Listopadówka: Gorce i Turbacz 1310 m n.p.m., 09-11.11.2019 (3 dni, długi weekend listopadowy)


Gdy na Mazowszu nadchodzi najbardziej pochmurny miesiąc - listopad my zapraszamy na południe Polski w jedne z najpiękniejszych beskidzkich pasm górskich - w Gorce! To miejsce, gdzie słońce w listopadzie nie jest rzadkością!

Czekają nas najpiękniejsze gorczańskie trasy z klimatycznymi schroniskami górskimi po drodze, zdobycie m.in. najwyższego szczytu Gorców - Turbacza 1310 m n.p.m. słynącego z wyśmienitej panoramy Tatra także widokowej Jaworzyny Kamienieckiej, 1288 m wraz z bulandową kapliczką i Czoła Turbacza 1258 m n.p.m. wraz z przepięknymi, widokowymi halami górskimi. Będą też wieczorne Polaków rozmowy ;-) i integracja w pensjonacie po zejściu ze szlaku.

Zapewniamy przejazd autokarem lub busem z Warszawy w Gorce prosto na szlak i z powrotem, lokalne przejazdy, noclegi w pensjonacie ze śniadaniami i obiadokolacjami, opiekę pilota i ubezpieczenie NNW.w planach m.in.:

- 3 jednodniowe wędrówki na lekko (z małymi plecakami) po beskidzkim pasmie - Gorcach w jesiennych barwach

- część trasy trekkingu na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego

- zdobycie najwyższego szczytu Gorców - Turbacza, 1310 m n.p.m.

- odwiedzenie 2 klimatycznych schronisk gorczańskich - PTTK na Turbaczu 1283 m n.p.m. i PTTK Stare Wierchy 968 m n.p.m. 

- zajrzenie do urokliwej, dla wielu kultowej - Bacówki PTTK na Maciejowej, 852 m n.p.m.

- przejście pięknych i widokowych  Polany Długiej (1160-1270 m n.p.m.) i Hali Turbacz- zdobycie widokowej Jaworzyny Kamienieckiej 1288 m n.p.m., drugiego najwyższego szczytu Gorców, z piękną kapliczką Bulandy z 1904 r., 

- wejście na szczyt Czoło Turbacza, 1258 m n.p.m., czwartego najwyższego szczytu Gorców oraz szeregu innych szczytów Gorców

- 2 noclegi w pensjonacie 

- 2 śniadania

- 2 obiadokolacje

- przejazd autokarem lub busem z centrum Warszawy w Gorce i z powrotem oraz przejazdy lokalne

- opieka certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

- ubezpieczenie NNW 
Charakter wyjazdu:

 Powędrujemy po pięknych trasach stanowiących esencję Gorców o średnich wymaganiach kondycyjnych, zaś pod względem trudności technicznych odpowiednie dla każdego

Przez wszystkie 3 dni wędrujemy na lekko, zaś niepotrzebne podczas wędrówki bagaże (np. kosmetyczka czy piżama) czekają na nas w busie lub w autokarze. 

We wszystkie dni będziemy realizować trasy całodzienne, w praktyce około 6-godzinne plus przerwy na odpoczynek czy też zatrzymanie się w schroniskach górskich. Maksymalnie wykorzystujemy długi weekend, aby napatrzyć się na wspaniałe, gorczańskie widoki!
Koszt uczestnictwa to 455 zł/os. i obejmuje:

 przejazd komfortowym busem lub autokarem na trasie centrum Warszawy − Gorce – centrum Warszawy

 2 noclegi w pensjonacie pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z  łazienkami, pościelą tv i wifi

 2 śniadania

− 2 obiadokolacje 

 przejazdy lokalne busa lub autokaru


prowadzenie tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

 opiekę pilota 

 ubezpieczenie NNW

 mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

 podatki, w tym VAT

koszt nie obejmuje:

- obiadokolacji ostatniego dnia

Zgłoszenia:

Zapisy zakończone


Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)

 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 08/09.11.2019 na ul. Emilii Plater, skąd ruszymy naszym busem lub autokarem w Gorce. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 2 w nocy z poniedziałku na wtorek 11/12.11 (zwykle jest to między północą a 1 w nocy), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 9 listopada 2019) Turbacz, Jaworzyna Kamieniecka, Hala Długa, i Bulandowa kapliczka

Rano dotrzemy busem lub autokarem do Łopusznej u podnóża Gorców. Zanim to nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze na dogodnej stacji benzynowej, gdzie napijemy się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. Tuż przed wyjściem na szlak zerkniemy z zewnątrz jeszcze na piękny Dwór Tetmajerów z 1790 roku i drewniany, gotycki kościółek pw. Świętej Trójcy.


Idąc szlakiem stopniowo będziemy podchodzić, by w końcu osiągnąć kolejno Wysznią 1107 m n.p.m. i Kiczorę 1282 m n.p.m. Tego dnia będzie wiele okazji do widoków – na Polanie Certez, Polanie Jaworzyna Kamieniecka, a także na ogromnej Hali Długiej. Co ciekawe, jest to jedno z miejsc tzw. kulturowego wypasu owiec od 2003 roku, co zapewnia niezarastanie tego obszaru i zachowanie różnorodności biologicznej.

Krótko potem będziemy już w schronisku PTTK Na Turbaczu (1283 m n.p.m.) w pobliżu szczytu Turbacza (1310 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Gorców. Tam zrobimy oczywiście dłuższą przerwę na odsapnięcie czy też zjedzenie małego co nieco. Chętni w tym czasie będą mogli „zaliczyć” też sam szczyt, ale przerwa będzie na tyle długa, że i oni zdążą sobie coś zamówić w schronisku. To schronisko słynie też z niezrównanych widoków na Tatry – przy dobrej widoczności ukażą się one w całej okazałości.

Ten dzień to także wejście na widokowy, drugi najwyższy szczyt Gorców - Jaworzynę Kamienicką (1288 m n.p.m.), Tam też zobaczymy słynną Kapliczkę Bulandy z 1904 roku. Kapliczką ma swoją historię i wiążą się z nią legendy, a my je Wam opowiemy :-)

Do pensjonatu będziemy schodzić bardzo widokowym szlakiem, jednym z naszych ulubionych, przez Bukowinę Waksmundzką 1103 m n.p.m. Jeśli będzie dobra widoczność to panorama Tatr będzie nam cały czas towarzyszyć. Wieczór w pensjonacie po obiadokolacji będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas przejść: 6h15+ przerwy, 16 km, 745 m w górę, 740 m w dół, 25 GOT

DZIEŃ DRUGI (niedziela, 10 listopada 2019) Czoło Turbacza, Hala Turbacz, Schronisko PTTK Stare Wierchy

Po śniadaniu w pensjonacie ruszymy autokarem w zachodnią część Gorców w rejonie Obidowej, którą tego dnia będziemy pieszo eksplorować. Wejdziemy na czwarty najwyższy szczyt Gorców - Czoło Turbacza, 1258 m n.p.m. - w znacznej mierze niezalesiony, z wychodniami skalnymi, z których jedna zwana jest Diabelskim Kamieniem. Przy dobrej pogodzie z Czoła Turbacza pięknie widać Tatry.


Pierwszego dnia będziemy też na przepięknej i widokowej Hali Turbacz, wiosną słynącej z obficie kwitnących tu krokusów. Na jej środku stoi imponujący, potężny ołtarz polowy postawiony w miejscu dawnego szałasu pasterskiego przy którym Karol Wojtyła odprawił mszę w 1953 roku. Zdobędziemy tez szczyty; Obidowiec 1106 m n.p.m., i Groniki 1027 m n.p.m.. Wstąpimy też do sympatycznego schroniska górskiego PTTK Stare Wierchy, 968 m n.p.m., gdzie będzie okazja odpocząć, czegoś się napić i coś zjeść.

Trasę zakończymy w pobliżu klimatycznej, górskiej restauracji, gdzie będzie chwila aby się zagrzać i napić jakiegoś rozgrzewającego napoju przed powrotem autokarem na obiadokolację i zasłużony odpoczynek w pensjonacie. Wieczór w gorczańskim pensjonacie będzie świetną okazją na wspominki z przebytej trasy w sympatycznym, wędrującym gronie.

Czas przejść: 5h40 + przerwy (m.in. w Schronisku na Starych Wierchach), 16 km, przewyższenia: 562 m w górę, 780 m w dół, 22 GOTDZIEŃ TRZECI (poniedziałek, 11 listopada 2019) Bukowina Obidowska, Jaworzyna Ponicka, Schronisko PTTK na Maciejowej

Rano po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy na szczyt Bukowiny Obidowskiej 981 m n.p.m. Po chwili przerwy na odpoczynek na szczycie ruszymy nietypowo, bo w dół do Doliny Lepietnicy. To oczywiście nie cała trasa trekkingu, bo krótko potem znów nastąpi ok. 30-minutowe podejście w rejon Starych Wierchów (969 m n.p.m.), gdzie czeka nas ponowna po niedzieli, acz krótsza wizyta w tamtejszym schronisku górskim. Stamtąd podejdziemy jeszcze lekko pod górę w kierunku Jaworzyny Ponickiej (995 m n.p.m) skąd pójdziemy bardzo łagodnym, prawie płaskim odcinkiem zejściem w kierunku Bacówki PTTK Na Maciejowej (852 m n.p.m.). W tym schronisku górskim zrobimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zjedzenie posiłku. Na koniec będziemy mieć jeszcze bardzo widokowe zejście do Rabki-Zdroju, gdzie przez chwilę będziemy chłonąć uzdrowiskowy klimat.


Czas przejść: 5,5h+ przerwy, 16 km, 605 m podejścia, 815 m zejścia, 21 GOT

Co wziąć w góry jesienią?

Jesień to najlepsza pora roku na górskie wędrówki, ale warto pamiętać, że wieczory i poranki mogą już być bardziej rześkie o tej porze roku niż na nizinach, a pogoda szybko się zmienia w górach, nawet jesienią. Dlatego dobre górskie buty, górska kurtka – oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem oraz wygodny plecak to podstawa wyposażenia górskiego turysty. Może przydać się też czapka czy rękawiczki. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, bo w Gorcach bywa błotniście zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Zawsze warto mieć latarkę, najlepiej czołówkę. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę do pensjonatu. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. 

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.


ZOBACZ TEŻ KOLEJNE INNE NASZE WYJAZDY:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc__CaGtBslqYhvBnS9FTPu7kqIoaz8ILlYvqxPpgbFaEaOpw/viewformJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejscaJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc__CaGtBslqYhvBnS9FTPu7kqIoaz8ILlYvqxPpgbFaEaOpw/viewformJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca

Comments