Góry Świętokrzyskie - Andrzejki u czarownic, 26-27.11.2016 (weekend)

Dostępne: właśnie ogłaszamy, publikujemy pierwsze informacje. Dostępne 3 miejsca z 20 (aktualizacja na 14.11)


Zapraszamy na górską wędrówkę weekendową do Krainy Czarownic. Przemierzymy bowiem Góry Świętokrzyskie korzystając z ich magicznego charakteru w okresie andrzejkowym.

Powędrujemy po ich najwyższej części czyli Łysogórach zdobywając Łysicę 612 m n.p.m. należącą do Korony Gór Polski oraz Łysą Górę 594 m n.p.m. Zdobędziemy też majestatyczny Zamek Chęciny i tajemnicze ruiny Zamku w Bodzentynie, a w sobotni, andrzejkowy wieczór opowiemy Wam legendy związane z tą czarodziejską częścią Polski.

Wyprawa bez nocnego przejazdu: Wyjazd z Warszawy w sobotę rano i powrót do niej wynajętym busem lub autokarem w niedzielę wieczorem, nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych.

w planach:

- przejście całego pasma Łysogór - najwyższego w Górach Świętokrzyskich

- wejście na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę, 612 m n.p.m

- wdrapanie się na Łysą Górę (Święty Krzyż, 595 m n.p.m.)

- wejście na atrakcyjną platformę widokową na największym gołoborzu w Polsce

- odwiedzenie królewskiego, gotyckiego Zamku w Chęcinach


- wędrówka tajemniczymi ścieżkami Świętokrzyskiego Parku Narodowego i prastarej Puszczy Jodłowej

- nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych

- przejazd wynajętym autokarem lub busem na trasie centrum Warszawy - Góry Świętokrzyskie

- opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

- legendy świętokrzyskie w andrzejkowy wieczórzałożenia wyjazdu:

Po szlakach będziemy chodzić na lekko, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku, będą na nas czekać w busie lub w autokarze. 

Przez oba dni wędrówki bazujemy na własnych przekąskach i napojach. Drugiego dnia będzie dodatkowo możliwość zamówienia czegoś niewielkiego lub napicia się ciepłej herbaty w przerwie wędrówki. Nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją mamy w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, na niedzielny obiad zatrzymamy się w dogodnej knajpce w drodze powrotnej do Warszawy.Koszt wycieczki to 290 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem z DVD i klimatyzacją na trasie Warszawa − Chęciny − Łysogóry − Warszawa

nocleg w pensjonacie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami

niedzielne śniadanie

sobotnią obiadokolację

przejazdy lokalne busem lub autokarem

− opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

mapy kolorowe

− podatki


koszty dodatkowe, o których warto pamiętać:

obiadokolacja w niedzielę, bilet do Zamku Chęciny (8 zł) i opcjonalnie multimedialnego Muzeum ŚPN (10 zł) oraz ew. wydatki na przekąski.zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)

liczba miejsc: 

dostępne 3 miejsca z 20 (aktualizacja na 14.11)


 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturySZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się w sobotę, 26 listopada 2016 roku o g. 6.00 na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową, skąd ruszymy busem lub autokarem w góry. 

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między 21 a północą w niedzielę, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.Dzień pierwszy (sobota) – Zamek Chęciny i Łysica 612 m

Rano dotrzemy busem lub autokarem do Chęcin u podnóża zamkowej góry, na szczycie której wznosi się królewski Zamek Chęciny z XIV wieku, jeden z najsłynniejszych w Polsce. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się jeszcze na dogodnej stacji benzynowej aby napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. Warto wiedzieć, że pieczę nad zamkiem sprawował sam Władysław Łokietek, a Kazimierz Wielki w znaczącym stopniu go rozbudował. Miejsce to też odegrało niebagatelną rolę jako miejsce koncentracji wojsk przed wojną z Krzyżakami.

Po zwiedzeniu zamku przejedziemy autokarem lub busem w rejon Świętokrzyskiego Parku Narodowego i ich najwyższego pasma – Łysogór

Powędrujemy tam wzdłuż granicy lasu podziwiając z jednej strony wspaniały widok Pasma Orłowińskiego, a z drugiej strony piękno przyrody Pasma Łysogórskiego. W miejscowości Kakonin zobaczymy piękną, blisko 200-letnią zabytkową chatę. Stamtąd udamy się grzbietem pasma Łysogórskiego w kierunku Przełęczy Św. Mikołaja, a następnie, po krótkim odpoczynku przechodząc przez szczyt Agata (608 m n.p.m.) dotrzemy do Łysicy (612 m n.p.m.) najwyższego szczytu całych Gór Świętokrzyskich. Tam zobaczymy wychodnie skalne, gołoborza łysogórskie, na które wkracza wspaniały, pierwotny las – Puszcza Jodłowaunikat w skali światowej. Na szczycie zrobimy przerwę na odsapnięcie i zdjęcia. Na koniec zejdziemy dość stromo, liczącą około 2,5 km trasą pomiędzy skałkami aż do źródełka i kapliczki Św. Franciszka. Wypływająca z niego woda ma ponoć właściwości lecznicze, a szczególnie pomaga na wszelkiego rodzaju choroby oczu, co wiąże się z intrygującą legendą, którą Wam opowiemy. Wkrótce potem dotrzemy do pensjonatu na obiadokolację, a długi, listopadowy wieczór będzie okazją do wspólnych rozmów, ale też opowieści, legend oraz andrzejkowych klimatów...


Dzień drugi (niedziela) – zamek w Bodzentynie, Łysa Góra, gołoborze i klasztor Św. Krzyża

Rano po śniadaniu naszą wędrówkę rozpoczniemy w Św. Katarzynie od odwiedzenia klasztoru sióstr Bernardynek. Następnie udamy się piękną ścieżką, przekraczając kilka strumieni, mijając Łąki Miłości i Obszar Ochrony Ścisłej Czarny Las, cały czas prowadzącą przez Świętokrzyski Park Narodowy, którą dotrzemy do Miejskiej Góry (426 m n.p.m.) położonych na wzgórzu, malowniczych ruin XIV-wiecznego, kilkukrotnie przebudowywanego zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie.

Następnie podjedziemy naszym autokarem lub busem do wioski Trzcianka skąd podejdziemy na szczyt Łysej Góry (Łysiec, 595 m. n.p.m.) i obejrzymy z bardzo fajnej platformy widokowej, wspaniałe i największe na terenie parku gołoborze

Warto wiedzieć, że to miejsce związane jest z wieloma legendami o czartach i czarownicach, które oczywiście Wam opowiemy :-) Na szczycie zrobimy dłuższą przerwę, podczas której będzie czas na odwiedzenie Klasztoru Św. Krzyża, czyli jednego z najważniejszych miejsc dla historii Polski, oraz multimedialnego Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnie Drogą Królewską udamy się w kierunku Nowej Słupi gdzie podjedzie do nas nasz autokar lub bus i ruszymy nim do Warszawy, a po drodze zatrzymamy się jeszcze w jakimś zajeździe na obiadokolację.

Co wziąć w góry jesienią?

Oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka górska, wygodny plecak i buty górskie to podstawa, tak jak i ciepły polar czapka i rękawiczki zważywszy na porę roku. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. Z racji krótkiego dnia pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. W pensjonacie mamy zamówioną sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie. Niedzielną obiadokolację zjemy w drodze powrotnej do Warszawy.Comments