Przez Lasy Nieporęckie nad Jezioro Zegrzyńskie, 24.11.2012 (sobota)

ostatnia aktualizacja: 23.11. g. 00.20 -Zapraszamy do zgłoszeń

23.11.2012: prognozy pogody są bardzo dobre, padać nie będzie, ma być słonecznie, w dzień temperatura od +4 do +8 st C. Wycieczkę oczywiście potwierdzamy! Do zobaczenia jutro o g. 9.25 na Dworcu Gdańskim!
Zapraszamy na jednodniową pieszą wycieczkę po leśnych okolicach Jeziora Zegrzyńskiego. W zależności od aury jaka nam się trafi będzie to wędrówka późnojesienna lub wczesnozimowa.

Organizatorzy: Weronika
w planach:
 • ok. 17 km pieszej wycieczki po Lasach Nieporęckich m.in. pieszym szlakiem turystycznym „Obwodnica Turystyczna Warszawy” w bezpośredniej okolicy Jeziora Zegrzyńskiego

 • wzniesienie Łysa Góra

 • oglądanie carskich Fortów Beniamina wybudowanych przez Rosjan na przeł. XIX i XX w.

 • piękny stary dąb Jan Kazimierz i zabytkowe dęby w Białobrzegach

 • kościół barokowy w Nieporęcie z 1668 r. ufundowany przez króla Jana Kazimierza II Wazę

 • cmentarz - mauzoleum żołnierzy radzieckich i polskich 1941-44 w Białobrzegach

 • przejście fragmentem dolinki rzeki Beniaminówka

 • jesienny widok na Jezioro Zegrzyńskie

 • przerwa (lub dwie) w knajpcezbiórka, wyjazd i powrót: 

Spotykamy się w sobotę, 24 listopada 2012 o g. 9.25 na dworcu PKP Warszawa Gdańska przy kasach. O g. 9.42 ruszamy pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej (kierunek Wieliszew) i wysiadamy na PKP Wieliszew (stacja końcowa) pół godziny później. Właściciele Karty Miejskiej kupują jedynie 20-minutowy bilet ZTM za 2,60 zł, pozostali jednorazowy ZTM na 2 strefy za 5,60 zł.
W drogę powrotną wracać będziemy autobusem podmiejskim (z Białobrzegów), którym dojedziemy bezpośrednio do stacji Metro Marymont w ok. 30 min. Na podróż powrotną potrzebne będą analogicznie: bilet za 2,60 zł lub za 5,20 zł.Charakter trasy:
Wędrować będziemy przede wszystkim leśnymi drogami i ścieżkami, a na krótkich odcinkach również lokalnym asfaltem. Nasza trasa ma charakter autorski, wymyśliliśmy kierując się bliskością atrakcji i pięknych krajobrazów  i dogodną odległością od środków komunikacji. Częściowo przebiega wyznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi, a częściowo nieoznaczonymi ścieżkami lub drogami. W sumie ok. 17 km.

Wycieczka jest całodniowa, powrót planujemy jednym z popołudniowych autobusów podmiejskich które odjeżdżają w kierunku Warszawy co pół godziny.

Przebieg i długość trasy: PKP Wieliszew – Lasy Nieporęckie: Łysa Góra, leśniczówka – Nieporęt:kościół barokowy z 1655 r., pizzeria – kładka piesza przez Kanał Żerański – Lasy Nieporęckie: grób nieznanego żołnierza z 1920 r., rzeczka Beniaminówka, PKP Dąbkowizna, Dąb Jan Kazimierz, Fort Beniaminów, uroczysko Białobrzegi, cmentarz żołnierzy radzieckich 1941-44 – Białobrzegi, Jezioro Zegrzyńskie. W sumie ok. 17 km.

Istnieje możliwość odłączenia się i zakończenia wycieczki wcześniej - po 7 lub 10 km.

Informacja dla planujących dotrzeć autem: akurat na tej wycieczce dogodne to nie będzie. Nie wracamy z pieszej mety (Białobrzegi) do miejsca, gdzie jest pieszy start (Wieliszew), tylko jedziemy prosto autobusem do Warszawy. Zatem lepiej jechać tym razem komunikacją

koszty:

- Nie pobieramy żadnych opłat od uczestników, każdy bilety kupuje sobie sam.

 • jedyny konieczny koszt to bilet ZTM na dojazd i powrót do Warszawy. W zależności od posiadania lub nie Karty Miejskiej kosztuje w sumie 5,20 zł lub 11,20 zł.

 • ew. wydatki w spożywczych i knajpkach na naszej trasie  to wydarzenie na Facebooku: http://pl-pl.facebook.com/events/476627352360109/  kontakt i zgłoszenia:

  Zapraszamy do zgłoszeń
  mailowych lub ew. telefonicznych/smsowych. tel: 608479222 (Weronika). Zgłoszone osoby otrzymają od nas mapki z przebiegiem trasy naszej wędrówki.

UWAGA! Wycieczka odbędzie się o ile nie będzie intensywnych opadów deszczu.

W wieczór przed wycieczką, w piątek 23.11, ok. g. 20 warto zajrzeć na stronę, bo po sprawdzeniu najświeższych prognoz pogody umieścimy wtedy potwierdzenie, czy wycieczka się odbędzie. Wycieczka potwierdzona, informacja na górze tej strony.Comments