Góry Świętokrzyskie zimą i nowy najwyższy szczyt - Góra Agaty, 614 m n.p.m., 18-19.01.2020 (weekend - wyjazd bez nocnych przejazdów)

Dostępne wolne miejsca


Góry Świętokrzyskie mają nowy najwyższy szczyt! To już nie Łysica (obecnie oszacowana na 613 m n.p.m), a pobliska Góra Agaty (614 m n.p.m.). Dane zostały właśnie oficjalnie uznane (od listopada 2019), zatem i czas tam ruszyć, by na nowo powitać oba te szczyty

W styczniu - wtedy, gdy w górach wysokich i średnich panują nierzadko ciężkie warunki pogodowe, my wyruszamy do najbliższych nam gór - tam, gdzie przewyższenia mniejsze, a widoki nie mniej zachwycające. Przemierzymy Świętokrzyski Park Narodowy wzdłuż i wszerz, podziwiając pradawną Puszczę Jodłową i gołoborzaPowędrujemy po Łysogórach, zdobywając tam także Święty Krzyż, 594 m n.p.m. Zdobędziemy też królewski Zamek Chęciny i odwiedzimy tajemnicze ruiny Zamku w Bodzentynie. 

Wyprawa bez nocnych przejazdów: Wyjazd z Warszawy w sobotę rano i powrót do niej w niedzielę wieczorem, nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie.


W PLANACH

- przejście całego pasma Łysogór - najwyższego w Górach Świętokrzyskich

- wejście na nowo ustalony najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Górę Agaty (Skały Agaty), 614 m n.p.m.

- zdobycie Łysicy, 613 m n.p.m. - przez lata uważanej za najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, dziś traktowany jako drugi co do wysokości

- wdrapanie się na Łysą Górę (Święty Krzyż, 595 m n.p.m.)

- odwiedzenie królewskiego, gotyckiego Zamku w Chęcinach

- wejście na atrakcyjną platformę widokową na największym gołoborzu w Polsce
- wędrówka urokliwymi ścieżkami Świętokrzyskiego Parku Narodowego i prastarej Puszczy Jodłowej


- nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami

- przejazd wynajętym autokarem lub busem na trasie centrum Warszawy - Góry Świętokrzyskie (wyjazd w sobotę rano, powrót w niedzielę wieczorem) oraz przejazdy lokalne

- opiekę pilota

- ubezpieczenie NNW


CHARAKTER WYJAZDU

Góry Świętokrzyskie to idealny obszar do rozpoczęcia przygody z zimowym trekkingiem. Jednak są też bardzo atrakcyjnym obszarem eksploracji także dla doświadczonych piechurów z racji unikatowych w skali całego kraju walorów przyrodniczych, krajoznawczych i historycznych. Po szlakach będziemy chodzić na lekko, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku, będą na nas czekać w busie lub w autokarze.

W trakcie wędrówek bazujemy na własnych przekąskach i napojach. Drugiego dnia będzie dodatkowo możliwość zamówienia czegoś niewielkiego lub napicia się ciepłej herbaty w przerwie wędrówki. Nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją zapewniony jest pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, na niedzielny obiad zatrzymamy się w dogodnej knajpce w drodze powrotnej do Warszawy.DLACZEGO WYJAZD MA KATEGORIĘ PREMIUM?

Ponieważ wycieczka obejmuje pobyt w eleganckim pensjonacie o standardzie podobnym do występującego zazwyczaj w hotelu***.

Obiekt uzyskał wyjątkowo dobrą ocenę 9,1 na portalu booking.com wraz z najwyższą oceną 10 za personel.


Koszt wycieczki to 325 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją na trasie Warszawa − Zamek Chęciny − Świętokrzyski Park Narodowy − Warszawa


nocleg w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Świętokrzyskiego Parku Narodowego

niedzielne śniadanie w pensjonacie

sobotnią obiadokolację w pensjonacie

przejazdy lokalne busem lub autokarem

opiekę pilota

mapy kolorowe

− ubezpieczenie NNW (obejmujące też KL)

podatki, w tym VAT

koszty dodatkowe, o których warto pamiętać:

pozostałe posiłki, bilet do Zamku Chęciny (9 zł) i opcjonalnie do multimedialnego Muzeum ŚPN (10 zł) oraz ew. wydatki na przekąski.ZGŁOSZENIA

Zapraszamy dozgłoszeń, najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Po otrzymaniu zgłoszenia przesyłamy mailem potwierdzenie miejsca i dane do wpłaty.

Dostępne wolne miejsca


PYTANIA

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:


ZBIÓRKA, WYJAZD I POWRÓT

Spotykamy się w sobotę, 18 stycznia 2020 roku o g. 6.30 na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową, skąd ruszymy autokarem lub busem w Góry Świętokrzyskie.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między 21 a g. 23 w niedzielę, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 18 stycznia 2020) – Zamek Chęciny, Góra Agaty 614 m i Łysica 613 m n.p.m.

Rano dotrzemy autokarem lub busem do Chęcin u podnóża Zamkowej Góry (355 m n.p.m), na szczycie której wznosi się królewski Zamek Chęciny z XIV wieku, jeden z najsłynniejszych w Polsce. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się jeszcze na dogodnej stacji benzynowej aby napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. Warto wiedzieć, że pieczę nad zamkiem sprawował sam Władysław Łokietek, a Kazimierz Wielki w znaczącym stopniu go rozbudował. Warownia ta odegrała też niebagatelną rolę jako miejsce koncentracji wojsk przed wojną z Krzyżakami.

Po zwiedzeniu zamku przejedziemy autokarem lub busem w rejon Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a tym samym też najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich – Łysogór. Powędrujemy tam wzdłuż granicy lasu podziwiając z jednej strony przyjemny widok Pasma Orłowińskiego, a z drugiej strony piękno przyrody Pasma Łysogórskiego.

W miejscowości Kakonin zobaczymy malowniczą, blisko 200-letnią zabytkową chatę. Stamtąd udamy się grzbietem pasma Łysogórskiego w kierunku Przełęczy Św. Mikołaja, a następnie, po krótkim odpoczynku osiągniemy Górę Agaty (614 m n.p.m., wg wcześniejszych pomiarów jedynie 608 m). To właśnie ten szczyt od listopada 2019 jest uznawany za najwyższy w całych Górach Świętokrzyskich. Stało się to dzięki dwóm niezależnym badaniom. Ich wynik wpisano już do Państwowego Zasobu Geodezyjnego dzięki staraniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prosto od Agaty dotrzemy do Łysicy (613 m n.p.m.wg wcześniejszych pomiarów 612 m) przez lata uznawanego za najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Tam zobaczymy wychodnie skalne, gołoborza łysogórskie, na które wkracza wspaniały, pierwotny las – Puszcza Jodłowa – unikat w skali światowej. Na szczycie zrobimy przerwę na odsapnięcie i zdjęcia.

Na koniec zejdziemy dość stromo, liczącą około 2,5 km trasą pomiędzy skałkami aż do źródełka i kapliczki Św. Franciszka. Wypływająca z niego woda ma ponoć właściwości lecznicze, a szczególnie pomaga na wszelkiego rodzaju choroby oczu. Wkrótce potem dotrzemy do pensjonatu na obiadokolację, a wieczór będzie okazją do wspólnych rozmów i wymiany wrażeń z minionego dnia w zacnym, aktywnym gronie.


DZIEŃ DRUGI (niedziela, 19 stycznia 2020) – zamek w Bodzentynie, Łysa Góra (595 m n.p.m.), gołoborze i Klasztor Św. Krzyża

Rano po śniadaniu naszą wędrówkę rozpoczniemy w Św. Katarzynie od odwiedzenia klasztoru sióstr Bernardynek. Następnie udamy się piękną ścieżką, przekraczając kilka strumieni, mijając Łąki Miłości, które zimą wyglądają wprost magicznie, a także przez Obszar Ochrony Ścisłej Czarny Las, cały czas prowadzącą przez Świętokrzyski Park Narodowy, którą dotrzemy do Miejskiej Góry (426 m n.p.m.) i położonych na wzgórzu, malowniczych ruin XIV-wiecznego, kilkukrotnie przebudowywanego zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie.

Następnie podjedziemy naszym autokarem lub busem do miejsca, skąd podejdziemy na szczyt Łysej Góry (Łysiec, 595 m. n.p.m.) i obejrzymy z bardzo fajnej platformy widokowej, wspaniałe i największe na terenie parku gołoborze


Na szczycie zrobimy dłuższą przerwę, podczas której będzie czas na odwiedzenie Klasztoru Św. Krzyża, czyli jednego z najważniejszych miejsc dla historii Polski, oraz multimedialnego Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnie Drogą Królewską udamy się w kierunku Nowej Słupi gdzie podjedzie do nas nasz autokar lub bus i ruszymy nim do Warszawy, a po drodze zatrzymamy się jeszcze w dogodnym zajeździe na obiadokolację.

CO WZIĄĆ W GÓRY ZIMĄ?

Oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka górskawygodny plecak i buty górskie to podstawa, tak jak i ciepły polar czapka i rękawiczki, bo choć góry niewysokie, to bywa różnie, a do tego będziemy...w Kieleckiem ;-). Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Warto mieć bieliznę oddychającą. Zabierzcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. Można pomyśleć o posiadaniu ogrzewaczy do rąk, zwłaszcza jeśli łatwo marzniecie. Zawsze warto mieć latarkę, najlepiej czołówkę, tym bardziej, że w oba dni wędrówkę będziemy kończyć około zmierzchu.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturyZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY:

Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca
Jakuszyce: Biegówki w Górach Izerskich *PREMIUM*, 22-23.02.2020 (weekend)


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc__CaGtBslqYhvBnS9FTPu7kqIoaz8ILlYvqxPpgbFaEaOpw/viewform
Dostępne są już wszystkie szczegóły z wyjątkiem kosztu, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScRQFhyfS5n5K2sJTl5Ul9athvEvDKss-tl85v_ZDfeNLKxjg/viewform?usp=sf_linkDostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfqHI2h67SfppMvVOIYW1JeW8kbkG2uZRyPYuszSUR-QretJQ/viewform?usp=sf_link
Dostępne są już wszystkie szczegóły z wyjątkiem kosztu, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne wolne miejscakrokusyDostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne wolne miejsca
Comments