Przez Puszczę Stromecką nad Radomkę rowerem, 22.07.2012 (niedziela)

ostatnia aktualizacja: 21.07 g. 21.05: Wycieczka potwierdzona, bardzo dobre prognozy pogody na jutro!

  Ze względu na ogromne zainteresowanie naszą wycieczką a jednocześnie dość krotki czas postoju pociągu (2 min.) na stacji, na której mamy zbiórkę - Warszawa   
  Śródmieście, zachęcamy też do wsiadania na wcześniejszych stacjach: Warszawa Wschodnia (odjazd g. 10.08) oraz Warszawa Stadion (odjazd g.10.10) i Warszawa Powiśle (odjazd g. 10.13), co zwiększy szanse, że się wszyscy zapakujemy :-)


Cóż może być przyjemniejszego od zamoczenia nóżek w wodzie w upalny dzień? Dlatego zapraszamy na mazowiecką wycieczkę rowerową, gdzie przemierzać będziemy dukty i lokalne drugi asfaltowe Puszczy Stromieckiej, a naszym celem będzie dotarcie nad rzekę Radomkę, w której się wykąpiemy lub choćby pomoczymy nogi jeśli tylko pogoda pozwoli. Zajrzymy do rezerwatu ze starym dębami, popodziwiamy też rozległy widok w miejscu, gdzie uchodzi ona do Wisły, zajrzymy do miejscowości o nazwie Studzianki Pancerne interesujące dla miłośników historii, a gdy starczy czasu to jeszcze skoczymy nad Pilicę.

organizatorzy: Weronika
w programie:

  • przejazd leśnymi duktami i lokalnymi drogami asfaltowymi Puszczy Stromieckiej

  • neogotycki kościół w Brzózie z kolorową fasadą i sprowadzoną z Gdańska-Oliwy XVIII-w. Amboną

  • rezerwat Dęby Biesiadne nad rzeką Radomką w okolicy którego, nad rzeką zrobimy przerwę na popas - możliwość kąpieli lub moczenia nóg, a także okazja do obserwacji kajakarzy, których zapewne spotkamy

  • ujście Radomki do Wisły a tam piękny widok

  • ładne kościoły neogotyckie - w Grabowie nad Pilicą i w Ryczywole

  • Studzianki Pancerne – miejsce bitwy pancernej w 1944 roku zakończonej polskim zwycięstwem. Na miejscu jest m.in. wieża widokowa (niestety nieczynna), z której rozpościera się widok na obszar całej bitwy. Drugą pamiątką po bitwie jest pomnik z wielkim czołgiem, przy którym nie omieszkamy zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia ;-)

  • na koniec knajpka nad Pilicą – miłe miejsce do wspólnej integracji

  • cała trasa to 52 km lub (z wydłużeniem) 60 km + przerwy na szlaku.

Zbiórka i powrót:

Spotykamy się na stacji PKP Warszawa Śródmieście o g. 9.50 w niedzielę, 22 lipca 2012 przy kasach w kierunku zachodnim i kupujemy bilety wycieczkowe do Strzyżyny tam i z powrotem, rower gratis. Posiadacze karty miejskiej kupują jedynie bilet na odcinek PKP Warszawa Jeziorki - PKP Strzyżyna - PKP Warszawa Jeziorki, bo resztę mają opłaconą w ramach karty. Nasz pociąg (Koleje Mazowieckie kierunek Radom) odjeżdża o  g.10.17. Można wsiąść wcześniej - na Warszawie Wschodniej, Stadion lub Powiśle lub na jednej ze stacji po drodze – np. Warszawa Zachodnia, Służewiec, Piaseczno, Zalesie. Wycieczka zakończy się po południu, warto przeznaczyć na nią cały dzień. Ze względu na ogromne zainteresowanie naszą wycieczką a jednocześnie dość krótki czas postoju pociągu (2 min.) na stacji, na której mamy zbiórkę - Warszawa Śródmieście, zachęcamy też do wsiadania na wcześniejszych stacjach: Warszawa Wschodnia (odjazd g. 10.08) oraz Warszawa Stadion (g.10.10) i Warszawa Powiśle (g. 10.13), co zwiększy szanse, że się wszyscy zapakujemy :-)


Trasa:

Augustów – Helenów – Głowaczów – Brzóza – Chodków- Ryczywół – Kłoda - Studzianki Pancerne – Paprotnia – Grabów nad Pilicą – Kępa Niemojewska – Augustów lub Warka. Razem 50 lub (z wydłużeniem) 60 km.

Koszty:

Nie pobieramy żadnych opłat od uczestników, każdy bilety kupuje sobie sam.

Jedyny konieczny koszt, to bilet na Koleje Mazowieckie do Strzyżyny i z powrotem (w sumie 17,50 zł/os dla posiadaczy Karty Miejskiej, 21,40 zł/os dla pozostałych). Na całej trasie rower jedzie gratis. Dodatkowo warto uwzględnić wydatki na ew. zakupy w spożywczych i knajpkach po drodze.

Co wziąć?

Zapasową dętkę, pompkę do roweru, oświetlenie, sakwy lub ew. plecak, coś na deszcz, coś na słońce (czapka, krem), coś na komary, mapę (jeśli jest), czołówkę, klucze (jeśli macie) oraz dobry humor. Warto mieć kask.

Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski - pamiętajcie by mieć odpowiednią ilość napojów.

Nasze poprzednie wycieczki rowerowe w tym sezonie:

Rowerem nad Zalew i przez Dolinę Dolnej Narwi, 17.06 (niedziela)- zdjęcia+minirelacja

Łowickie Boże Ciało - rowerem i pieszo, 07.06 (czwartek, Boże Ciało)- zdjęcia+minirelacja

Rowerem przez Chojnowski Park Krajobrazowy i Dolinę Jeziorki, 20.05 (niedziela) - zdjęcie grupowe

Rowerem wokół Otwocka, 14.04 (niedziela) - zdjęcia+minirelacja

zgłoszenia:

Zgłoszenia na wycieczkę przyjmujemy mailowo: u Weroniki. Zgłoszeni w ten sposób uczestnicy wycieczki otrzymają mapki z trasą wycieczki.
Ta wycieczka na Facebooku: http://www.facebook.com/events/248128535297050/Comments