Pojezierze Gostynińskie rowerem, 08-09.08.2015 (weekend)

ostatnia aktualizacja 06.08 g. 23.50 - znów komplet uczestników, zapraszamy na rezerwę!
poprzednie aktualizacje:
05.08 - pojawiło się 1 wolne miejsce, zapraszamy!
04.08 -
znów komplet uczestników, zapraszamy na rezerwę!
03.08 - pojawiło się 1 wolne miejsce, zapraszamy!
26.07 - 1 zmiana w ekipie i znów mamy komplet uczestników w 35-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń na listę rezerwową!
22.07 - 4 zmiany w ekipie i mamy 1 wolne miejsce w 35-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń
15.07 - 1 zmiana w ekipie i mamy 2 wolne miejsca w 35-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń
14.07 - 7 zmian w ekipie i mamy 1 wolne miejsce w 35-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń
12.07 - 12 zmian w ekipie i mamy 2 wolne miejsca w 35-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń
09.07 - 4 zmiany w ekipie i mamy wolne 2 miejsca w 35-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń
27.06 - komplet uczestników w 35-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń na listę rezerwową, możliwe jeszcze wiele zmian na liście
26.06 - po pierwszych zgłoszeniach mamy 1 wolne miejsce w 35-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń!
19.06 - po pierwszych zgłoszeniach mamy 3 wolne miejsca w 25-osobowej ekipie, zapraszamy do zgłoszeń!


Zapraszamy na rowerowy weekend wśród licznych jezior i pięknych lasów Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Będzie wiele okazji do kąpieli w pięknych okolicznościach przyrody. Dzienne dystanse to ok. 50 km, tempo rekreacyjne. Nocleg w agroturystyce w pobliżu jeziora, dojazd pociągiem. Iście wakacyjny wypad!

organizator: Weronika


w planach:

- malownicze drogi, ścieżki i szlaki rowerowe Włocławsko-Gostynińskiego Parku Krajobrazowego
- trasa rowerowa poprowadzona wzdłuż licznych jezior: Lucieńskiego, Białego, Zdworskiego, Łąckiego, czy Górskiego
- malownicze, śródleśne krajobrazy Doliny Skrwy Lewej
- odwiedzenie Stada Ogierów w Łącku hodującego jedne z najpiękniejszych koni w Polsce
- dzienne dystanse ok. 50 km
- liczne okazje do kąpieli
- 2 noclegi ze śniadaniami w gospodarstwie agroturystycznym w pobliżu jeziora (wyjazd z Warszawy w piątek o g. 18.00)
- dojazd i powrót nowoczesnym pociągiem z miejscami na rower.


Charakter wyjazdu:

Czekają nas trasy o różnej nawierzchni - najczęściej asfalt, często też szutr, wyznaczona ścieżka rowerowa, a od czasu do czasu też leśna ścieżka. Trasy całodzienne z tempem umiarkowanym, dziennymi dystansami ok. 50 km z przerwami na kąpiel, zwiedzanie (Stado Ogierów) czy podziwianie widoków na jeziora. Pierwszego dnia jeździmy na lekko, drugiego bierzemy sakwy, ale będzie wtedy znacznie lepsza nawierzchnia.

Przebieg tras został bardzo starannie wyznaczony pod względem rowerowym i krajobrazowym, mimo sporej niedostępności dobrych danych topograficznych w przypadku tego regionu.Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się w piątek, 7 sierpnia o g. 17.40 na dworcu PKP Warszawa Wschodnia przy głównych kasach (od strony ulicy Kijowskiej). Pociąg odjeżdża ze Wschodniej o g. 17.53, zatrzymuje się też na dworcach Warszawa Centralna (g. 18.00) oraz Warszawa Zachodnia (g. 18.09).

Warto jednak być już na zbiórce na Wschodniej i wsiąść razem do pociągu, który tu zaczyna bieg, bo dzięki temu będziemy mieć gwarancję dobrego miejsca na całą podróż w pociągu dla roweru i siedzącego miejsca dla siebie. Podróż pociągiem zajmie nam ok. 2 godzin.

Wracać będziemy pociągiem z okolic Gostynina w niedzielę wczesnym wieczorem, tak że do Warszawy dotrzemy z powrotem już ok. g. 20.00. 


Dzień wyjazdu (piątek, 7 sierpnia)

Wczesnym wieczorem zapakujemy się z rowerami do pociągu którym ok. g. 20 wieczorem dotrzemy do Gostynina, a stamtąd zostanie nam ok. 8 km rowerem do naszej agroturystyki. Ponieważ będziemy jechać po ciemku, a my dodatkowo przez las czyli tam, gdzie jest ciemniej, a wszystko po drogach z ruchem samochodowym konieczne jest posiadanie oświetlenia przedniego i tylnego, zalecamy też kamizelkę odblaskową i kask. 

W bezpośrednim sąsiedztwie agroturystyki jest sklep spożywczy otwarty do g. 23, więc nie będzie problemu z zakupami na wieczorną wspólne spotkanie czy też sobotnią trasę. Wieczorem będzie też czas na pierwszą integrację wyjazdową i wspólne rozmowy o czekających nas przygodach rowerowo-leśno-jeziornych.


Dzień pierwszy (sobota, 30 sierpnia) – ok. 55 km: wzdłuż jezior: Białe, Lucieńskie, Skrzyneckie, Goreńskie, Główki, Przytomne, Gościąż i Czarne, Lucień, Gostynin: Zamek i rynek

Rano po śniadaniu w agroturystyce ruszymy na naszą sobotnią trasę rowerową. W przeważającej mierze będziemy jeździć po terenach leśnych o różnej nawierzchni – głównie lokalny asfalt o małym natężeniu ruchu, ale tez szutr czy też czasem leśne ścieżki, by dojechać do jeziora na trasie. Na początek zajrzymy nad Jezioro Białe słynące z przejrzystości sięgającej 7 metrów, z tego też zapewne powodu są tu organizowane obozy nurkowe. Następnie skierujemy się w kierunku Lucienia, a tam zatrzymamy się na moment przy tamtejszym XIX-wiecznym pałacu oraz pomniku przyrody, wiekowym Dębie Janie – jego obwód jest szacowany na ponad 500 cm a wiek na 300 lat.

Będziemy wtedy już w pobliżu Jeziora Lucieńskiego z pięknymi widokami i kilkoma ośrodkami wypoczynkowymi. Objechawszy jezioro, ruszymy na północny zachód w kierunku kilku jezior i jeziorek – m.in. Skrzyneckiego, Goreńskiego, Główki, Przytomnego, Gościąż czy Czarnego.


Stamtąd dotrzemy do Gostynina, gdzie zobaczymy jak ciekawie i ładnie zrekonstruowano z ruin tamtejszy, położony nad stawem Zamek Książąt Mazowieckich w Gostyninie, którego mury pamiętają jeszcze XIV wiek, a dziś jest tam elegancki hotel. Potem zerkniemy jeszcze na gostyniński rynek z ładnym, klasycystycznym ratuszem i XIX-wiecznym zajazdem. W rejonie rynku zrobimy też sobie parę chwil przerwy, a na koniec a pojedziemy w kierunku naszej agroturystyki.

Wieczorem będzie okazja do integracji przy grillu w ogrodzie i wspominania wrażeń minionego dnia czy też do wieczornych kąpieli w jeziorach.


Dzień drugi (niedziela, 9 sierpnia) – ok. 46 km: Łąck – Stado Ogierów, oraz wzdłuż jezior: Zdworskiego, Łackiego, Górskiego i Ciechowickiego

Rano po śniadaniu w agroturystyce spakujemy się i ruszymy na niedzielną trasę rowerową. Tego dnia w połowie czekają nas krajobrazy leśne, a w połowie łąkowe. Tego dnia będzie więcej asfaltów i ścieżek rowerowych, czasem jednak trzeba będzie się przesiąść na szutr lub będziemy jeździć po terenach leśnych o różnej nawierzchni – głównie lokalny asfalt o małym ścieżkę by dojechać do jeziora na trasie. Początkowo ruszymy w kierunku Jeziora Białego, by przejechać wzdłuż jego brzegu którym jeszcze nie jechaliśmy i ruszymy w kierunku dzikiego, niewielkiego, śródleśnego Jeziorka Sendeńskiego na terenie Rezerwatu Jastrząbek.

Stamtąd jadąc prze Rezerwat Łack ruszymy do głównego punktu programu tego dnia, a zarazem jednej z największych atrakcji w regionie – Stada Ogierów w Łącku.


To miejsce, założone w latach 20-tych XX wieku decyzją Prezydenta RP, miało służyć i służy do dziś Państwu Polskiemu poprzez hodowlę najpiękniejszych koni o najwyższej wartości hodowlanej.  Od lat jest to też miejsce zawodów konnych w skokach przez przeszkody.

Stamtąd wzdłuż jezior Łąckiego Dużego i Łąckiego Małego pojedziemy wygodną ścieżką rowerową nad największe w regionie Jezioro Zdworskie i poszukamy dogodnego miejsca do kąpieli oraz na obiad w jednym z tamtejszych ośrodków wypoczynkowych. Następnie dotrzemy do dwóch ostatnich jezior na naszej trasie – Górskiego i Ciechowickiego skąd ruszymy już prosto na stację kolejową i do pociągu który w 2 godziny zawiezie nas prosto do Warszawy.

Zastrzegamy, że plan trasy rowerowej jest ramowy może się nieznacznie zmienić w zależności od warunków atmosferycznych, kondycji grupy czy też zdarzeń losowych.


Co wziąć?

Zapasową dętkę, pompkę do roweru, oświetlenie przednie i tylne, sakwy lub ew. plecak, coś na deszcz, coś na słońce (czapka, krem), coś na komary, mapę (jeśli jest), czołówkę, klucze rowerowe (jeśli macie) oraz dobry humor. Warto mieć kask i koszulkę lub kamizelkę odblaskową. Najlepszy na trasę będzie rower górski lub trekkingowy.

Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, kostium kąpielowy/kąpielówki, kanapki, przekąski - pamiętajcie, by mieć odpowiednią ilość napojów. W agroturystykach mamy zapewnione 2 śniadania – w sobotę oraz w niedzielę. Na sobotni obiad zatrzymamy się na trasie rowerowej lub – jeśli będą chętni zamówimy sobie na agroturystyce, na niedzielny – na trasie. Będziemy się też zatrzymywać w sklepach spożywczych przy szlakach rowerowych.


Koszt to 335 zł/os i obejmuje:

- 2 noclegi (z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę) z pościelą w pokojach 2-, 3-, i 4-osobowych z TV w gospodarstwie agroturystycznym. Połowa pokoi z wifi, część pokoi z łazienkami, pozostałe z łazienkami z wejściem od korytarza.

Na terenie gospodarstwa jest m.in. ogród z grillem do naszej dyspozycji, w bliskim sąsiedztwie także karczma z domową kuchnią, sklep spożywczy oraz czyste jezioro i piękne lasy Włocławsko-Gostynińskiego Parku Krajobrazowego.

- 2 śniadania w gospodarstwie agroturystycznym (sobotnie i niedzielne)

- przejazd pociągiem z przewozem rowerów na trasie Warszawa Wschodnia – Gostynin

- powrót z pociągiem z przewozem rowerów na trasie okolice Gostynina - Warszawa Wschodnia

- mapy kolorowe z zaznaczoną trasą na każdy dzień

- opiekę pilota i przewodnika przez cały wyjazd

- wstęp i zwiedzanie Stada Ogierów w Łącku

- ubezpieczenie NNW

koszty dodatkowe które warto uwzględnić:

- koszt obiadów w sobotę i niedzielę, ew. koszty wstępów na plaże na terenie ośrodków wypoczynkowych (ok. 5 zł)
zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej za pomocą wygodnego formularza lub ewentualnie mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com 
Zgłaszając się prosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu mailowego i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

pytania:

W przypadku pytań zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego 608479222 (Weronika)


Lista uczestników (ostatnia aktualizacja 06.08 g. 23.50 - znów komplet uczestników, zapraszamy na rezerwę!)


1. Weronika W.
2. Artur K.
3. Wojciech S.
4. Małgorzata K.
5. Monika D.
6. Agnieszka D.
7. Hubert D.
8. Anna P.
9. Mariusz R.
10. Marta B.
11. Elżbieta B.
12. Małgorzata G.
13. Jolanta W.
14. Dorota S.
15. Beata P.
16. Agnieszka S.
17. Grzegorz G.
18. Maciej W.
19. Marcin A.-J.
20. Paulina S.
21. Szczepan K.
22. Staszek S.
23. Magdalena B.
24. Beata B.
25. Agnieszka Z.
26. Joanna P.
27. Arkadiusz M.
28. Michał G.
29. Iwona J.
30. Mariusz J.
31. Urszula M.
32. Wojciech B.
33. Aneta P.
34. Marcin M.
35. Edyta H.


Comments