Majówka w Czeskim Raju, 29.04-01.05.2017 (3 dni)


Dostępne: lista rezerwowa (komplet 40 uczestników)Zapraszamy na rajską majówkę w Czeskim Raju! Wyjazd bez urlopu!

Wielu z Was zapewne zna popularny Słowacki Raj. A Czeski Raj? To najstarszy i najbardziej różnorodny obszar chroniony spośród wszystkich skalnych miast, od 2005 uznany za geopark UNESCO

Widoki zapierają dech w piersiach, różnorodność form skalnych nie zna granic. Będziemy je oglądać i z dołu i z góry w najróżniejszych konfiguracjach. Zachwyt nad cudami natury urozmaicimy sobie widokami na piękną architekturę, bo Czeski Raj to także malownicze zamki na skałach...


w planach m.in.

- 3 dni wędrówki na lekko po niezwykle zróżnicowanym krajobrazowo terenie pełnym formacji skalnych o fantazyjnych kształtach

- wejście na najwyższy szczyt Czeskiego Raju - Kozakov

- przejście szlakami w rejonie skalnych miast: Maloskalsko i Hruboskalsko oraz słynnych Prachovskich Skał

- wędrówka wśród Klokočskich Skał i Betlemskich Skał

- kilkadziesiąt punktów widokowych na skałach z porywającymi widokami

- wędrówka w rejonie zamków: Valdštejn, Rotštejn, Trosky i Hruba Skala

- 2 noclegi w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami


- 4 posiłki: 2 śniadania i 2 obiadokolacje

- przejazd komfortowym autokarem lub busem z DVD i klimatyzacją na trasie Warszawa - Wrocław - Szklarska Poręba - Czeski Raj - Warszawa

- przejazdy lokalne na terenie Czeskiego Raju

- opiekę pilota przez wszystkie 3 dni wędrówki

- ubezpieczenie KL NNW


zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej za pomocą formularza lub ewentualnie mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając  imię, nazwisko, adres email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby. 


dostępne: lista rezerwowa (komplet 40 uczestników)


Pytania:
w przypadku pytań zapraszamy najlepiej do kontaktu telefonicznego 608479222 (Weronika)  
Koszt wycieczki to 435 zł/os. i obejmuje:


− przejazd komfortowym autokarem lub busem z klimatyzacją i DVD na trasie Warszawa − Czeski Raj − Warszawa

− przejazdy lokalne autokarem lub busem (m.in. z rejonu Hruboskalsko w rejon Kozakova i z powrotem, z rejonu Hruboskalsko w rejon Prachovskich Skał i z powrotem)

− 2 noclegi z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, tv i wifi

− 4 posiłki: 2 śniadania (w niedzielę i poniedziałek) i 2 obiadokolacje (w sobotę i niedzielę)

 lokalny podatek

− opiekę pilota przez cały wyjazd

− mapy kolorowe na wszystkie dni wędrówki

− ubezpieczenie KL NNW przez cały wyjazd

− podatki

koszt nie obejmuje:

- sobotniego śniadania (ok. 17 zł) 

- wstępu do Prachowskich Skał (50 CZK)

- (opcjonalnie) biletów wstępu do zamków: Trosky (80 CZK) i Rotštejn (35 CZK)

kurs korony czeskiej: 1 CZK = ok. 0,16 PLN


 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury                                                        zobacz galerię zdjęć  z naszej poprzedniej wędrówki po Czeskim raju (V 2015)

https://get.google.com/albumarchive/109848089274190701629/album/AF1QipP_Vd1wRQfZjwGVm8b56XMTRc6NXsqQGvWc3nqI

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 22.30 w piątek 28 kwietnia 2017 roku pod Salą Kongresową na ul. Emilii Plater, skąd ruszymy autokarem lub busem do Czeskiego Raju w Czechach. 

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 3 w nocy z poniedziałku 01.05 na wtorek 02.05 (zwykle wracamy w okolicach g. 1 w nocy), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.DZIEŃ PIERWSZY, sobota, 29 kwietnia – Skalne Miasto Maloskalsko, Sokol, Betlémske i Klokočske Skały, ruiny Zamku Rotštejn, Kozakov, 744 m n.p.m. – najwyższy szczyt Czeskiego Raju

Rano w sobotę, krótko przed wyjściem na szlak zatrzymamy się w miejscu, gdzie dla chętnych zarezerwujemy śniadanie, pozostali będą też mieć możliwość zamówienia w tym miejscu czegoś do picia czy do jedzenia wedle swoich upodobań. Następnie dotrzemy autokarem lub busem na szlak w Czeskim Raju.

Tego dnia będziemy wędrować w tzw. rejonie Skalnego Miasta Małoskalsko, odwiedzimy malownicze ruiny XIV-wiecznego Zamku Rotštejn. Pobuszujemy też w rejonie urokliwych Betlémských i Klokočskch Skał gdzie powędrujemy skalnymi labiryntami, wśród których nietrudno o jaskinię, co chwila będą też punkty widokowe m.in. Zdenčina vyhlídka. Nam się chyba najbardziej podobają jednak labirynty Besedickich Skał z licznymi punktami widokowymi (vyhlídki): Kinskeho Vihlidka, Vyhlidka Kde domov muj, Husnikova Vyhlidka z rewelacyjnymi widokami na przełom rzeki Izery.

Na koniec wędrówki naszym celem będzie szalenie widokowy Kozakov (744 m n.p.m.) – najwyższy w Czeskim Raju. Z wysokiej wieży widokowej na jego szczycie roztacza się przepiękny widok na Czeski Raj, Góry Łużyckie, Grzebiet Jesztiedzki, Karkonosze, czeskie Góry Orlickie i Wyżynę Czeskomorawską. Przy dobrej widoczności można zobaczyć aż jedną czwartą Republiki Czeskiej w tym najwyższe budynki Pragi czeskiej.

Wędrówkę zakończymy schronisku górskim gdzie będzie okazja odsapnąć i zjeść. Na koniec przyjedzie po nas autokar lub bus i pojedziemy do pensjonatu na nocleg i obiadokolację. Wieczór będzie dobrą okazją do powspominania wrażeń minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas przejścia ok. 7 godzin + przerwy na zdjęcia i przekąski (razem 18 km w tym przewyższenia: podejścia ok. 1090 m, zejścia ok. 615 m)


DZIEŃ DRUGI, niedziela, 30 kwietnia – Prachovske Skaly, Ruiny Zamku Trosky,  

Po smacznym śniadaniu w pensjonacie wsiądziemy do autokaru lub busa i pojedziemy w rejon czeskiego Państwowego Rezerwatu Przyrody Prachowskie Skały. Uznawany jest za jedną z największych atrakcji Czech, a także mekkę czeskich wspinaczy

Obszar pełen jest imponujących ostańców skalnych, wieży, filarów, platform widokowych. Do najsłynniejszych jego odcinków należy tzw. korytarz cesarski poprowadzony między potężnymi blokami skalnymi. Czeka nas też szereg punktów widokowych jak np. vyhlidka Miru, Hakenova wyhlidka, czy Slikova vychlidka.Podczas wędrówki przejdziemy też w rejonie tamtejszego jeziorka Oborsky Rybnik oraz zatrzymamy się w schronisku górskim na trasie na napoje czy też przekąszenie czegoś. Na koniec przyjedzie po nas bus lub autokar i pojedziemy do pensjonatu na obiadokolację. Wieczór będzie dobrą okazją do powspominania wrażeń minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas przejścia ok. 5 godzin + przerwy na zdjęcia, przerwę w schronisku górskim i przekąski (razem ok. 10 km w tym przewyższenia: podejścia ok. 450 m, zejścia ok. 450 m)


DZIEŃ TRZECI, poniedziałek,1 maja (Święto Pracy) Skalne Miasto Hruboskalsko, Zamek Hruba Skala, ruiny zamku Valdštejn

Rano po smacznym śniadaniu w pensjonacie pakujemy bagaże do naszego autokaru i ruszamy na wędrówkę. Tego dnia zobaczymy Zamek Trosky (514 m n.p.m.). To XIV-wieczna twierdza z potężnymi murami obronnymi, nad którymi górują 2 wieże – jedna bardziej przysadzista zwana Babą i druga smuklejsza, czyli Panna. Przy zamku zrobimy przerwę na odpoczynek, a zainteresowani będą mogli w tym czasie też wdrapać się na zamkowe wieże (a pozostali poczekać w knajpce tuż obok). Warto pamiętać, że Zamek Trosky to symbol Czeskiego Raju, a jego wieże sięgają blisko 50 i 60 m ponad wysokość wzgórza. Rozpościera się z nich rozległy widok na cały Czeski Raj, Karkonosze, Średniogórze Czeskie oraz Grzebiet Jesztiedzki. Przy dobrej widoczności dostrzec można też najwyższe budynki Pragi czeskiej.


Ten dzień to także niezwykły rejon Skalnego Miasta Hruboskalsko, gdzie czeka nas szereg punktów widokowych (vyhlídek): najsłynniejsza Marianska vyhlídka, a także: Zámecká vyhlídka i Janova vyhlidka. zobaczymy słynną skałkę jak Kapelmistrz (Kapelnik) najwyższą wieżę wapienną Czeskiego Raju. Będziemy też na Vyhlidce Hlavatice na którą wdrapiemy się po 36 stopniach schodków! Rejon zawdzięcza nazwę renesansowemu Zamkowi Hruba Skala. Zajrzymy na jego dziedziniec zamkowy i wieżę z fantastycznym widokiem, gdzie obok jest kafejka, w której zrobimy przerwę.

Podczas wędrówki przekroczymy też Dolinę Podtrosecką z cudownie tam położonym jeziorkiem Vidlák otoczonym wapiennymi skałami. Znajdziemy się też w rejonie XIV-wiecznych ruin Zamku Valdštejn. Zrobimy tu sobie krótką przerwę, którą można będzie wykorzystać na odsapnięcie w pobliskiej knajpce, czy też obejrzenie wyjątkowo pięknego, tamtejszego kamiennego mostu barokowego

Wędrówkę zakończymy w miasteczku Turnov skąd ruszymy naszym autokarem lub busem w kierunku Warszawy. Obiadokolację zjemy w drodze powrotnej do Warszawy, już po polskiej stronie.

Czas przejść 6h + przerwy na zdjęcia, knajpki i zwiedzanie (17 km w tym przewyższenia: podejścia 550 m i zejścia 580 m).

Co wziąć na wiosenną, górską wycieczkę?

Spodziewamy się pięknej pogody, bo taka zwykle jest w Czechach w weekend majowy, ale jako, że to góry, to deszczu nigdy wykluczyć nie można. Dlatego chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka, wygodny plecak i buty trekkingowe to podstawa. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, Warto wziąć kijki trekkingowe, zwłaszcza, jeśli je już posiadacie. Pamiętajcie o aparacie fotograficznym, napojach (minimum 1,5 litra/dzień), termos, kanapki, przekąski. 


Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot. 

zobacz też inne nasze wycieczki:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeUOSjlKbk0X7W8SJF-02tczSKQoymvbplHn7zf5DnGWultjw/viewform?usp=sf_linkDostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu, zapraszamy do zgłoszeń


dostępne: lista rezerwowa (komplet 40 uczestników)Adrspassko-Teplickie Skalne Miasto w Czechach, 27-28.05.2017 (weekend)Właśnie ogłaszamy, wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne 3 miejsca z 24


Skalne Miasto: Súľovské Vrchy na Słowacji, 13-14.05.2017 (weekend)

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfWr4Ccd4Wm1pcso8eObZHYo0w78wKu13BtzyIOb-7Yfdw4tw/viewform?usp=sf_linkDostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu, zapraszamy do zgłoszeń

dostępne: 4 miejsca z 35Comments