Rezerwat Jedlina i Lasy Mieńskie, 09.10.2016 (niedziela)

 zapraszamy kolejne osoby do zgłoszeń (ostatnia aktualizacja - 08.10)

Zapraszamy na jednodniową wędrówkę po jednym z najpiękniejszych lasów Mazowsza. Lasy Mieńskie to kompleks szczególnej urody – jest to część pradawnej puszczy, a w jej sercu nasz cel – wspaniały rezerwat.

Rezerwat Jedlina to jeden z najstarszych rezerwatów na Mazowszu – założono go jeszcze przed wojną. Są tu 200-letnie dęby i 200-letnie sosny. Są też – co niezwykłe w centralnej Polsce - świerki. Ale główne bogactwo tego rezerwatu to jodła. Rośnie tu ona w sposób naturalny potężny szmat drogi od swojego naturalnego zasięgu (który kończy się na północy na Suwalszczyźnie, a na południu – w górach). Oczywiście poza tym masa innych chronionych gatunków roślin.
Poza spacerem po lesie planujemy zobaczyć dość niezwykły budynek: gotycki kościół w Cegłowie. Jest to jeden z najstarszych zabytków na Mazowszu. W jego wnętrzu jest natomiast (podobno szczególnej wartości) ołtarz, który początkowo był ołtarzem Katedry św. Jana w Warszawie, a jego autorem był uczeń Wita Stwosza.

Trasa jest tak pomyślana, aby do W-wy wrócić ok. g. 16.30 by każdy mógł zrealizować swoje wieczorne plany. 

W planach wycieczki:

Lasy Mieńskie;

- Rezerwat Jedlina;


- gotycki kościół i ołtarz w Cegłowie;

- na koniec knajpka z pysznym domowym jedzeniem w Mrozach (wystąpiła w programie telewizyjnym „Kuchenne rewolucje”);

- (opcjonalnie) Rezerwat Rudka Sanatoryjna.

razem ok. 5 godzin wędrówki wraz z przerwami (ok. 15 km) + dojazd 

zbiórka, dojazd i powrót:

Spotykamy się w niedzielę, 9 października 2016 o g. 9.20 na dworcu PKP Warszawa Śródmieście przy kasach w kierunku wschodnim i kupujemy bilety. 


Naszym pociągiem (Koleje Mazowieckie, kierunek: Łuków przez Siedlce) odjeżdżamy o g. 09.35, a ok. g. 10.30 dotrzemy na miejsce (stacja PKP Mienia). Wracamy ze stacji PKP Mrozy (pociągi co godzinę).

Lub:

jeśli ktoś woli dojechać samochodem, to może zaparkować w okolicach stacji PKP Mienia i spotkać się tam z nami o g.10.30. 

W takim przypadku na koniec wycieczki będzie można dogodnie wrócić do auta przejeżdżając 2 z stacje pociągiem Kolei Mazowieckich.koszty:

Wycieczka jest promocją idei wędrujemy i nie pobieramy za nią żadnych opłat.Jedyny konieczny koszt to bilet powrotny Kolei Mazowieckich, który każdy sam sobie kupuje w kasach.

12-19 zł w sumie na dojazd i powrót pociągiem Kolei Mazowieckich z Warszawy do Mrozów i z powrotem w zależności od posiadania lub nie Karty Miejskiej. Właściciele Karty Miejskiej mogą kupić bilet na odcinek od i do ostatniej stacji warszawskiej (W-wa Wola Grzybowska)

Co wziąć na wędrówkę po lesie?

Wygodne ubranie i buty. Najlepsze będą buty sportowe lub górskie i kurtka - wiatroszczelna i oddychająca do tego oczywiście - czapka, rękawiczki.

Prosimy pamiętać o wzięciu ze sobą przekąsek i napojów - co najmniej litr na osobę. Przez całą wędrówkę nie będzie żadnego sklepu - w końcu wybieramy się na koniec świata!

Bardzo mile widziane aparaty fotograficzne i kamerki - może uda się zmajstrować jakiś filmik z naszych leśnych poszukiwań?

zgłoszenia i pytania

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz lub ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko i email każdej zgłaszanej osoby. 

W razie pytań prosimy o kontakt: 608479222 (Weronika).

zapraszamy do zgłoszeń kolejne osoby! (aktualizacja na 08.10)


Zobacz też:
                    

Comments