Jesienne Tatry: Kościelec, Kopa i Giewont z przewodnikiem, 20-21.09.2014 (weekend)

ostatnia aktualizacja 18.09 g. 11.10 - 1 zmiana w ekipie i mamy 1 wolne miejsce, zapraszamy!
poprzednia aktualizacja 17.09 g. 12.50 - 1 zmiana w ekipie i mamy 2 wolne miejsca, zapraszamy!
poprzednia aktualizacja 11.09 g. 23.30 - 2 zmiany w ekipie i mamy 3 wolne miejsca, zapraszamy!
poprzednia aktualizacja 09.09 g. 15.20 - 4 zmiany w ekipie i komplet uczestników, zapraszamy na listę rezerwową!
poprzednia aktualizacja 06.09 g. 16.05 - 7 zmian w ekipie i 2 miejsca wolne, zapraszamy!
poprzednia aktualizacja 01.09 g. 14.05 - kilka zmian w ekipie i komplet uczestników, zapraszamy na listę rezerwową
poprzednia aktualizacja 31.08 g. 12.05 - 4 zmiany w ekipie i znów 1 wolne miejsce w 20-osobowej ekipie. Zapraszamy do zgłoszeń
poprzednia aktualizacja 28.08 g. 14.15 - 1 wolne miejsce w 20-osobowej ekipie. Zapraszamy do zgłoszeń
poprzednia aktualizacja 25.08 g. 19.30 - po pierwszych zgłoszeniach mamy 3 wolne miejsca w 20-osobowej ekipie. Zapraszamy do zgłoszeń

Zapraszamy na weekendowy wypad tatrzański dla wytrawnych wędrowników. 

Specjalnie dla GT Wędrujemy przez oba dni, całą wędrówkę, od początku do końca poprowadzi licencjonowany przewodnik tatrzański i to jeszcze II stopnia! Nasz przewodnik jest też m.in. instruktorem wspinaczki oraz wielokrotnym Mistrzem Europy Środkowej i Polski w skialpinizmie.Czeka nas wspaniała przygoda!

Naszym celem będzie zdobycie na lekko dwóch szczytów tatrzańskich o najbardziej charakterystycznych sylwetkach: Giewontu 1895 m n.p.m. oraz Kościelca (2155 m n.p.m. Dodatkowo wdrapiemy się na jeden z Czerwonych Wierchów - Kopę Kondracką (2005 m). W przypadku gorszej pogody ruszymy zapewne na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)w planach:

- 2 dni wędrówki na lekko prowadzonej przez licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego

- wejście na skalisty i wymagający Kościelec 2155 m n.p.m w Tatrach Wysokich oraz na Mały Kościelec (1866 m n.p.m.). Szlak ambitny, mocno eksponowany, ale wynagradzający wysiłek przewspaniałymi widokami na Żółtą Turnie 2089 m n.p.m.i spore fragmenty Orlej Perci w rejonie Koziego Wierchu. W oddali, patrząc na zachód zobaczymy Kasprowy Wierch i jeszcze dalej Giewont. Kościelec, ze względu na swój kształt nazywany bywa "Polskim Matterhornem".

- zdobycie najsłynniejszego tatrzańskiego szczytu, góry-symbolu, tradycyjnie porównywanej z sylwetką śpiącego rycerza: Giewontu 1895 m n.p.m.. Warto pamiętać, że jest to tez najwyższy szczyt Polskich Tatr Zachodnich leżący w całości na terenie naszej ojczyzny. Końcówka szlaku ubezpieczona łańcuchami, a na samym szczycie wspaniałe widoki na Czerwone Wierchy, Kasprowy, panoramę Tatr Wysokich, a także Podhale i pasma beskidzkie.


- zdobycie Kopy Kondrackiej 2005 m n.p.m. jednego z Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich wspaniale prezentujących się o tej porze roku. 

- wdrapanie się na Przełęcz Kondracką 1725 m n.p.m., Przełęcz pod Kopą Kondracką 1863 m n.p.m (Kondracké Sedlo) i Przełęcz Karb 1853 m n.p.m w masywie Kościelca - trudno stwierdzić, z której z nich są najpiękniejsze widoki 

- odwiedzenie 2 schronisk tatrzańskich o wspaniałej górskiej atmosferze: Murowańca na Hali Gąsienicowej (1500 m n.p.m)  i Schroniska na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m).

- przejazd busem na trasie Warszawa-Zakopane-Warszawa, przejazdy lokalne

- nocleg w pensjonacie w pokojach z łazienkami w Zakopanem

Wyjazd, powrót, założenia wyjazdu:

Spotykamy się o g. 22.30 w piątek, 19.09.2014 na ul. Emilii Plater przy Sali Kongresowej w Warszawie. W sobotę i w niedzielę od rana do popołudnia przebywamy w górach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, podobnie w niedzielę. W oba dni będziemy chodzić na lekko, czyli bierzemy do plecaka tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki, zaś wieczór i noc spędzamy w pensjonacie w Zakopanem przy którym też będzie stacjonował nasz bus. Trasy w oba dni są wymagające, idealne do osób z doświadczeniem w wędrówkach wysokogórskich, a w niedzielę również dla osób obeznanych z eksponowanym terenemPo południu w niedzielę ruszymy busem w kierunku Warszawy, tak, by między północą a najdalej 3 rano w poniedziałek być stolicy i do rana przespać się we własnych łóżkach. 

W przypadku gorszej pogody przewodnik zastrzega możliwość modyfikacji trasy - przy gorszej pogodzie zamiast Kościelca może być np. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.).


Dzień pierwszy (sobota, 20 września) - Giewont i Kopa Kondracka

W sobotę wcześnie rano dotrzemy do Ronda Jana Pawła II w Zakopanem, gdzie zostawimy w busie nasze bagaże niepotrzebne nam podczas wędrówki i przesiądziemy się do lokalnego busa zakopiańskiego, którym dotrzemy na początek naszego szlaku pieszego w Kuźnicach (1010 m n.p.m.). Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się na jakiejś stacji benzynowej po drodze naszym busem by napić się ciepłej herbaty lub gorącej kawy. 

Tego dnia naszym celem będzie Giewont, a dotrzemy do niego przez Dolinę Bystrej i Kondratową. Za Schroniskiem PTTK na Hali Kondratowej rozpoczniemy trochę stromsze podejście na Przełęcz Kondracką (1725 m n.p.m.) skąd będzie czekać nas końcówką podejścia na Giewont. Z Giewontu przejdziemy na Kopę Kondracką, a której z kolei zejdziemy przez Przełęcz Pod Kopą Kondracką (1853 m n.p.m.) do Kużnic. Po zakończonej wędrówce dotrzemy do naszego pensjonatu w Zakopanem, gdzie będzie dobra okazja do zjedzenia domowej obiadokolacji, a także wspólnej integracji i wymiany wrażeń całodniowej tatrzańskiej wędrówki.

czas wędrówki: ok. 7,5 godzin + przerwy na szlakach (m.in. w schroniskach)


Dzień drugi (niedziela, 21 września) - Kościelec i Karb

Tego dnia po śniadaniu  naszym pensjonacie, podjedziemy lokalnym busem zakopiańskim do Kuźnic, a stamtąd przez szlak prowadzący przez widokowy Skupniów Upłaz dotrzemy do schroniska PTTK Murowaniec (1500 m n.p.m.). Stamtąd ruszymy w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego, gdzie odbijemy na szlak stromiej na Kościelec poprzez grzbiet Małego Kościelca (1866 m) i Przełęcz Karb (1853 m n.p.m.). Po przejściu tego jakże emocjonującego szlaku zejdziemy dla odmiany do Gąsienicowych Stawów: Długiego, Zielonego i Kurtkowca. W drodze powrotnej zatrzymamy się jeszcze na odsapnięcie w Murowańcu, a na koniec zejdziemy w dól przez Przełęcz Między Kopami 1499 m n.p.m.i Doliną Jaworzynki.

czas wędrówki: ok. 7 godzin + przerwy na szlakach (m.in. w schroniskach)

Co wziąć?

Wrzesień to dla Tatr świetny czas – duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie wieczorem i rano trzeba założyć, że będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość. Pamiętajcie też, że powyżej lasu, jak to w górach lubi wiać. 

Tak samo niezbędne będą: buty górskie, dobra kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, ew. dodatkowo płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (30-40 litrowy), stuptuty (ochraniacze na nogawki), klapki na zmianę do pensjonatu, kijki trekkingowe – przydadzą się zwłaszcza drugiego dnia. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

Koszt wyjazdu to 320 zł/os i obejmuje:

- przejazd komfortowym busem na trasie Warszawa – Zakopane – Warszawa

opiekę przewodnika tatrzańskiego II stopnia przez całą wędrówkę pieszą przez oba dni. Nasz przewodnik jest m.in. instruktorem wspinaczki oraz wielokrotnym Mistrzem Europy Środkowej i Polski w skialpinizmie.

- nocleg z pościelą w pensjonacie w pokojach 4-osobowych z łazienkami i tv

- niedzielne śniadanie w pensjonacie

- 5 przejazdów lokalnymi busami w rejonie Zakopanego

- bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego na 2 dni wędrówki

- opiekę pilota 

- ubezpieczenie NNW

- koszty organizacyjne


Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej za pomocą formularza podając imię, nazwisko, adres mailowy i nr telefonu każdej zgłaszanej osoby, ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com z podaniem tych samych danych kontaktowych. W przypadku kompletu zgłoszeń, zgłaszająca się osoba dostanie informację, że została dopisana do listy rezerwowej. W przypadku zwolnienia się jakiegoś miejsca, osoby z rezerwy od razu zostaną o tym powiadomione.lista uczestników (ostatnia aktualizacja 18.09 g. 11.10 - 1 zmiana w ekipie i mamy 1 wolne miejsce, zapraszamy!): 

1. Weronika W.

2. Robert K.

3. Wojciech B.

4. Jakub S.

5. Przemysław S.

6. Aleksandra K.

7. Elżbieta J.

8. Iwona A.

9. Adrian B.

10. Anna N.

11. wolne!

12. Paweł N.

13. Monika K.

14. Jan S.

15. Anna W.

16. Paweł K.

17. Marek G.

18. Kamil J.

19. Adriana F.

20. Maria N.

21. Benedykt C.

Fot. Andrzej Zalewski, Weronika Witczak
Comments