Majówka w Czechach: Jesioniki i Pradziad 1491 m, 30.04-03.05.2016 (4 dni, długi weekend majowy)

Dostępne 2 miejsca z 42 (aktualizacja na 26.04)

W długi weekend majowy zapraszamy na cztery 1-dniowe wędrówki po najwyższym - obok Karkonoszy - pasmie Sudetów, Jesionikach, w całości w Czechach.
Zdobędziemy serię ich najwyższych szczytów w tym ten "naj"  - Pradziad 1491 m n.p.m., a całość okrasimy poznawaniem lokalnych, czeskich atrakcji, wśród których jest m.in. krasowa Jaskinia na Pomezi i urokliwe uzdrowisko Karlova Studanka.

Noclegi mamy w ładnym hotelu, dysponującym m.in. restauracją i strefą wellness z basenem zatem szykujcie stroje kąpielowe! :-)

w planach m.in:

- cztery wędrówki 1-dniowe po najwyższej części czeskich Jesioników - Wysokim Jesioniku (Hrubym Jeseniku)

- zdobycie najwyższego szczytu Jeseników i całych Sudetów Wschodnich - Pradziada (Praded, 1491 m n.p.m.) z imponującą wieżą na szczycie

- zdobycie szeregu pozostałych kliku najwyższych i najbardziej widokowych wierzchołków Jeseników: Wysokiej Hole (1465 m n.p.m.), Keprnika (1423 m), Šeráka (1351), Malego Děda (1368 m), Cervenej Hory (1333 m), Kamzika (1200 m), 

- zobaczenie malowniczej grupy skalnej Obří skály

- odwiedzenie kilku tamtejszych schronisk górskich - Barborki, Svycarnej i Chaty Jiřího


- zwiedzanie Jaskini na Pomezi z niezwykłymi formami krasowymi w najróżniejszych kształtach

- odwiedzenie urokliwego uzdrowiska Karlova Studanka oraz miasteczka Zlate Hory z kolorowymi fasadami kamienic

- 3 noclegi w hotelu w pokojach 2-, 3- i 4- osobowych z łazienkami wraz z dostępem do strefy wellness

- 3 śniadania i 3 obiadokolacje w hotelu w którym nocujemy

- przejazd busem lub autokarem na trasie Warszawa - czeskie Jesioniki - Warszawa

- codzienne, lokalne przejazdy busem lub autokarem na rozpoczęcie szlaku pieszego i po jego zakończeniu


charakter wyjazdu:

O tej porze roku na szlakach górskich po których będziemy wędrować mogą nas spotkać warunki zarówno zimowe (śnieżne) jak i wiosenne. Jesioniki są górami średniej wysokości - szlaki wymagają pewnej kondycji, ale jeśli dobrze się czuliście na Śnieżniku, w Karkonoszach czy na dłuższych wędrówkach w Beskidach lub Bieszczadach na pewno dacie radę :-). Podczas 3 z 4 dni będziemy mieć 1 lub 2 schroniska górskie po drodze wędrówki, aby się posilić i napić. 

We wszystkie dni wędrujemy na lekko biorąc ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki - termos z ciepłą herbatą, kanapki, przekąski, a także rękawiczki, aparat fotograficzny i latarkę, a jeszcze lepiej czołówkę. Jednego z dni mogą być też pomocne raczki.
Co wziąć na wiosenną wędrówkę górską?

Wczesna wiosna w górach to czas zmiennej pogody. Może być +10 st C i łagodna, słoneczna aura lub też niewiele ponad 0 st C wiatr i deszcz. Dlatego chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka, polar i buty trekkingowe to podstawa, tak jak czapka i rękawiczki. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo w terenie może być miejscami błotniście, Jeśli macie, zdecydowanie warto wziąć kijki trekkingowe. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę w hotelu. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

Koszt wycieczki to 620 zł/os.obejmuje:

− przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − pasmo Jesioników w Czechach

− powrót tym samym busem lub autokarem na trasie pasmo Jesioników w Czechach – centrum Warszawy

 3 noclegi w hotelu w pokojach 2- i 3- i 4-osobowych z łazienkami i telewizorami LCD. Hotel dysponuje wifi, restauracją, salą do spotkań, strefą wellness z basenem. 

− 3 śniadania w hotelu, w którym nocujemy

− 3 obiadokolacje w hotelu, w którym nocujemy

− 8 przejazdów lokalnych busa lub autokaru na początek szlaku i po jego zakończeniu

− 1 wstęp do strefy wellness w hotelu (basen, jacuzzi, sauna parowa, strefa relaksu z leżakami)

 opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały wyjazd

− ubezpieczenie KL NNW przez cały pobyt 

− mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi na każdy dzień wędrówki

− podatki

koszty dodatkowe, które warto uwzględnić:

 obiadokolacja we wtorek, wydatki na przekąski 

− (opcjonalnie) wstęp do Jaskini na Pomezi (110 ) i na taras widokowy na Pradziadzie (80 Kč)

 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

- posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

- w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

- w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturyZgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej za pomocą wygodnego formularza, ewentualnie mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)

liczba miejsc: 

dostępne: 2 miejsca z 42 (aktualizacja na 26.04)


SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 23 30 w piątek, 29 kwietnia 2016 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w Jesioniki w Czechach. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 1 w nocy. między wtorkiem a środą (3/4.05), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


dzień pierwszy (sobota, 30 kwietnia)

Rano dotrzemy do Jeseników skąd rozpoczniemy górską wędrówkę. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się wczesnym porankiem na stacji benzynowej po drodze, jeszcze po polskiej stronie, gdzie będzie okazja napić się aromatycznej kawy lub herbaty.

Tego dnia powędrujemy po głównym grzbiecie Hrubego Jesenika. Na początek wejdziemy na szczyt Maly Děd (1368 m n.p.m.) u podnóża którego znajduje się schronisko górskie Chata Švýcárna (1304 m n.p.m.). To najstarsze schronisko Jesioników wybudowane w 1884 roku. Zrobimy tu przerwę na napicie się, zjedzenie czegoś i nacieszenie się rozległymi widokami m.in. na Pradziada.


Stamtąd ruszymy łagodnie w dół w kierunku najbardziej znanej przełęczy w Jesenikach - Czerwonogórskiej (1013 m n.p.m., Červenohorské Sedlo) po drodze “zaliczając” jeszcze widokowy szczyt Kamzik (1200 m n.p.m.). Na przełęczy będzie druga okazja na odpoczynek podczas przerwy w tamtejszym schronisku lub jednej z knajpek.

Ostatni odcinek tego dnia to zdobycie rozległego szczytu Červená hora (1333 m n.p.m.), piątego co do wysokości szczytu w całych Jesenikach. W pobliżu jej wierzchołka znajdują się malownicze skałki zwane Kamene Okno (Kamienne Okno), które będą z pewnością wyśmienitym miejscem na pamiątkowe zdjęcie. Stamtąd zaczniemy dość strome zejście, po drodze oglądając jeszcze przyjemne miejsce widokowe w rejonie skałek na szczycie Točník (1146 m n.p.m.). Po zejściu do doliny wsiądziemy w busa lub autokar i pojedziemy do naszego pensjonatu na obiadokolację i nocleg.

Czas wędrówki: ok. 6,5 godzin + przerwy (m.in.w Chacie Švýcárnej) , w sumie 21 kmdzień drugi (niedziela, 1 maja)


Po śniadaniu w naszym pensjonacie pojedziemy busem lub autokarem do miejsca, gdzie rozpoczniemy zwiedzanie Jaskini na Pomezi. Choć mniej znana w Polsce niż pobliska Jaskinia Niedźwiedzia po polskiej stronie, oferuje nie mniej spektakularne widoki. To pełna zjawisk krasowych, przepiękna jaskinia, która żyje, a tamtejszy marmur podlega nieustannym procesom. Zobaczymy wspólnie naturalne kaskady, draperie, potężne stalagmity i nieskończoną liczbę fantazyjnych kształtów.

Następnie podjedziemy busem lub autokarem na początek szlaku. Naszymi celami tego dnia będą widokowe Šerák (1351 m n.p.m.) i Keprnik (1423 m). Zanim to jednak nastąpi czeka nas 2-godzinne z podejście kilkoma widokami po drodze i ze słynnym i bardzo widokowym szczytem Obří skály (1802 m.n.p.m). Na szczycie Šeráka natomiast czeka nas przemiłe schronisko Chata Jiřího (Chata Jerzego, 1323 m n.p.m.) 

powstała w 1888 roku.


Po zasłużonym odpoczynku w schronisku ruszymy w kierunku szczytu Keprnik 1423 m n.p.m. Ten widokowy wierzchołek jest czwartym co do wysokości w Jesenikach, a na szczycie ma charakterystyczne skalisko. Zobaczymy stamtąd świetne widoki na Karkonosze ze Śnieżką, Masyw Śnieżnika, Beskidy, a przy dobrej pogodzie także Małą Fatrę i Tatry! Na koniec zejdziemy w kierunku zachodnim szlakiem z kilkoma przyjemnymi punktami widokowymi.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin + przerwy (m.in.w Chacie Jiřího), w sumie 16 km


dzień trzeci (poniedziałek, 2 maja)

Po śniadaniu w naszym pensjonacie pojedziemy busem lub autokarem do miejsca, gdzie rozpoczniemy wędrówkę po najbardziej znanej części Hrubego Jesenika, w bezpośrednim sąsiedztwie Pradziada - najwyższego szczytu całego pasma. Wędrówkę rozpoczniemy w Karlovej Studance - najpiękniejszej miejscowości Jesionników. To maleńkie uzdrowisko, powstałe w XVIII wieku pełne jest drewnianych, malowanych na brązowo zabytkowych domów. Stamtąd podejdziemy słynną Doliną Bilej Opavy - tworzącą tu kanion przez który wędruje się po mostkach, miejscami też drabinkach obserwując liczne kaskady i wodospady z których najwyższy ma aż 8 metrów wysokości.


Pierwszym szczytem który zdobędziemy tego dnia będzie Vysoka Hole (1465 m n.p.m.) - drugi co do wysokości po Pradzadzie szczyt Jesioników. To bardzo rozległy i płaski wierzchołek. Stamtąd zejdziemy do schroniska górskiego Chata Barborka (1321 m n.p.m.) gdzie zrobimy sobie przerwę na napicie się czegoś i posilenie, a stamtąd ruszymy już prosto na najwyższy szczyt Jesioników - Pradziada. Na jego szczycie jest bardzo charakterystyczna wieża retransmisyjna porównywalna do rakiety kosmicznej  i taras widokowy. Stamtąd lekko w dół w zejdziemy kierunku szczytu Maly Děd (1368 m) na którym byliśmy pierwszego dnia, tym razem jednak go strawersujemy. Na koniec zejdziemy doliną Potoku Studziennego do miejsca, skąd odbierze nas bus lub autokar i pojedziemy na nocleg i obiadokolację do pensjonatu.


Czas wędrówki: ok. 6,5 godzin + przerwy (m.in. w Chacie Barborka), w sumie 18 kmdzień czwarty (wtorek, 3 maja)

Po śniadaniu w naszym pensjonacie ruszymy na wędrówkę po Zlatohorskiej Vrchovinie. Naszym głównym celem tego dnia będzie zdobycie Příčnego Vrchu (973 m n.p.m.) - najwyższego w tym pasmie i jednocześnie należącego do Korony Sudetów. Ze względu na jeszcze całkiem niedawne prace wydobywcze w masywie tym są dziesiątki szybów których łączna długość to aż 120 km. Prowadzić nas będzie na niego widokowa trasa na której też zobaczymy malownicze Taborskie Skały, urokliwe Sanktuarium Matki Boskiej Pomocnej Maria Hilf ze źródełkiem mającym leczniczą moc.


Na koniec wejdziemy jeszcze na Zámecký Vrch (702 m n.p.m.) z ruinami średniowiecznego zamku Edelštejn. Na koniec zejdziemy do urokliwego miasteczka Zlate Hory skąd wsiądziemy do busa lub autokaru i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy, którą umilimy sobie oglądaniem filmów na DVD. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w dogodnym miejscu na obiadokolację.


Czas wędrówki: ok. 4,5 godziny + przerwy, w sumie 14 km


Comments