Jurajskie cuda: Ojcowski PN, Olsztyn i Bobolice - trekking, 09-10.02.2019 (weekend)

Dostępne ostatnie wolne miejsca


Jura Krakowsko-Częstochowska to rejon w którym za każdym razem eksplorujemy nowy obszarTym razem odwiedzimy Bobolice – zamek zaliczany do 7 Nowych Cudów National Geographic, zdobędziemy Górę Zborów - najbardziej widokowy szczyt jurajski, przemierzymy bajkowy Ojcowski Park Narodowy jego najładniejszymi szlakami. Poeksplorujemy Skałki Rzędkowickie - mekkę wspinaczy, w rejonie Złotego Potoku poszukamy złota, zdobędziemy potężny Zamek Olsztyn, a wszystko okrasimy sobotnią integracją karnawałową.

Wyjazd bez nocnych przejazdów, zaczynamy wcześnie rano w sobotę, kończymy w niedzielę wieczorem. Nocleg w pensjonacie ze śniadaniem i obiadokolacją, przejazd autokarem lub busem na Jurę i z powrotem, przejazdy lokalne, opieka pilota, ubezpieczenie NNW.

Idealna opcja na noworoczne postanowienia ruszania się  ;-) więcej czy też na rozpoczęcie budowania formy przed letnim sezonem.
w planach m.in.:

- wyjazd w sobotę rano, powrót w niedzielę wieczorem (brak nocnych przejazdów)

- przejście superwidokowymi szlakami Ojcowskiego Parku Narodowego

- wędrówka wśród fantazyjnych skałek północnej i południowej Jury Krakowsko-Częstochowskiej

- wejście na Górę Zborów - najbardziej widokowe wzniesienie Jury (462 m n.p.m.)

- wędrówka malowniczą Doliną Wiercicy, a tam złoto i Grota Niedźwiedzia!- trekking wśród przepięknych Skał Rzędkowickich - mekki wspinaczy 

- zwiedzenie XIV-wiecznego królewskiego Zamku Olsztyn 

- odwiedzenie królewskiego Zamku Bobolice - jednego z 7 Nowych Cudów National Geographic, fenomenalnie zrekonstruowanego

- nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2, 3 i 4 osobowych z łazienkami

- przejazd autokarem lub busem na trasie centrum Warszawy – północna część Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Ojcowski Park Narodowy - centrum Warszawy

- opieka certfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

- ubezpieczenie NNW


charakter wyjazdu:

Czeka nas bardzo widokowa i zróżnicowana, ale nietrudna kondycyjnie wędrówka z bardzo niewielkimi przewyższeniami. Jednak zimą na niektórych odcinkach naszej pieszej wędrówki może pojawić się oblodzenie, które może stać się niebezpieczne, zwłaszcza na stromszych fragmentach trasy. Dlatego koniecznie trzeba mieć na sobie dobre buty górskie, a jeśli posiadacie tzw. raczki to też się przydadzą. Do tego niezbędnym minimum też kurtka górska – wiatrochronna, wodoodporna i oddychająca. Szczególnie polecamy też stuptuty (ochraniacze na nogawki), dzięki którym nie zmoczycie sobie nogawek od śniegu.
W naszym pensjonacie mamy zapewnioną sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie. Przerwę śniadaniową w sobotę zrobimy w drodze z Warszawy na Jurę, zaś niedzielną obiadokolację zjemy w dogodnym zajeździe w drodze powrotnej autokarem z Ojcowskiego Parku Narodowego do Warszawy. Podczas trasy pieszej też będą przerwy na odpoczynek czy przekąszenie czegoś, poza tym zatrzymamy się w jakimś miejscu gdzie będzie się można zagrzać i zamówić małe co nieco.

Koszt udziału w wycieczce to 305 zł/os. i obejmuje:

- przejazd komfortowym autokarem lub busem z klimatyzacją na trasie Warszawa - Jura Krakowsko-Częstochowska - Ojcowski Park Narodowy - Warszawa

- lokalne przejazdy autokarem lub busem w oba dni

- nocleg w pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych z łazienkami w pensjonacie. Na terenie obiektu m.in. wifi, ścianka wspinaczkowa, piłkarzyki, tenis stołowy, restauracja

 sobotnią obiadokolację w pensjonacie

 niedzielne śniadanie w pensjonacie

 zwiedzanie XIV-wiecznego Zamku Olsztyn


 opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały wyjazd

 ubezpieczenie NNW (obejmujące też KL)

 mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami trekkingu podatki, w tym VAT


koszty do uwzględnienia we własnym zakresie:

- wstęp do Zamku Bobolice (15 zł), pozostałe posiłki
ZGŁOSZENIA: 

Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt. Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz lub ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com z podaniem imienia, nazwiska, adresu mailowego oraz numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Po otrzymaniu zgłoszenia przesyłamy mailem potwierdzenie miejsca i dane do wpłaty.

Dostępne ostatnie wolne miejsca

PYTANIA:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 608479222 (Weronika)
 
Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury


SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 6.00 rano w sobotę, 9 lutego 2019 roku pod Salą Kongresową na ul. Emilii Plater, skąd ruszymy naszym busem lub autokarem w północną część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a później do Ojcowskiego Parku Krajobrazowego. 

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, w niedziele wieczorem, zatem wszyscy na pewno całą noc z niedzieli na poniedziałek spędzą już we własnych łóżkach.

DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 9 lutego 2019): Zamek Olsztyn, Grota Niedźwiedzia i Dolina Wiercicy, Zamek Bobolice, Skały Rzędkowickie i Góra Zborów

Rano dotrzemy do XIV-wiecznego Zamku Olsztyn, którego założenie przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu, ale zanim to nastąpi zatrzymamy się na dogodnej stacji benzynowej by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy i zjeść śniadanie. W Olsztynie ruszymy na górę zamkową, gdzie zobaczymy rozległe widoki poznamy historię tej niezwykłej 600-letniej warowni.

Tego dnia odwiedzimy też zamek królewski Bobolice zaliczany do 7 Nowych Cudów National Geographic. Warownia ta została pieczołowicie zrekonstruowana i odbudowana gigantycznym kosztem w 2011 roku. W Bobolicach będzie okazja na zwiedzenie wnętrz i zajrzenie do tamtejszej restauracji. 

zamkach

Sobota to także 2 wędrówki: powędrujemy po Dolinie Wiercicy w pobliżu Złotego Potoku. To rejon niezwykle interesujący historycznie i przyrodniczo. My skupimy się na szlakach o najbardziej zróżnicowanym przebiegu i tym samym popatrzymy sobie na dolinę z góry, dotrzemy do 3 źródeł skąd wypływa krystalicznie czysta woda, a jedno z nich to Źródło Spełnionych Marzeń. Dowiemy się gdzie znaleziono kości nosorożca włochatego, jak wygląda Grota Niedźwiedzia, gdzie kręcony był film „Przyjaciel wesołego diabła. Dowiemy się też gdzie odbywają się zawody w płukaniu złota oraz w której jaskini tego złota szukano dawniej. 

Drugi pieszy odcinek tego dnia to widokowe Skałki Rzędkowickie - mekkę wspinaczy. Wędrówka wzdłuż tych niesamowitych formacji skalnych doprowadzi nas do najbardziej widokowego miejsca na Jurze - Góry Zborów, 462 m n.p.m. Na koniec dojdziemy do naszego pensjonatu gdzie będzie czas na obiadokolację i wieczorną, karnawałową integrację.

Czas przejścia: ok. 4,5 godziny + przejazdy autokarem i przerwy na trasie (m.in. w zamkach Olsztyn i Bobolice i w restauracji), w sumie ok. 13 km, ok. 480 m  i ok. 460 m


DZIEŃ DRUGI (niedziela, 10 lutego 2019) Ojcowski Park Narodowy

Rano, po śniadaniu w pensjonacie ruszymy autokarem do południowej części Jury - Ojcowskiego Parku Narodowego. Na początek zobaczymy jeden z symboli Parku – piękną, naturalnie wyrzeźbioną w skałach Bramę Krakowską. Podejdziemy też dość stromo na widokową Górę Koronną (436 m n.p.m.) na której zachodnich zboczach są słynne skałki – Igła Deotymy i Panieńskie Skały. Po zejściu w dół odwiedzimy Źródło Miłości, by ponownie ruszymy do góry, by tym razem poeksplorować zachodnią ścianę Doliny Prądnika i by wejść na najwyższe wzniesienie Ojcowskiego Parku Narodowego – Górę Chełmową (473 m n.p.m.) z której zejdziemy w rejonie Doliny Sąspowskiej. Stamtąd udamy się w kierunku Ojcowa, gdzie wstąpimy na krótki odpoczynek do miejscowej knajpki. 

Następnie ruszymy zobaczyć niezwykłą rzecz: słynną kaplicę na wodzie! Ten piękny, maleńki budynek wybudowano w 1901 roku ponad lustrem potoku Prądnik, będącego osią całego Ojcowskiego Parku Narodowego. Po drodze też miniemy malownicze ruiny XIV-wiecznego Zamku Ojcowskiego. Mając w pamięci wspaniałe widoki minionego dnia po południu wsiądziemy do autokaru lub busa by ruszyć do Warszawy. W drodze powrotnej zatrzymamy się jeszcze w jakimś zajeździe na obiadokolację.


Czas przejścia: ok. 4,5 godziny (+ przejazdy autokarem i przerwy na trasie), w sumie ok. 13 km, ok. 500 m  i ok. 380 m


Co wziąć na zimową wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem kurtka, ciepły polar i dobre, górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik, rękawiczki i ciepły polar. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Nawet na Jurze pogoda szybko się zmienia i będzie śnieg. Bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) – gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie, bo wygodniej się z nimi idzie po śniegu. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o klapkach na nocleg. Tak samo niezbędne będą: dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. 

W naszym pensjonacie mamy zapewnioną sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie. Przerwę śniadaniową w sobotę zrobimy w drodze z Warszawy na Jurę, zaś i niedzielną obiadokolację zjemy w dogodnym zajeździe w drodze powrotnej busem autokarem z Ojcowskiego Parku Narodowego do Warszawy. W ciągu wyjazdu będzie też w sobotę dostęp do sklepów spożywczych, zwłaszcza w miejscowości w której nocujemy. Podczas trasy pieszej w ciągu dnia też będą przerwy na odpoczynek czy przekąszenie czegoś, poza tym pod koniec wędrówki każdego dnia zatrzymamy się w miejscu, gdzie będzie się można zagrzać i zamówić małe co nieco. 

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie wyżynnym ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. śnieżyca, wysoka pokrywa śnieżna, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI:


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc8mdT0Oehzh7uDo53rbYi9j1gY__OU-7Q-vTd0nJP_0tKIuw/viewform
Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne ostatnie wolne miejscaŚnieżny Beskid Śląski - Skrzyczne 1257 m i kopalnia Guido, 23-24.02.2019


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne miejsca na liście rezerwowej

Jakuszyce: Biegówki w Izerach dla zorientowanych ;-) 09-10.03.2019 (weekend)
Publikujemy pierwsze informacje o wyjeździe, wkrótce komplet informacji w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd_bfvwP3f_DOsuKN69aUvCnMQdLCMkEDLUCYVPS9Ee18lVEg/viewformDostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne miejsca na liście rezerwowej


Comments