Czeskie i polskie Karkonosze - Szrenica 1362 m n.p.m. i Velky Šišak *PREMIUM*, 1410 m n.p.m., 09-10.03.2019

Dostępne ostatnie wolne miejsca

Na początku marca, gdy słońce jest coraz wyżej, ale gdy w Karkonoszach prawdziwa zima jeszcze rządzi na całego, my wyruszamy na ich eksplorację – zarówno po polskiej jak i po czeskiej stronie.

Dwukrotnie osiągniemy główną grań, co w warunkach zimowych jest planem ambitnym i wyzwaniowym ;-) Naszym głównym celem będzie Velky Šišak (Śmielec, 1410 m n.p.m.) z podejściem od czeskiej strony i z zejściem do Polski i Szrenica (Jínonoš, 1362, m n.p.m.) od polskiej strony z zejściem do Czech. Zdobędziemy też Czarną Przełęcz (1348 m n.p.m.), zobaczymy Śnieżne Kotły, zajrzymy do 2 klimatycznych czeskich miasteczek – Spindlerowego Młyna i Rokytnic nad Jizerou, odwiedzimy przepiękny Wodospad Kamieńczyka - najwyższy w polskich Karkonoszach, odwiedzimy aż pięć schronisk górskich, w tym aż trzy po czeskiej stronie!

Wyjazd z Warszawy i powrót do niej busem lub autokarem, nocleg w eleganckim pensjonacie*** w pokojach z łazienkami i ze śniadaniem, prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego, opieka pilota i ubezpieczenie KL NNW.


W planach:

 2 dni bardzo widokowych wędrówek po terenie Krkonošskiego národnego parku i Karkonoskiego Parku Narodowego

 zimowe zdobycie szczytu Velky Šišak (Śmielec, 1410 m n.p.m.) z podejściem od czeskiej strony

 wejście zimowe na Szrenicę (Jínonoš1362 m n.p.m.) z zejściem na czeską stronę

 zdobycie Czarnej Przełęczy 1348 m n.p.m. na glównym grzbiecie Karkonoszy od czeskiej strony

 (dla chętnych) obejrzenie przepięknego, 27-metrowego Wodospadu Kamieńczyka, 846 m n.p.m. - najwyższego w polskich Karkonoszach i zarazem najwyższego w całych polskich Sudetach!
 zobaczenie ze szlaku zimowego trekkingu niesamowitych Śnieżnych Kotłów – kotłów polodowcowych o głębokości 300 m i 100-metrowych pionowych ścianach, szczególnie zimą robiących piorunujące wrażenie

 odwiedzenie 2 czeskich schronisk górskich położonych w rejonie głównego grzbietu Karkonoszy: Martinovej Boudy, 1288 m n.p.m. i Voseckiej Boudy (1260 m n.p.m.)

 odwiedzenie 2 klimatycznych schronisk górskich po polskiej stronie w rejonie głównego grzbietu Karkonoszy: Schroniska pod Łabskim Szczytem (1170 m n.p.m.) oraz Schroniska Szrenica 1362 m n.p.m., a do tego czeskiego schroniska Bradlerove Boudy (1162 m n.p.m.)

 zajrzenie do Szpindlerowego Młyna (Špindlerův Mlyn)– największego czeskiego ośrodka narciarskiego i głównej siedziby czeskiej horskiej służby oraz Rokytnic nad Jizerou – dwóch czeskich miasteczek


 prowadzenie tras trekkingowych przez licencjonowanego przewodnika Sudeckiego

 każdego dnia możliwość pozostania w Szklarskiej Porębie

 nocleg ze śniadaniem w eleganckim pensjonacie*** w centrum Szklarskiej Poręby z możliwością dokupienia obiadokolacji

 transport busem lub autokarem z centrum Warszawy w Karkonosze i z powrotem

 lokalne przejazdy busem lub autokarem do Czech

 opieka pilota

 ubezpieczenie KL NNW na teren Polski i Czech

 w oba dni dla chętnych opcja biegówkowa w Jakuszycach! (zobacz więcej informacji)ZGŁOSZENIA: 

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz lub ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com z podaniem imienia, nazwiska, adresu mailowego oraz numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Po otrzymaniu zgłoszenia przesyłamy mailem potwierdzenie miejsca i dane do wpłaty.

Dostępne ostatnie wolne miejsca


PYTANIA:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 608479222 (Weronika)CHARAKTER WYJAZDU:

Czeka nas średniej trudności wędrówka w warunkach zimowych, gdzie głównym wyzwaniem będą warunki pogodowe w najwyższych partiach Karkonoszy. Każdy, kto bywa na całodniowych wędrówkach zimowych i zna swoje możliwości z bez trudu da radę, ale będzie to też do zrobienia dla osób które zimowych doświadczeń górskich mają mniej, ale regularnie uprawiają jakieś aktywności, są w formie i mają szacunek do gór zimą.

Warto pamiętać, że klimat Karkonoszy jest zdecydowanie surowszy niż wynikałoby z wysokości tych gór. Warto szczególnie zadbać o zabezpieczenie przed zimnem i silnym wiatrem (nawet jeśli macie doświadczenie górskie i generalnie wiecie, jak się wyposażyć na górski trekking).
Po szlakach będziemy wędrować przez oba dni na lekko (czyli z niewielkim plecakiem o pojemności ok. 20-30 litrów), a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku będą na nas czekać w busie lub autokarze.

W sobotę mamy na trasie trekkingu 3 schroniska górskie, z czego na dłużej zatrzymamy się w dwóch z nich (polskim i czeskim), gdzie będzie czas na zamówienie czegoś ciepłego do jedzenia i do picia, zaś w niedzielę zatrzymamy się w 1 schronisku, ale będą na trasie też 2 inne do których, jeśli będzie potrzeba wstąpimy też na chwilę. Ponadto w pensjonacie mamy zamówione śniadanie, a do tego będzie możliwość dokupienia obiadokolacji. Na sobotnie śniadanie i niedzielną obiadokolację zatrzymamy się w dogodnych miejscach na trasie autokaru między Karkonoszami a Warszawą.


Koszt wycieczki to 335 zł/os. i obejmuje:


przejazd komfortowym busem lub autokarem na trasie Warszawa – Czeskie Karkonosze

powrót busem lub autokarem na trasie Czeskie Karkonosze – Warszawa

przejazdy lokalne tym samym busem lub autokarem między Spindlerowym Młynem w Czechach a Szklarską Porębą oraz oraz Szklarską Porębą i Rokytnicami nad Jizerou

nocleg w eleganckim pensjonacie*** w 2-, 3- i 4-osobowych pokojach z łazienkami w centrum Szklarskiej Poręby


niedzielne śniadanie w pensjonacie*** w którym nocujemy

opłatę klimatyczną

prowadzenie tras trekkingowych przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego

opiekę pilota

ubezpieczenie NNW w Polsce (obejmujące KL) oraz KL NNW w Czechach

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi


podatki w tym VAT

Koszt nie obejmuje:

biletów wstępu Karkonoskiego PN (7 zł) i do Wodospadu Kamieńczyka (7 zł) i obiadokolacji

DLACZEGO WYJAZD MA KATEGORIĘ PREMIUM?

Ponieważ zasadniczą częścią naszej imprezy jest pobyt w eleganckim, 3-gwiazdkowym pensjonacie obejmujący nocleg i obfite śniadanie noworoczne w formie bufetu. 

Obiekt uzyskał świetną ocenę 8,1 na portalu booking.com wraz z oceną 8,3 za lokalizację w centrum Szklarskiej Poręby.
 
Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 22.30 w piątek, 8 marca 2019 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w Góry Izerskie do Jakuszyc.

Do Warszawy wrócimy z Gór Izerskich w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach (najbardziej prawdopodobna godzina powrotu to 1.30  2 w nocy).


DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 9 marca 2019)

Rano w sobotę dotrzemy autokarem do czeskiego miasteczka Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlyn) u południowego podnóża Karkonoszy, skąd pieszo ruszymy na zdobycie Czarnej Przełęczy i Śmielca (Velky Šišak, 1410 m n.p.m.). Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się na dogodnej stacji benzynowej jeszcze po polskiej stronie oferującej aromatyczną kawę, gorącą herbatę oraz przekąski.

Tego dnia czeka nas całkowicie zimowa, widokowa trasa z niemal na pewno wietrznym odcinkiem na głównym grzbiecie Karkonoszy oraz w jego okolicach (w sumie ok. 3h najbardziej wymagającej części). Poza tym smak Kofoli w czeskim schronisku górskim Martinova Bouda na wysokości 1288 m n.p.m., wstrząsający zimą widok pionowych ścian Śnieżnych Kotłów, kojące chwile w ciepłym schronisku Pod Łabskim Szczytem (1170 m n.p.m.) po polskiej stronie z rozległą panoramą na Szklarską Porębę, a poza tym prawdziwa satysfakcja z zimowego wejścia na Czarną Przełęcz (1348 m n.p.m.) na granicy polsko-czeskiej na głównym grzbiecie Karkonoszy i wdrapanie się - ostatnie 20 minut raczej pod wiatr ;-) - na Velky Šišakmielec, 1410 m n.p.m.). 

Warto wiedzieć, że Wielki Szyszak to już inny karkonoski szczyt, a jego czeska nazwa to Velke Kolo. Trasę trekkingu będziemy kończyć przejściem ul. 1 Maja w Szklarskiej Porębie, czyli głównej tamtejszej ulicy spacerowej. Wieczór w pensjonacie będzie dobrą okazją do porozmawiania o wrażeniach z minionego dnia przy napojach jakie lubicie lub też do wyskoczenia dla chętnych do centrum, bo z pensjonatu nie będzie tam daleko. Dla zainteresowanych zamówimy też obiadokolację w pensjonacie.

Czas przejść: ok. 7,5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w 2 schroniskach) 870 m w górę i 960 m w dół, ok. 18 km, 26 GOT

DZIEŃ DRUGI (niedziela, 10 marca 2019)

Rano po śniadaniu w pensjonacie zapakujemy bagaże do busa lub autokaru i ruszymy pieszo na dalszą wędrówkę po polskich i czeskich Karkonoszach.

Tego dnia czeka nas kolejna wysokogórska wędrówka z w pełni zimowym zdobyciem Szrenicy (Jínonoš, 1362 m n.p.m., wraz z przejściem jej szczytowych partii i zejściem na stronę czeską. Gwarantowana surowa zima, „księżycowe” widoki, zwłaszcza na głównym grzbiecie Karkonoszy wraz z licznymi zjawiskami szadzi tak charakterystycznej dla Karkonoszy, szronu ale też szreni, od której zresztą pochodzi nazwa Szrenica.

Do najbardziej niezwykłych momentów, które nas tego dnia czekają niewątpliwie trzeba zaliczyć zobaczenie najwyższego w Karkonoszach po polskiej stronie, 27-metrowego Wodospadu Kamieńczyka na wysokości 846 m n.p.m., który zobaczymy w zastygniętej, zlodowaciałej wersji, a obejrzymy go ze specjalnej platformy i będąc wyposażonymi w kaski, które każdy zwiedzający otrzymuje od Karkonoskiego Parku Narodowego na czas zwiedzania. Górscy wyjadacze, którzy wodospad widzieli nawet też w zimowej wersji mogą przeczekać jego zwiedzanie na herbatce w bufecie schroniska Kamieńczyk tuż obok. Z pewnością wytchnienie też zapewnią chwile w górskim Schronisku Szrenica (1362 m n.p.m.) zaraz po zimowym zdobyciu szczytu, gdzie będzie czas by coś zjeść i czegoś się napić. Będzie też moment by zajrzeć do czeskiego schroniska Vosecka Bouda 1260 m n.p.m. oraz ulec urokowi karkonoskich szlaków po czeskiej stronie w rejonie szczytu Lysa Hora (1344 m n.p.m.) w rejonie którego będziemy schodzić do Rokytnic nad Jizerou.

Po zakończonej wędrówce zatrzymamy się jeszcze w dogodnej knajpce na obiadokolację w drodze busem lub autokarem do Warszawy.

Czas przejść: ok. 6,5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku i przy Wodospadzie Kamieńczyka) 890 m w górę i 1050 m w dół, ok. 17 km, 26 GOT

Co wziąć w Karkonosze zimą?

Dobre górskie buty, górska kurtka – oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem/mokrym śniegiem oraz wygodny plecak to podstawa wyposażenia górskiego turysty. Zdecydowanie przyda się też czapka i rękawiczki (dobrze mieć zapasowe). W górach pogoda szybko się zmienia. Na tym wyjeździe warto być wyposażonym w raczki lub też raki - w zależności od typu pokrywy śnieżnej jaka nas spotka jest spora szansa, że się przydadzą. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Warto mieć na uwadze, że Karkonosze zimą, to góry wymagające o surowym klimacie - z grubszą pokrywą śnieżną, silniejszym wiatrem i niższą temperaturą niżby to wynikało z danej wysokości nad poziomem morza.

Pamiętajcie o obuwiu na zmianę do pensjonatu. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. W miejscu noclegu zjemy sobotnią obiadokolację oraz niedzielne śniadanie. Obiadokolację w niedzielę zjemy w drodze powrotnej do Warszawy. 
ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI:

Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca
Jakuszyce: Biegówki w Izerach dla zorientowanych, 09-10.03.2019 (weekend)
Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd_bfvwP3f_DOsuKN69aUvCnMQdLCMkEDLUCYVPS9Ee18lVEg/viewformDostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne 2 wolne miejsca


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca


Majówka - 6 skalnych Miast, 01-05.05.2019 (długi weekend majowy)

Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdqNPpUx6z5sxyaBth_cVOO1rqKRkyVAeLoTyQVtRT2iRjJcw/viewform

Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca

Comments