Mala Fatra i Velky Krivan 1709 m n.p.m. - trekking na Słowacji, 15-18.06.2017 (4 dni)

Dostępne: 3 miejsca z 35


Zapraszamy na wędrowanie po słowackim Parku Narodowym Mała Fatra (Národný park Malá Fatra), podczas którego jak w pigułce poznamy najbardziej imponujące  szczyty tych gór i przejdziemy niezwykle widokowe, ale dosyć kondycyjne trasy. 


Czekają nas 4 całodzienne trekkingi na pięknych, wysokogórskich trasach podobnych do Tatr Zachodnich, w tym zdobycie ich najwyższego szczytu - Wielkeigo Krywania 1709 m oraz góry, która uchodzi za najpiękniejszą - skalistego Wielkiego Rozsutca, 1610 m n.p.m.


Noclegi ze śniadaniami w pensjonacie w pokojach z łazienkami, dojazd z Warszawy i powrót do niej autokarem (istnieje możliwość dołączenia w Częstochowie, Katowicach czy Bielsku Białej) przejazdy lokalne. w planach m.in.

− 4 całodzienne trekkingi wysokogórskie na terenie Parku Narodowego Mala Fatra

 zdobycie 2 najwyższych szczytów Małej Fatry - Wielkiego Kriwania, 1709 m n.p.m.  i Małego Krywania 1671 m, oraz najpiękniejszego - Wielkiego Rozsutca, 1610 m n.p.m.

 wejście na widokowe, małofatrzańskie szczyty i przełęcze: Suchý 1467 m, Snilovske Sedlo 1524 m,  Sedlo Bublen 1510 m n.p.m, oraz Minčol 1364 m n.p.m. - trzeci co do wysokości szczyt Małej Fatry Luczańskiej

 trasa przez malownicze wąwozy skalne z drabinkami - Horne Diery

 zwiedzanie zamku Strečno i odwiedzenie ruin zamku Stary Hrad

 odwiedzenie 2 schronisk górskich: Chaty pod Suchym (1075 m n.p.m.), Chaty 
Klačianska Magura (1115 m) oraz baru na górnej stacji kolejki Vratna-Chleb na Snilovskim Sedlu (1494 m n.p.m.)


− przejazd gondolową kolejką górską w rejon szczytu Chleb, 1646 m n.p.m.

 3 noclegi ze śniadaniami w pensjonacie w pokojach z łazienkami i pościelą

 przejazd autokarem na trasie Warszawa - Mała Fatra - Warszawa i codzienne przejazdy na rozpoczęcie i zakończenie tras pieszych

 opieka certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

− prowadzenie tras górskich przez licencjonowanego przewodnika górskiego

 ubezpieczenie KLNNW
Charakter wyjazdu i jedzenie:

Małofatrzańskie szlaki należą do najpiękniejszych w całych Karpatach – z każdym odcinkiem trasy pojawiają się kolejne wspaniałe przeżycia i przestrzenie, a dodatkowo wiosną możemy się spodziewać widoków wielu gatunków kwiatów z których Mała Fatra słynie.

Warto pamiętać, że połowa czerwca to jedne z najdłuższych dni w roku, pozwalające cieszyć się oszałamiającymi widokami maksymalnie długo. Dlatego też wyjazd kierujemy do osób które zdają sobie sprawę z wysiłku, jaki towarzyszy przejściu 7-9 godzinnej trasy z przewyższeniami rzędu 1000 m n.p.m. Całą trasę wysokogórską wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą do niewielkiego plecaka tylko rzeczy potrzebne w górach, a pozostałe bagaże zostaną w autokarze (1. i 4. dzień) lub w pensjonacie (2 środkowe dni). 
Podczas wędrówek górskich bazujemy na napojach i przekąskach z własnych plecaków. W terenie górskim będzie okazja kupienia czegoś do jedzenia lub picia trzykrotnie: pierwszego dnia (schronisko Chata pod Suchym, 1075 m n.p.m., Chata Klačianska Magura ,1115 m) i drugiego dnia (bufet na górnej stacji kolejki Vratna - Chleb, 1494 m n.p.m.). Trasa jest tak wytyczona, że w 3 z 4 dni na koniec trasy górskiej dotrzemy do lokalnej knajpki na odsapnięcie. 

W ramach wycieczki uczestnicy mają pokryte 3 śniadania w pensjonacie (2., 3. i 4.dzień) i 2 obiadokolacje (1. i 3.dzień). Obiadokolację trzeciego dnia zjemy po zejściu ze szlaku korzystając z lokalnych restauracji w Małej Fatrze. Na obiadokolację 4. dnia zatrzymamy się już po polskiej stronie w drodze powrotnej do Warszawy. Koszt wycieczki to 670 zł/os. i obejmuje:

− przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie Warszawa − Mala Fatra na Słowacji − Warszawa 

− przejazdy lokalne autokarem

− 3 noclegi z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w ładnym pensjonacie, w pokojach 2-, 3-osobowych (i jednym pokoju 4- lub 5-osobowym) z łazienkami, tv i wifi. Część pokoi ma także aneksy kuchenne z wyposażeniem.

− 3 śniadania w pensjonacie

− 2 obiadokolacje w pensjonacie

− prowadzenie wszystkich 4 tras trekkingowych przez licencjonowanego przewodnika górskiego

− opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki) przez cały wyjazd

− mapy kolorowe na oba dni wędrówki

− ubezpieczenie KL NNW przez cały wyjazd

− podatki w tym VAT

koszt nie obejmuje:

− opłaty za zjazd gondolową kolejką górską Chleb-Vratna - 8,5 euro (750 m różnicy wysokości) oraz wstęp do Zamku Strecno - 5 euro.

− wydatków na własne przekąski i napoje wedle uznania, obiadokolacji w piątek (na Słowacji) i w niedzielę (w Polsce).Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com

Prosimy o przesłanie w ramach zgłoszenia imienia, nazwiska, emaila i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

dostępne: 3 miejsca z 35

pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222
 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 22.30 środę, 14 czerwca 2017 roku na przystanku autobusowym na ul. Emilii Plater po drugiej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental, skąd ruszymy autokarem do Parku Narodowego Mala Fatra na Słowacji.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między 1 a 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


DZIEŃ PIERWSZY, czwartek, 15 czerwca (Boże Ciało)

Rano dotrzemy na szlak w Małej Fatrze, Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się na dogodnej stacji benzynowej, gdzie będzie okazja napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. 

Tego dnia czeka nas najdłuższa trasa podczas wyjazdu. Głównym celem tego dnia będzie zdobycie widokowego szczytu Suchý 1467 m n.p.m., po drodze będzie okazja odsapnięcia w 2  schroniskach górskich: w Chacie pod Suchym 1075 m n.p.m. i Chacie Klačianska Magura, 1115 m n.p.m.  Podczas tej wędrówki dotrzemy też do malowniczo położonych ruin zamku Stary Hrad (472 m n.p.m.) z pięknym widokiem na przełom rzeki Wag. Na koniec zejdziemy do doliny do naszego pensjonatu na obiadokolację i nocleg.

czas przejść: 7,5h+ przerwy (m.in. w Chacie pod Suchym i w Chacie Klačianska Magura), 19 km przewyższenie 1100 ↑ i 1070↓


DZIEŃ DRUGI, piątek, 16 czerwca

W piątek zdobędziemy Velky Krivan 1709 m n.p.m. i Maly Krivan 1671 m - 2 najwyższe szczyty Małej Fatry. Przejdziemy spory odcinek głównej grani Małej Fatry przez długi czas idąc wśród niesamowitych, rozległych widoków, podobnych do tych w Tatrach Zachodnich. Koniec wędrówki to okazja do odsapnięcia wśród wspaniałych widoków bowiem zatrzymamy się przy bufecie przy górnej stacji kolejki gondolowej Vratna - Chleb, 1494 m n.p.m., by potem nią zjechać 750 m w dół.  Po wędrówce będzie czas wolny do wykorzystania w lokalnych knajpkach w Terchovej, gdzie znajdziemy zarówno restauracji z kuchnia słowacką jak i pizzerie. Alternatywnie pojedziemy od razu do pensjonatu we Vrutkach, w pobliżu którego też jest kilka sympatycznych knajpek. Na koniec pojedziemy do naszego pensjonatu na nocleg.

czas przejść: 6h+ przerwy (m.in. w bufecie na górnej stacji kolejni Vratna-Chleb), 15 km przewyższenie: 1300 ↑ i 420↓DZIEŃ TRZECI, sobota, 17 czerwca

Głównym celem tej trasy jest zdobycie pięknego, skalistego szczytu Wielki Rozsutec 1610 m n.p.m. bardzo widokowego z trudnym, bardzo stromym zejściem. Tego dnia przejdziemy też malownicze wąwozy skalne z drabinkami - Horne Diery, podobne do tras znanych ze Słowackiego Raju. Będziemy też na przyjemnych 2 przełęczach Medziholie i Medzirozsutce - łąkowych, pełnych kwiatów o tej porze roku.


Tego dnia odwiedzimy też malowniczo położony nad przełomem rzeki Wag Zamek Strečno, 420 m n.p.m. do którego dotrzemy przez most zwodzony. Jeśli starczy czasu to pod koniec wędrówki zatrzymamy się jeszcze w lokalnej, słowackiej knajpce na odsapnięcie w sercu Malej Fatry. Po zakończonej wędrówce pojedziemy do pensjonatu na obiadokolację i nocleg.


czas przejść: 5h40+ przerwy, 12 km przewyższenie: 1020 ↑ i 1020↓


DZIEŃ CZWARTY, niedziela, 18 czerwca

Tego dnia powędrujemy po luczańskiej części Małej Fatry zdobywając jej trzeci do do wysokości, widokowy szczyt Minčol 1364 m n.p.m. Z jego szczytu będziemy mogli podziwiać panoramę Małej i Wielkiej Fatry, Kotliny Żylińskiej i Kotliny Turczańskiej. Pod koniec wędrówki zatrzymamy się jeszcze w lokalnej, słowackiej knajpce na odsapnięcie, by stamtąd ruszyć autokarem w kierunku Warszawy, po drodze zatrzymując się jeszcze po polskiej stronie w knajpce na obiadokolację.

czas przejść: 4h50+ przerwy, 15 km przewyższenie: 900 ↑ i 930↓

Co wziąć w wysokie góry wiosną?

Wysokogórska wiosna, bo taka pora roku nas zastanie na wyjeździe to bardzo prawdopodobna piękna, letnia pogoda, ale ze sporym ryzykiem popołudniowych burz. Warto też brać pod uwagę, że w Małej Fatrze, podobnie jak w Tatrach nawet latem zdarza się zmiana pogody, która na szczytach przynosi temperaturę kilku stopni powyżej zera. Pamiętajcie też, że powyżej linii lasu - jak to w górach - lubi wiać. 

Podstawą wyposażenia górskiego są: buty górskie (trzymające kostkę, ze sztywną podeszwą typu vibram), dobra kurtka górska: przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i oddychająca oraz wygodny plecak 20-30l a w nim m.in. 1,5 litra wody/dzień i przekąski. Dobrze mieć termos z gorącą herbatą. Dodatkowo można wziąć: stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe, ew. płaszcz foliowy jednorazowy. Weźcie aparat fotograficzny i ochronę przeciwsłoneczną (czapka, krem).


Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski i pilot. zobacz inne nasze wydarzenia:


Spływ Widawką - przygoda i adrenalina! 15-16.07.2017 (weekend)
Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne: 10 miejsc z 20

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfvSw_ge2GUvB5AVZsen-zgtfvHc3w7T0y3T3u_8a1cuLR5oA/viewform?usp=sf_linkJuż wkrótce opublikujmy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń tutaj

Comments