Nie tylko złoty pociąg, czyli tajemnicze Góry Sowie, 16-17.01.2015 (weekend)

ostatnia aktualizacja: 11.01, g. 18.05 - 2 zmiany w ekipie, pojawiły  się 4 miejsca wolne w 44-osobowej grupie, zapraszamy!
poprzednie aktualizacje:
08.01, g. 16.20 - 8 zmian w ekipie, pojawiły się też 4 miejsca wolne w 44-osobowej grupie, zapraszamy!
21.12 - kilka zmian w ekipie i mamy jeszcze 4 miejsca wolne w 42-osobowej grupie, zapraszamy!
15.12- 7 zmian w ekipie i mamy jeszcze 2 miejsca wolne w 46-osobowej grupie, zapraszamy!
14.12- 2 zmiany w ekipie i mamy jeszcze 3 miejsca wolne w 40-osobowej grupie
11.12 - po pierwszych zgłoszeniach mamy jeszcze 1 miejsce wolne w 40-osobowej grupie
10.12 - 1 miejsce wolne w 35-osobowej grupie, zapraszamy!Zapraszamy na weekendową wędrówkę zimową po najbardziej tajemniczych górach w Polsce! 

Znajdujące się na ich terenie sztolnie hitlerowskie od lat przyciągają poszukiwaczy przygód i badaczy. I my tam będziemy! 

Przetrzebimy je nie tylko pod ziemią, ale też nie omieszkamy zdobyć ich najwyższego szczytu Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) w zimowej odsłonie!
Wyjazd z centrum Warszawy i powrót do niej. Nocleg w pensjonacie ze śniadaniem, a do tego integracja w grupie w sobotni wieczór karnawałowy 
w planach m.in.:

- piękne, zimowe krajobrazy Parku Krajobrazowego Gór Sowich

- wyśmienite towarzystwo na nietrudnej wędrówce górskiej, ok. 15 km dziennie w 

- zdobycie najwyższego szczytu Sowich - Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.)

- eksploracja podziemnych sztolni hitlerowskich - trasy "Walim" i "Osówka"

- XIX-wieczna wieża widokowa Bismarcka na Wielkiej Sowie, a stamtąd widoki na połowę Sudetów

- nocleg w pensjonacie w 2-, 3-, i 4-osobowych pokojach z łazienkami

- wyjazd autokarem z centrum Warszawy i powrót do niejcharakter wyjazdu:

Szlaki górskie po których będziemy wędrować są idealne do zimowej wędrówki. Szlaki są nietrudne - choć przewyższenia będą wynosić ok. 500-600 metrów, to zarówno podejścia jak i zejścia będą łagodne, a po drodze każdego dnia po drodze zatrzymamy się po drodze w schronisku aby się posilić i zagrzać, każdego dnia spędzimy też ok. godzinę na podziemnych trasach, gdzie jest zwykle kilka stopni na plusie, zatem raczej cieplej niż na zewnątrz. W oba dni wędrujemy na lekko biorąc ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki - termos z ciepłą herbatą, kanapki, przekąski, a także zapasowe rękawiczki, polar, aparat fotograficzny i - ze względu na krótki dzień - koniecznie latarkę, a jeszcze lepiej czołówkę.
Co wziąć na zimową wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. 

Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych. Na biegówki przydadzą się nieprzemakalne spodnie. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Warto mieć przekąski (batoniki, bakalie, kabanosy) i napoje. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos (w sumie 1,5 litra napojów dziennie). Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę" czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy.Zgłoszenia:

Dostępny jest już komplet informacji w tym koszt (na dole strony). Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej poprzez formularz lub. ewentualnie mailowo na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, adres email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 608479222 (Weronika)

lista uczestników (ostatnia aktualizacja: 11.01, g. 18.05 - 2 zmiany w ekipie, pojawiły  się 4 miejsca wolne w 44-osobowej grupie, zapraszamy!)


 1. Weronika W.

 2. Adam M.

 3. Aneta S.

 4. Paweł R.

 5. Dominika S.

 6. Wojciech M.

 7. Kamila S.

 8. Weronika M.

 9. Kuba M.

 10. Agnieszka J.

 11. Wioletta W. 
 12. wolne!

 13. 
wolne!

 14. Ula T.

 15. Agnieszka G.

 16. Norbert J.

 17. Sebastian K.

 18. Andrzej R.

 19. Anna R.

 20. Magdalena B.

 21. Marta P.

 22. Justyna O.
 

 
 23. Karolina Ł.

 24. Bogdan K. 
 
 25. Amelia M.


 26. Katarzyna K.
 

 27. Anna S.

 28. Bogusław K.

 29. 
Małgorzata M.

 30. 
Robert M.

 31. Iwona K.


 32. Irena Ż.
 
 
33. Sławomir M.
 
 

 
 
 34. Marzena J.
 
 35. 
wolne!
  
 36
. Ela Z. 
 
 37. 
Marek Z.

 38. 
Piotr B.

 39. Agnieszka B.
 
 40. Marta S.

 41. Tomasz R.

 42. Michał R.

 43. 
wolne!

 44. 
Agnieszka T.

 

   

Riese (Olbrzym) – to tajemny projekt III Rzeszy utworzenia wewnątrz przede wszystkim Gór Sowich oraz Zamku Książ kwater hitlerowskich połączonych systemem podziemnych sztolni i gigantycznych hal i tuneli. Rozpoczął się w 1943 roku. Do dziś historycy się spierają jakie dokładnie były cele tworzonych konstrukcji w Górach Sowich, choć wiadomo, że pod pobliskim Zamkiem Książ planowano utworzenie nowej kwatery głównej Hitlera. Najczęściej uważa się, że produkowano tu tajną broń.
Projekt w górach Sowich obejmował też m.in. reorganizację wszystkich okolicznych dróg wokół i połączenia wszystkich obiektów liniami 
kolei wąskotorowej (być może tędy przejechał słynny złoty pociąg?). Riese było miejscem także przymusowych robót tysięcy ludzi.
Olbrzyma realizowano w 
wielkim pośpiechu i na niego przeznaczono gigantyczne pieniądze - na wszystkie konstrukcje Niemcy przeznaczyły nie mniejszą ilość stali i betonu niż rocznie na budowę schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej! Przed wkroczeniem Armii Czerwonej zniszczono wiele okrytych tajemnicą konstrukcji i powysadzano wejścia do nich. Dość powiedzieć, że mimo intensywnych poszukiwań, spośród istniejących sztolni na terenie Gór Sowich do dziś dotarto jedynie do połowy! Mu odwiedzimy 2 główne obiekty udostępniane turystycznie „Walim-Rzeczka” i „Podziemne Miasto Osówka”.

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się w piątek, 15 stycznia 2016 roku o g. 23.00 na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w Góry Sowie. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 3 w nocy między niedzielą a poniedziałkiem, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota): Walim-Rzeczka podziemna trasa turystyczna – Masyw Kalenicy – Schronisko PTTK Zygmuntówka (740 m n.p.m.) - Masyw Wielkiej Sowy – pensjonat

Rano w sobotę dotrzemy do serca Gór Sowich. Na początek czeka nas zwiedzanie Podziemnych Fabryk „Walim-Rzeczka”. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnej stacji benzynowej Będzie tam możliwość zamówienia sobie aromatycznej kawy lub gorącej herbaty czy też zjedzenia śniadania. Po zwiedzeniu pełnego tajemnic Kompleksu „Rzeczka” z powrotem wsiądziemy do autokaru by podjechać w miejsce z którego rozpoczniemy naszą zimową wędrówkę.


Na początek przetrawersujemy zboczem Masywu Kalenicy a po drodze przejdziemy przez Przełęcz Trzy Buki (628 m n.p.m.), by potem podejść na jego grzbiet docierając do tzw. Zimnej Polanki (879 m m n.p.m.) przy szczycie Rymarza (913 m n.p.m.). Stamtąd już będzie rzut beretem do schroniska górskiego PTTK Zygmuntówka z pyszną domową kuchnią, gdzie oczywiście nie omieszkamy zatrzymać się na małe co nieco.

Stamtąd przejdziemy do Przełęczy Jugowskiej (805 m n.p.m.) i Jugowskej Polany z której rozpościerają się rozległe widoki na zachodnią część Gór Sowich, a także Wzgórza Wyrębińskie i Wzgórza Włodzickie i ruszymy na obszar Masyw Wielkiej Sowy. Poprzez Kozią Równię (930 m n.p.m.) i Kozie Siodło (887 m n.p.m.) dotrzemy do pensjonatu na obiadokolację. Wieczorem będzie okazja by razem usiąść porozmawiać o minionym dniu albo się pobawić.

Czas przejść: ok. 4,5 godzin + przerwy na trasie (w sumie ok. 2 godzin m.in. w Schronisku Zygmuntówka i na zwiedzaniu podziemnych sztolni), przewyższenia: 600 m w górę i 760 m w dół, 15 km

Dzień drugi (niedziela): Pensjonat - Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) - Schronisko turystyczne Sowa (ok. 900 m n.p.m.) Dolina Walimki - Masyw Włodarza = trasa po podziemnym mieście „Osówka”


Rano po śniadaniu w pensjonacie zapakujemy bagaże do naszego busa lub autokaru i ruszymy pieszo na wędrówkę. Na początku będziemy szli prawie po płaskim by po ok. 3 kwadransach rozpocząć właściwe podejście na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Sowich. Gdy znajdziemy się na szczycie będzie czekać nas tam nie lada gratka – wieża widokowa z 1886 roku na którą się wdrapiemy!


Po krótkim odsapnięciu powędrujemy w dół by po półgodzinie dotrzeć do Schroniska turystycznego Sowa. Tam zrobimy przerwę na posilenie się i zagrzanie przed dalszą wędrówką. Na koniec zostanie nam tylko dotarcie do Podziemnego Miasta „Osówka” a dotrzemy tam schodząc nieznacznie do Doliny Walimki a potem delikatnie podchodząc na Masyw Sokoła i Włodarza. Przy wejściu do podziemnej trasy działa też knajpka więc w razie potrzeby tam również będzie możliwość zamówienia sobie np. gorącej herbaty.

Po zwiedzaniu będzie czekał na nas nasz bus lub autokar, a dalej ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Czas przejść: ok. 4 godziny + przerwy na trasie (w sumie ok. 2 godzin m.in. w Schronisku Sowa i na zwiedzaniu podziemnych sztolni), przewyższenia: 600 m w górę i 760 m w dół, 15 km

Koszt wycieczki to 310 zł*/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − Góry Sowie

- powrót tym samym busem lub autokarem na trasie Góry Sowie – centrum Warszawy

przejazdy lokalne busa lub autokaru

nocleg w pensjonacie z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w pokojach 2,3 i 4 os. z łazienkami, TV i internetem. Do naszej dyspozycji także lodówki i czajniki elektryczne. Na miejscu duża sala kominkowa w której będziemy mogli spędzić sobotni wieczór

niedzielne śniadanie w pensjonacie

sobotnią obiadokolację w pensjonacie

opiekę pilota przez cały wyjazd

ubezpieczenie NNW

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

podatki

*lub 337 zł/os. w przypadku chęci dodatkowo zwiedzania sztolni hitlerowskich „Walim” oraz „Osówka” z przewodnikiem. Osoby które nie planują zwiedzać sztolni mogą spędzić ten czas w kafejce tuż obok. Pierwszy z obiektów zwiedzamy przed sobotnią trasą górską, drugi po zakończeniu trasy niedzielnej.

koszty dodatkowe, o których warto pamiętać:

własne wydatki na przekąski i niedzielną obiadokolację

Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

- posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki.

- spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa) na rzecz uczestników naszych wyjazdów 

- w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW).

- w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich

Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury

 


Comments