Kolorowe Karkonosze, czyli Śnieżne Kotły i Śnieżka jesienią, 11-12.10.2014 (weekend)

ostatnia aktualizacja: 09.10 g. 10.00: 1 zmiana w ekipie i znów komplet uczestników, zapraszamy na listę rezerwową
poprzednia aktualizacja: 07.10 g. 12.00: 1 zmiana w ekipie i mamy 1 wolne miejsce, zapraszamy!
poprzednia aktualizacja: 02.10 g. 08.50: 4 zmiany w ekipie i komplet uczestników w maksymalnie powiększonej grupie do 32 osób, zapraszamy na listę rezerwową!
poprzednia aktualizacja: 29.09 g. 14.50: 8 zmian w ekipie, powiększamy grupę do maksymalnej wielkości 32 osób i mamy ostatnie 2 wolne miejsca, zapraszamy!
poprzednia aktualizacja: 24.09 g. 23.50: mamy 2 wolne miejsca w 26-osobowej ekipie, zapraszamy do dalszych zgłoszeń bo być może powiększymy ekipę!
poprzednia aktualizacja: 11.09 g. 00.10: po pierwszych zgłoszeniach mamy komplet 20 uczestników, zapraszamy do dalszych zgłoszeń bo być może powiększymy ekipę!
poprzednia aktualizacja: 09.09 g. 15.30: po pierwszych zgłoszeniach mamy 2 wolne miejsca z 20, zapraszamy!
poprzednia aktualizacja: 06.09 g. 16.15: po pierwszych zgłoszeniach mamy 3 wolne miejsca z 17, zapraszamy!

Zapraszamy na wycieczkę w najwyższe pasmo Sudetów, o klimacie i krajobrazach najbardziej w Polsce – obok Tatr - wysokogórskich. Zaliczymy prawdziwe hity: Śnieżkę (1602 m), Śnieżne Kotły (głębokość 300 m), Wielkiego Szyszaka (1509 m), Łabski Szczyt (1471 m), Słonecznik (1423 m n.p.m.), a także Śnieżne Stawki, Wielki Staw i Mały Staw. Na deser Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Kaskady Łomniczki.

organizator: Weronika

Założenia wyjazdu:

Od rana w sobotę do popołudnia w niedzielę przebywamy w górach na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, zatem zabieramy ze sobą na górę np. piżamkę czy kosmetyczkę. Przez 2 dni wędrówki zatrzymamy się po drodze w sumie aż 5-6 razy w schroniskach, będzie zatem wiele okazji do posilenia się, czy też skorzystania z toalety.

Choć Karkonosze to szczególnie wietrzne góry, to 80% z tych wiatrów wieje z zachodu. Wędrówkę zaplanowaliśmy w ten sposób, że niemal na pewno ewentualny wiatr powieje nam w plecy :-)

Ponieważ w obie strony jedziemy tym samym busem, poduszkę do spania w busie, przekąski na podróż lub ubranie na zmianę na podróż powrotną po zejściu z gór możecie zostawić wygodnie w busie.Wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 23.00 w piątek 10 października 2014 na ul. Emilii Plater przy Sali Kongresowej.

W niedzielę, 12.10 wyjeżdżamy z Karpacza późnym popołudniem tak, by do Warszawy dotrzeć między północą a g. 3.00 (a zależności od warunków na drodze), w praktyce spodziewamy się dotarcia ok. g.1 .00 w nocy. Dzięki temu będziemy mogli wyspać się do rana już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota, 11 października)

Busem docieramy rano do centrum Szklarskiej Poręby. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się po drodze busem w jednej ze stacji benzynowych po drodze, aby napić się ciepłej herbaty lub aromatycznej kawy, czy też uzupełnić zapasy w przekąski czy wodę. Stamtąd ruszymy wzdłuż potoku Kamieńczyk w górę by krótko potem znaleźć się tuz przy bajkowym krajobrazie Wodospadu Kamieńczyka (843 m n.p.m.), najwyższego z karkonoskich wodospadów, jednego najbardziej imponujących w całej Polsce. Wąwóz Kamieńczyka ma 100 m głębokości, zaś długość samej kaskady wodnej to aż 27 m. Przejdziemy się tu po specjalnej platformie zawieszonej wysoko nad wąwozem. Wiecie, że to tu kręcono sceny z filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”?

Następnie przetrawersujemy masyw Szrenicy (1362 m n.p.m.), mijając po drodze Kukułcze Skały z widokiem na kotlinę Szklarskiej Poręby i Góry Izerskie dotrzemy do Schroniska PTTK Pod Łabskim Szczytem (1168 m n.p.m.). W tym jednym z najsympatyczniejszych schronisk zatrzymamy się na małe co nieco. Dalszym naszym celem będzie przejście Ścieżki nad Reglami wzdłuż stromego Łabskiego Kotła, a przede wszystkim imponujących, pionowych Śnieżnych Kotłów, gdzie wysokość względna to aż 300 metrów, przejdziemy też malowniczą ścieżką przy Śnieżnych Stawkach. Później czeka nas dość strome podejście na Przełęcz pod Śmielcem (1390 m n.p.m.) tuż przy szczycie Wielkiego Szyszaka (1509 m n.p.m.). Z tego miejsca możemy podziwiać wprost genialne widoki na Polską i Czeską stronę.

Odtąd już prawie do końca wyjazdu będziemy na głównej grani Karkonoszy.Dalej ruszamy szczytowym szlakiem czerwonym na wschód. Zdobywamy Śmielec (1424 m), mijamy Czeskie Kamienie i Śląskie Kamienie i docieramy do Schroniska PTTK Odrodzenie (1236 m n.p.m.) gdzie będzie czas na obiadokolację i wieczorną integrację. Warto pamiętać, że tuż obok jest czeski hotel Spindlerova Bouda, więc można zmajstrować wieczorny wyskok po czeskie złote trunki ;-)

czas przejść: ok. 6 h 40 min + przerwy (m.in. dłuższa w schronisku)

Dzień drugi (niedziela, 12 października)

Rano po śniadaniu w formie szwedzkiego bufetu w naszym schronisku ruszymy na szlak by zdobyć Śnieżkę. Na początek przejdziemy grzbietem Małego Szyszaka (1435 m) z przepastnymi widokami na Wielki Staw i Mały Staw wraz ze schroniskiem Samotnia oraz Słonecznik (1423 m n.p.m.) – skała przy której przy dobrej pogodzie widać niemal całą Kotlinę Jeleniogórską!

Stamtąd przejdziemy szlakiem żółtym i niebieskim na czeską stronę by obejrzeć z góry stromy kocioł Upská Jáma, skąd ruszymy na podbój Śnieżki (1602 m n.p.m), najwyższego szczytu Karkonoszy, a zarazem najwyższej góry w całych Czechach! gdzie obejrzymy Kaplicę św. Wawrzyńca i zrobimy sobie mały odpoczynek w słynnych spodkach. Stamtąd zejdziemy na obiad do Schroniska Dom Śląski (1400 m n.p.m.) na koniec pozostanie nam tylko zejście w kierunku Karpacza a pójdziemy chyba najpiękniejszą karkonoską doliną – Doliną Łomniczki tworzącą niezwykle malowniczy Kocioł Łomniczki wraz z malowniczym wodospadem - Kaskadami Łomniczki. Do naszego busa wsiądziemy w Karpaczu i ruszymy do Warszawy.

Czas przejść: 5h 30 min +przerwy na trasie (m.in. na Śnieżce i w schroniskach)

Co wziąć?

Chociaż październik to dla gór wspaniały czas, to Karkonosze są górami kapryśnymi – w jesienią na szczytach może stabilna, ciepła i słoneczna jesień jak i pierwsze płatki śniegu. Koniecznie miejcie: buty górskie, ciepły polar, dobrą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, rękawiczki, czapkę, ew. płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (25-35 litrowy), klapki do schroniska, kijki trekkingowe, jeśli ktoś lubi. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

Nawet przy pięknej pogodzie w dzień, wieczorem i rano jesienią trzeba przyjąć, że będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach – lubi wiać. A w Karkonoszach wiać lubi szczególnie. Na szczęście idziemy z zachodu na wschód, więc niemal na pewno będziemy szli z wiatrem.


Koszty:

Koszt wycieczki to 285 zł/os i obejmuje:

- przejazd komfortowym busem z klimatyzacją i DVD na trasie Warszawa-Szklarska Poręba oraz Karpacz-Warszawa

- nocleg w schronisku z pościelą (nie bierzemy śpiworów)

- niedzielne śniadanie w formie szwedzkiego stołu w schronisku

- opłata klimatyczna w schronisku 

- wstęp do zwiedzania Wodospadu Kamieńczyka

- wstępy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego

- mapy kolorowe

- ubezpieczenie NNW

- koszty organizacyjne

koszty dodatkowe, o których warto pamiętać:

- obiadokolacje w schroniskach oraz ew. wydatki na przekąski

Zgłoszenia, pytania, kontakt:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej za pomocą formularza podając imię, nazwisko, adres mailowy i nr telefonu każdej zgłaszanej osoby, ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com lub smsem na 608479222 (Weronika) z podaniem tych samych danych kontaktowych

W przypadku kompletu zgłoszeń, zgłaszająca się osoba dostanie informację, że została dopisana do listy rezerwowej. W przypadku zwolnienia się jakiegoś miejsca, osoby z rezerwy od razu zostaną o tym powiadomione.

Jeśli masz jakieś pytania, to zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 608479222 (Weronika)

Lista uczestników (ostatnia aktualizacja: 09.10 g. 10.00: 1 zmiana w ekipie i znów komplet uczestników, zapraszamy na listę rezerwową)

1. Weronika W.

2. Paweł N.

3. Grzegorz K.

4. Jakub S.

5. Magda M.

6. Beata B.

7. Anna K.

8. Iwona S.

9. Marcin M.

10. Jolanta W.

11. Anita A.

12. Małgorzata B.

13. Anna Z.

14. Bogdan K.

15. Anna K.

16. Joanna W.

17. Karolina Ł.

18. Paweł K.

19. Krzysztof F.

20. Ewa C.

21. Eugeniusz B.

22. Maria M.

23. Maria N.

24. Elżbieta W.

25. Danuta K.

26. Krystyna K.

27. Marçal O.

28. Magdalena P.

29. Dariusz T.

30. Gabriela M.

31. Julia K.

32. Katarzyna Ł.Comments