Góry Świętokrzyskie wiosną i ich nowy, najwyższy szczyt Agata 614 m n.p.m., 21-22.03.2020 (weekend bez nocnych przejazdów)


W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczestników ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce odwołujemy tę wycieczkę. Wszyscy uczestnicy otrzymali całkowite zwroty wpłat.

Jedziemy na spotkanie górskiej wiosny! Wtedy, gdy w wyższych panuje jeszcze zima my wyruszamy do najbliższych nam gór - tam, gdzie wiosna pojawi się wcześniej by poszukać w nich przebiśniegów! Przemierzymy Świętokrzyski Park Narodowy wzdłuż i wszerz, podziwiając pradawną Puszczę Jodłową i gołoborzaPowędrujemy po Łysogórach, zdobywając tam także Święty Krzyż, 594 m n.p.m. Zdobędziemy też królewski Zamek Chęciny i odwiedzimy tajemnicze ruiny Zamku w Bodzentynie. 

Góry Świętokrzyskie mają nowy najwyższy szczyt! To już nie Łysica (obecnie oszacowana na 613 m n.p.m), a pobliska Góra Agaty (614 m n.p.m.). Dane zostały oficjalnie uznane w listopadzie 2019, zatem i czas tam ruszyć, by na nowo powitać oba te szczyty

Wyprawa bez nocnych przejazdów: Wyjazd z Warszawy w sobotę rano i powrót do niej w niedzielę wieczorem, nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie.W PLANACH

- przejście całego pasma Łysogór - najwyższego w Górach Świętokrzyskich

- wejście na nowo ustalony najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Górę Agaty (Skały Agaty), 614 m n.p.m.

- zdobycie Łysicy, 613 m n.p.m. - przez lata uważanej za najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, dziś traktowany jako drugi co do wysokości

- wdrapanie się na Łysą Górę (Święty Krzyż, 595 m n.p.m.)

- odwiedzenie królewskiego, gotyckiego Zamku w Chęcinach


- wejście na atrakcyjną platformę widokową na największym gołoborzu w Polsce

- wędrówka urokliwymi ścieżkami Świętokrzyskiego Parku Narodowego i prastarej Puszczy Jodłowej


- nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami

- przejazd wynajętym autokarem lub busem na trasie centrum Warszawy - Góry Świętokrzyskie (wyjazd w sobotę rano, powrót w niedzielę wieczorem) oraz przejazdy lokalne

- opiekę pilota

- ubezpieczenie NNW


CHARAKTER WYJAZDU

Góry Świętokrzyskie to idealny obszar do rozpoczęcia przygody z zimowym trekkingiem. Jednak są też bardzo atrakcyjnym obszarem eksploracji także dla doświadczonych piechurów z racji unikatowych w skali całego kraju walorów przyrodniczych, krajoznawczych i historycznych. Po szlakach będziemy chodzić na lekko, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku, będą na nas czekać w busie lub w autokarze.

W trakcie wędrówek bazujemy na własnych przekąskach i napojach. Drugiego dnia będzie dodatkowo możliwość zamówienia czegoś niewielkiego lub napicia się ciepłej herbaty w przerwie wędrówki. Nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją zapewniony jest pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, na niedzielny obiad zatrzymamy się w dogodnej knajpce w drodze powrotnej do Warszawy.DLACZEGO WYJAZD MA KATEGORIĘ PREMIUM?

Ponieważ wycieczka obejmuje pobyt w eleganckim pensjonacie o standardzie podobnym do występującego zazwyczaj w hotelu***.

Obiekt uzyskał wyjątkowo dobrą ocenę 9,1 na portalu booking.com wraz z najwyższą oceną 10 za personel.


Koszt wycieczki to 325 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją na trasie Warszawa − Zamek Chęciny − Świętokrzyski Park Narodowy − Warszawa


nocleg w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Świętokrzyskiego Parku Narodowego

niedzielne śniadanie w pensjonacie

sobotnią obiadokolację w pensjonacie

przejazdy lokalne busem lub autokarem

opiekę pilota

mapy kolorowe

− ubezpieczenie NNW (obejmujące też KL)

podatki, w tym VAT

Koszt nie obejmuje:

pozostałych posiłków, biletu do Zamku Chęciny (9 zł) i opcjonalnie do multimedialnego Muzeum ŚPN (10 zł)ZGŁOSZENIA

Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Po otrzymaniu zgłoszenia przesyłamy mailem potwierdzenie miejsca i dane do wpłaty.


W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczestników ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce odwołujemy tę wycieczkę. Wszyscy uczestnicy otrzymali całkowite zwroty wpłat.


 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturyPYTANIA

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:


ZBIÓRKA, WYJAZD I POWRÓT

Spotykamy się w sobotę, 21 marca 2020 roku o g. 6.45 na ul. Emilii Plater, skąd ruszymy autokarem lub busem w Góry Świętokrzyskie.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między 21 a g. 23 w niedzielę, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 21 marca 2020) – Zamek Chęciny, Góra Agaty 614 m i Łysica 613 m n.p.m.

Rano dotrzemy autokarem lub busem do Chęcin u podnóża Zamkowej Góry (355 m n.p.m), na szczycie której wznosi się królewski Zamek Chęciny z XIV wieku, jeden z najsłynniejszych w Polsce. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się jeszcze na dogodnej stacji benzynowej aby napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. Warto wiedzieć, że pieczę nad zamkiem sprawował sam Władysław Łokietek, a Kazimierz Wielki w znaczącym stopniu go rozbudował. Warownia ta odegrała też niebagatelną rolę jako miejsce koncentracji wojsk przed wojną z Krzyżakami.

Po zwiedzeniu zamku przejedziemy autokarem lub busem w rejon Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a tym samym też najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich – Łysogór. Powędrujemy tam wzdłuż granicy lasu podziwiając z jednej strony przyjemny widok Pasma Orłowińskiego, a z drugiej strony piękno przyrody Pasma Łysogórskiego.

W miejscowości Kakonin zobaczymy malowniczą, blisko 200-letnią zabytkową chatę. Stamtąd udamy się grzbietem pasma Łysogórskiego w kierunku Przełęczy Św. Mikołaja, a następnie, po krótkim odpoczynku osiągniemy Górę Agaty (614 m n.p.m., wg wcześniejszych pomiarów jedynie 608 m). To właśnie ten szczyt od listopada 2019 jest uznawany za najwyższy w całych Górach Świętokrzyskich. Stało się to dzięki dwóm niezależnym badaniom. Ich wynik wpisano już do Państwowego Zasobu Geodezyjnego dzięki staraniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prosto od Agaty dotrzemy do Łysicy (613 m n.p.m.wg wcześniejszych pomiarów 612 m) przez lata uznawanego za najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Tam zobaczymy wychodnie skalne, gołoborza łysogórskie, na które wkracza wspaniały, pierwotny las – Puszcza Jodłowa – unikat w skali światowej. Na szczycie zrobimy przerwę na odsapnięcie i zdjęcia.

Na koniec zejdziemy dość stromo, liczącą około 2,5 km trasą pomiędzy skałkami aż do źródełka i kapliczki Św. Franciszka. Wypływająca z niego woda ma ponoć właściwości lecznicze, a szczególnie pomaga na wszelkiego rodzaju choroby oczu. Wkrótce potem dotrzemy do pensjonatu na obiadokolację, a wieczór będzie okazją do wspólnych rozmów i wymiany wrażeń z minionego dnia w zacnym, aktywnym gronie.

DZIEŃ DRUGI (niedziela, 22 marca 2020) – zamek w Bodzentynie, Łysa Góra (595 m n.p.m.), gołoborze i Klasztor Św. Krzyża

Rano po śniadaniu naszą wędrówkę rozpoczniemy w Św. Katarzynie od odwiedzenia klasztoru sióstr Bernardynek. Następnie udamy się piękną ścieżką, przekraczając kilka strumieni, mijając Łąki Miłości, które wiosną budzą się do życia, a także przez Obszar Ochrony Ścisłej Czarny Las, cały czas prowadzącą przez Świętokrzyski Park Narodowy, którą dotrzemy do Miejskiej Góry (426 m n.p.m.) i położonych na wzgórzu, malowniczych ruin XIV-wiecznego, kilkukrotnie przebudowywanego zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie.

Następnie podjedziemy naszym autokarem lub busem do miejsca, skąd podejdziemy na szczyt Łysej Góry (Łysiec, 595 m. n.p.m.) i obejrzymy z bardzo fajnej platformy widokowej, wspaniałe i największe na terenie parku gołoborze


Na szczycie zrobimy dłuższą przerwę, podczas której będzie czas na odwiedzenie Klasztoru Św. Krzyża, czyli jednego z najważniejszych miejsc dla historii Polski, oraz multimedialnego Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnie Drogą Królewską udamy się w kierunku Nowej Słupi gdzie podjedzie do nas nasz autokar lub bus i ruszymy nim do Warszawy, a po drodze zatrzymamy się jeszcze w dogodnym zajeździe na obiadokolację.

CO WZIĄĆ W GÓRY WIOSNĄ?

Oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka górskawygodny plecak i buty górskie to podstawa, tak jak i ciepły polar czapka i rękawiczki, bo choć góry niewysokie, to bywa różnie, a do tego będziemy... w Kieleckiem ;-). Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Warto mieć bieliznę oddychającą. Zabierzcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. Zawsze warto mieć latarkę, najlepiej czołówkę, tym bardziej, że w oba dni wędrówkę będziemy kończyć około zmierzchu.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY:


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdIefLYzFkWIQoLMtcQ7Jug5X9w3mmUsJm0P1QaobIuK4RQVA/viewform?usp=sf_linkDostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe6i4EHoVgfgj-W4aAKDap0wM_eYMDY_X2irVglxHBaCRrT1g/viewform?usp=sf_linkJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeHO7qA5_lXtV7q5Le8BvT6FIomIN7n_WtxdzqqZrWug46QMQ/viewform?usp=sf_link
Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca
https://sites.google.com/a/wedrujemy.org.pl/www/splyw-drweca-i-noc-na-zamku-w-golubiu-dobrzyniu-30-31-05-2020-weekendDostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne wolne miejscahttps://sites.google.com/a/wedrujemy.org.pl/www/splyw-wda-i-bory-tucholskie-czerwiec-2020Dostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfs0XGA-rZhjaaH-vbVEaSuMXS6jpe5LqgrDVq27letU0I-YQ/viewform?usp=sf_link


Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJFVIBYWfXwJm2RxVUAIPTl3oEkP654JwRO6HNxIm6lycAqw/viewform?usp=sf_linkJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScKxHw-PF9W6EhT078Sgm-1L0GwdburFmGGSDCN0EhdqyKFcw/viewform?usp=sf_linkJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejscaComments