Majówka - 6 Skalnych Miast, 01-05.05.2019 (5 dni, długi weekend majowy)

Dostępne miejsca na liście rezerwowej

Zapraszamy na Majówkę – wędrówkę wśród sześciu Skalnych Miast, absolutnie przepięknego obszaru, jednego z najatrakcyjniejszych w Europie, który w maju wygląda najpiękniej. Zobaczymy zarówno prawdziwe "hity" jak i szlaki mniej znane

Jako, że majówka to termin bardzo tłumny w tym rejonie, to tłumy spróbujemy ominąć! Najpopularniejsze miejsca zobaczymy o porach mniej typowych, zaś, gdy na znanych szlakach zrobi się tłoczno, my przejdziemy w zakątki zaciszne i nieznane szerokiemu gronu, by móc w pełni delektować się tymi cudami natury.

4 noclegi ze śniadaniami i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, przejazd busem lub autokarem z Warszawy do Skalnych Miast i z powrotem, prowadzenie tras przez przewodnika sudeckiego, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.
w planach:

- Adršpašské Skalne Miasto w Czechach

- Skalne Miasto Broumovské Stěny w Czechach

- Teplické Skalne Miasto w Czechach

- Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

- Skalne Miasto Ostaš w Czechach

- Błędne Skały w Górach Stołowych

a do tego:

- parki dolnośląskich uzdrowisk pełne kwiatów- wszystkie 5 tras trekkingu prowadzone przez górskiego przewodnika sudeckiego

- przejazd busem lub autokarem na trasie Warszawa – Skalne Miasta – Warszawa

- codzienne przejazdy lokalne w Czechach i w Polsce w sumie ok. 250 km

- 4 noclegi w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami

- 4 śniadania w miejscu noclegu

- obiadokolacje w pensjonacie, w którym nocujemy

- opieka certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

- ubezpieczenie NNW


Charakter wyjazdu:

Każdego dnia będziemy wracać do tego samego, wygodnego pensjonatu na nocleg i posiłki, poza trasami górskimi będziemy też zaglądać do dolnośląskich uzdrowisk, gdzie będzie chwilą by się integrować w miejscowych knajpkach.

Czeka nas pięć całodziennych, ale nietrudnych technicznie i kondycyjnie (jak na tereny górskie) wędrówek na lekko (z małym plecakiem) po spektakularnie pięknych terenach.

Choć szlaki na wielu odcinkach są przyjemne, to będą pojawiać się też strome podejścia i zejścia po skalnym podłożu, zatem buty górskie muszą być oczywistością tak jak na każdej innej naszej wędrówce. W Skalnych Miastach panuje taki klimat, że w maju piękna, wręcz letnia pogoda jest niemal pewna i takiej się właśnie spodziewamy, jednak całkowitej gwarancji nigdy mieć nie można, zatem kurtkę oddychającą i chroniącą przed deszczem i wiatrem trzeba mieć, podobnie jak wygodny plecak górski.Koszt udziału w wycieczce to 735 zł/os. obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem na trasie Warszawa − Góry Stołowe − Warszawa

przejazd lokalny busem lub autokarem na trasie: Góry Stołowe – Adrspaskie Skalne Miasto – Skalne Miasto Ostas w Czechach – Góry Stołowe

przejazd lokalny busem lub autokarem na trasie: Góry Stołowe – Skalne Miasto Broumovske Steny w Czechach – Duszniki Zdrój – Góry Stołowe

przejazd lokalny busem lub autokarem na trasie: Góry Stołowe – Teplickie Skalne Miasto w Czechach – Kudowa-Zdrój – Góry Stołowe


4 noclegi w pensjonacie u podnóża Gór Stołowych, w pokojach 2*- i 3-osobowych (pokój 4-osobowych na specjalne życzenie) z łazienkami, tv i wifi

4 śniadania w pensjonacie

obiadokolację w pensjonacie

prowadzenie 5 dni tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego

opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki) przez cały wyjazd

mapy kolorowe na wszystkie dni wędrówki

ubezpieczenie KL NNW na teren Czech oraz NNW (zawierającego KL) na terenie Polski


podatki w tym VAT

koszt nie obejmuje:

biletów wstępów do Teplickiego Skalnego Miasta (100 CZK), Adrspasskiego Skalnego Miasta (120 CZK) i przejazdu łódką po skalnym jeziorku w Adrspachu (50 CZK), wstępu do Skalnego Miasta Błędne Skały (10 zł) i Skalnego Miasta Szczeliniec Wielki (10 zł)

pozostałych obiadokolacji (opcjonalny pakiet 3 obiadokolacji w sumie za 81 zł w pensjonacie)

− *dopłaty do pokoju 2-osobowego (40 zł/os./cały wyjazd) przy zgłoszeniach po 06.03.19ZGŁOSZENIA:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com. Prosimy o przesłanie w ramach zgłoszenia imienia, nazwiska, emaila i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 608479222 (Weronika)

liczba miejsc:

Dostępne miejsca na liście rezerwowej
 
Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturySZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 23.30 we wtorek, 30 kwietnia 2019 roku na ul. Emilii Plater pod Hotelem Intercontinental, skąd ruszymy busem lub autokarem w Sudety w polsko-czeski rejon Skalnych Miast.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między ok. g. 1 a 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.
Dzień pierwszy (środa, 1 maja) – Błędne Skały i Wzgórza Lewińskie

Rano dotrzemy do Parku Narodowego Gór Stołowych. Głównym celem pierwszego dnia będzie prawdziwy „hit” czyli Skalne Miasto Błędne Skały. Ten rezerwat to niesamowity labirynt skalny na szczycie Skalniaka (852 m n.p.m.) - drugiego co do wysokości szczytu Gór Stołowych. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnym miejscu po drodze busem lub autokarem na śniadanie, gdzie będzie okazja napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy lub też zamówienia przekąsek.

Na Błędne Skały wyruszamy rano, tak, by ominąć główną falę turystów ;-). Później, gdy będą już tam wszyscy stać w kolejkach, my powędrujemy przez malownicze i sielskie Wzgórza Lewińskie gdzie czekają nas urokliwe widoki na Góry Stołowe oraz liczne odsłony pani wiosny w wersji majowej. Po południu czeka nas obiadokolacja, a wieczór będzie dobrym czasem na wymianę wrażeń z pierwszego dnia wędrówki, przy napojach jakie lubicie.

czas przejścia: ok 6h+przerwy na trasie, przewyższenia: ok. 620 m w górę, ok. 830 m w dół, 24 GOT, 18 km


Dzień drugi (czwartek, 2 maja) – Adrspasskie Skały i Ostaš

Tego dnia rano po śniadaniu w pensjonacie dotrzemy autokarem do Narodowego Rezerwatu Adrspassko-Teplickich Skał w Czechach. Adrspasskie Skały uznawane są za jeden z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Nasza trasa będzie wiodła labiryntem skalnym, a po drodze zobaczymy liczne wyniosłe, różnorodne skalne formacje zwane m.in. Głowa Cukru, Dzban, Bliźnięta w beciku, Gilotyna, Ząb Karkonoszy czy Zakochani. W czasie zwiedzania przejdziemy przez XIX-wieczną tzw. Bramę Gotycką, przeciśniemy się przez ciasną szczelinę zwaną Mysią Dziurą i poeksplorujemy malowniczy Wilczy WąwózSobota to także przyjemne 2 jeziorka – Piskovna i Skalne jezirko (po jednym z nich popołyniemy łodzią wśród skał), 2 wspaniałe wodospady: Mały i Wielki Wodospad, a także urokliwa rzeczka Metuja wijąca się wzdłuż szlaku między skałami. Tego dnia udamy się też do mniej znanego Skalnego Miasta Ostaš, zdobywając szczyt (700 m n.p.m.) o tej samej wysokości z położoną tam Frydlancką Skałą oraz z licznymi urokliwymi punktami widokowymi i labiryntem skał. Z pewnością będą tacy, którzy ucieszą się znajdując tam też Kocie Skały oraz Koci Gród.

Wracając do pensjonatu zatrzymamy się jeszcze w Kudowie-Zdroju, przepięknym uzdrowisku dolnośląskim. Będzie chwila na zajrzenie do pełnego kwiatów Parku Zdrojowego, skosztowania leczniczych wód, spacer, czy też wzniesienie toastu za pięknie zrealizowaną trasę górską. Na koniec dotrzemy do busa lub autokaru, by pojechać nim do pensjonatu na na obiadokolację. Wieczór będzie dobrą okazją do powspominania wrażeń minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas przejść: ok. 4,5h + przerwy m.in. w knajpce na trasie i w Parku Zdrojowym w Kudowie oraz b. liczne przystanki na robienie zdjęć ;-), przewyższenia 460 m w górę i 480 m w dół, 16 GOT, w sumie 12 km


Dzień trzeci (piątek, 3 maja) – Broumovske Steny i Pasterka

Po śniadaniu w pensjonacie ruszymy autokarem do podnóży Parku Narodowego Broumovskich Sten w Czechach skąd rozpoczniemy wędrówkę. Tego dnia powędrujemy po głównym grzbiecie Broumowskich Ścian, którym będziemy przemieszczać się z północy na południe. Po drodze będziemy mieć 2 schroniska górskie – pierwsze z nich wkrótce po rozpoczęciu wędrówki, Chata Hvězda – w XIX-wiecznym budynku na wyniosłym szczycie Hvězda (674 m n.p.m.). Zatrzymamy się tam na odsapnięcie i zamówienie czegoś do picia, a w przerwie będzie też okazja na zerknięcie na przepięknie tam położoną nad przepaścią kaplicę barokową Matki Boskiej Śnieżnej.Po drodze odwiedzimy bardzo przyjemne i widokowe miejsca - Slavenską Vyhlidkę, charakterystyczną Kamenną brane (Kamienną bramę) na górze Velka Kupa (Wielka Kopa, 708 m n.p.m.) dotrzemy też na widokowy szczyt o pięknym kształcie - Korunę (760 m n.p.m.) by na koniec części czeskiej osiągnąć Bożanowski Spicak (773 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Broumovskich Sten.

Po przejściu na polską stronę odwiedzimy kultowe schronisko górskie PTTK Pasterka, w którym spędzimy kilka miłych chwil na tamtejszych przysmakach. Na koniec przyjedzie po nas autokar i ruszymy na zasłużony odpoczynek, ale też wieczorne wspominki z przebytej trasy w sympatycznym wędrującym gronie.

Czas wędrówki: ok. 7 h + przerwy (m.in. w Schronisku Pasterka), przewyższenia: ok. 770 m w górę, ok. 520 m w dół, 26 GOT, 19 km
Dzień czwarty (sobota, 4 maja) - Teplickie Skały i Kudowa-Zdrój

W sobotę po śniadaniu w pensjonacie ruszymy autokarem do Czech Narodowego Rezerwatu Adrspassko-Teplickich Skał na eksplorację Teplickich Skał. Są trochę mniej znane niż Adrspasskie, uznawane są też za dziksze. Wśród nich znajdziemy ruiny zamku Střmen (Strzemię), na które wejdziemy stromymi schodkami. Przechodząc przez Bramę Spełnionych Marzeń będzie okazja do wybrania sobie życzenia, które chcemy, aby się ziściło. Znajdziemy się też w urokliwych miejscach jak Wielki Plac Świątynny, trafimy na Świątynię i Sybir, gdzie śnieg potrafi utrzymywać się do lata – z racji bardzo ciasnych szczelin między skałami oraz przy sympatycznych ostańcach skalnych Pies czy Niedźwiedź Polarny.
Zdobędziemy też widokowy szczyt Čáp (786 m n.p.m.), rzucimy okiem na połyskującą taflę Czarnego Jeziorka i odwiedzimy bardzo malowniczo położony Pałac Bischofstein (Skaly) w którym zatrzymamy się by odpocząć, czy też zamówić sobie coś do picia. 

Na koniec wsiądziemy do busa lub autokaru i pojedziemy do pełnego kwiatów Parku Zdrojowego w Dusznikach-Zdroju. Zobaczymy tam kolorową fontannę i dawny teatr zdrojowy, dziś zwany dworkiem Chopina dla uczczenia pobytu 16-letniego wówczas kompozytora w Dusznikach w 1826 roku. Na koniec dotrzemy do busa lub autokaru, którym ruszymy do pensjonatu na obiadokolację.

Czas przejścia: ok. 5h + przerwy m.in. w Parku Zdrojowym w Dusznikach, przewyższenia: ok. 450 m w górę, ok. 460 m w dół, 16 GOT, w sumie 15 km


Dzień piąty (niedziela, 5 maja) – Szczeliniec Wielki i Sawanna ;-)


Celem ostatniego dnia wyjazdu będzie najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Wyruszymy nań jak zwykle po śniadaniu w pensjonacie i spakowaniu bagaży do autokaru. Tego dnia czeka nas też niezwykła wędrówka - po Sawannie! Tak bowiem nieoficjalnie nazywa się rejon Skałek Łężyckich przez który przejdziemy. Sami ocenicie, czy faktycznie przypomina on afrykański krajobraz. Tymczasem ani się obejrzymy, a zdobędziemy widokowe wzniesienie Lech (739 m. n.p.m.) sąsiadujący z pobliskim Czechem ;)

Ukoronowaniem dnia będzie skalisty Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Cały masyw to niezwykły labirynt skalny określany także jako skalne miasto, w którym co chwila widzimy ostańce o niezwykłych kształtach. Będzie możliwość przejścia tamtędy specjalną biletowaną trasą, gdzie na niektórych odcinkach można się nawet spodziewać śniegu! Na wierzchołku Szczelińca znajduje się malowniczo położone górskie Schronisko na Szczelińcu o urokliwej, tyrolskiej architekturze. Jest to najstarsze schronisko w całych Sudetach, bo wybudowane w 1846 roku. Nie omieszkamy oczywiście do niego zajrzeć na odpoczęcie i zamówienie czegoś do picia i do jedzenia. Na koniec przyjedzie po nas bus lub autokar i pojedziemy do Warszawy, zatrzymując się jeszcze na obiadokolację w dogodnym zajeździe po drodze.

czas przejścia: ok 6,5 godz.+przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Szczelińcu), przewyższenia: ok. 800 m w górę, ok. 500 m w dół, 25 GOT, 19,5 km


Co wziąć na wiosenną wędrówkę?We wszystkie 5 dni wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą niewielki plecak, zaś pozostałe bagaże zostawiając w busie lub autokarze. Spodziewamy się pięknej pogody, bo tak zwykle jest w maju na tym obszarze, ale jako, że to góry, dlatego deszczu nigdy wykluczyć można. Dlatego oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka, wygodny plecak i buty trekkingowe to podstawa. Warto wiedzieć, że choć teren miejscami jest bardzo łatwy, to też klimat panujący wśród skał jest surowszy niż by to wynikało z (niewielkiej) wysokości nad poziomem morza, a w niektórych miejscach może nawet zalegać śnieg. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, Jeśli macie, zawsze warto wziąć kijki trekkingowe. Jeśli posiadacie koszulki oddychające, warto je wziąć.

Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. We wszystkie dni bazujemy na własnych przekąskach, ale po drodze będziemy też mieć schroniska górskie i knajpki w których będzie okazja do zamówienia czegoś do picia i jedzenia. W pensjonacie mamy wykupione 4 śniadania i obiadokolację pierwszego dnia (z opcją wykupienia pozostałych).

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSedWskYp8RZ9dEYthfs_4YvtxPlqnbrHs9f9NnRJ_JRjCw3Hw/viewform?usp=sf_linkDostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeńWłaśnie ogłaszamy, dostępne wolne miejscahttps://goo.gl/forms/jS4wvkNLt745BDY52Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeńWłaśnie ogłaszamy, dostępne wolne miejsca


Majowy spływ kajakowy Liwcem - mazowieckie meandrowanie, 18-19.05.2019 (weekend)
Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne ostatnie wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdqNPpUx6z5sxyaBth_cVOO1rqKRkyVAeLoTyQVtRT2iRjJcw/viewform

Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Właśnie ogłaszamy, dostępne wolne miejsca


Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeńWłasnie ogłaszamy, dostępne wolne miejsca
Spływ Drwęcą i noc na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, 20-21.07.2019 (weekend)Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne ostatnie wolne miejscahttps://sites.google.com/a/wedrujemy.org.pl/www/babia-gora-i-pilsko-2-najwyzsze-szczyty-beskidow-08-2019-weekend
Własnie ogłaszamy, dostępne wolne miejscaDostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Comments