Czerwcówka: Bajkowe Góry Stołowe i 3 szczyty KGP, 3-6.06.2021 (4 dni, długi weekend na Boże Ciało)

Zapisy zakończone, zapraszamy na listę rezerwową

Zapraszamy na 4-dniowy długi weekend czerwcowy na wędrówkę po magicznych zakątkach Gór Stołowych okraszoną zdobyciem 3 szczytów KGP (Szczelińca Wielkiego, Orlicy i Jagodnej). Zagłębimy się w labiryntach Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.), przewędrujemy pośród bajkowych Radkowskich Skał, popatrzymy jak wyglądają grzyby wśród prześmiesznych Skalnych Grzybów, zobaczymy też Sawannę ;-).
Na dokładkę powędrujemy po Górach Orlickich wraz ze zdobyciem Orlicy (1084 m n.p.m), a także po Górach Bystrzyckich by zdobyć ich najwyższą Jagodną (985 m n.p.m.) oraz niesamowite Torfowisko pod Zieleńcem.
Zajrzymy też do 3 urokliwych miasteczek dolnośląskich: Dusznik-Zdroju, Kudowy-Zdrój i Polanicy-Zdroju. 


CHARAKTER WYJAZDU

Każdego dnia będziemy wracać do tego samego, wygodnego pensjonatu na nocleg i posiłki, poza trasami górskimi będziemy też zaglądać do dolnośląskich uzdrowisk, gdzie będzie chwilą by się integrować w miejscowych knajpkach.

Czekają nas cztery całodzienne, ale nietrudne technicznie i kondycyjnie (jak na tereny górskie) wędrówki na lekko (z małym plecakiem) po spektakularnie pięknych terenach.
Choć szlaki na wielu odcinkach są przyjemne, to będą pojawiać się też strome podejścia i zejścia po skalnym podłożu, zatem buty górskie to podstawa tak jak na każdej innej wędrówce górskiej. W Górach Stołowych, Orlickich i Bystrzyckich panuje taki klimat, że w czerwcu piękna, wręcz letnia pogoda jest niemal pewna i takiej się właśnie spodziewamy, jednak całkowitej gwarancji nigdy mieć nie można, zatem kurtkę oddychającą i chroniącą przed deszczem i wiatrem trzeba mieć, podobnie jak wygodny plecak górski.


Koszt wycieczki to 715 zł/os i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem na trasie Warszawa − Góry Stołowe − Warszawa

przejazd lokalny busem lub autokarem na trasie: Góry Stołowe – Góry Orlickie - Góry Bystrzyckie – Góry Stołowe

przejazdy lokalne busem lub autokarem w ciągu 3 pozostałych dni w Górach Stołowych

3 noclegi w pensjonacie u podnóża Gór Stołowych, w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, tv i wifi.

3 śniadania w pensjonacie


obiadokolacja pierwszego dnia w pensjonacie

prowadzenie 4 dni tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego

opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki) przez cały wyjazd

mapy kolorowe na wszystkie dni wędrówki

ubezpieczenie NNW (zawierające KL)

składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

podatki w tym VAT


koszt nie obejmuje:

wstępu do skalnych miast Błędne Skały (12 zł) i Szczeliniec Wielki (12 zł)

pozostałych obiadokolacji (opcjonalny pakiet 2 obiadokolacji w pensjonacie – w sumie 56 zł).


ZGŁOSZENIA

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com.
 

Prosimy o przesłanie w ramach zgłoszenia imienia, nazwiska, emaila i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby. 

Po otrzymaniu zgłoszenia przesyłamy mailem potwierdzenie miejsca i dane do wpłaty. 


Zapisy zakończone, zapraszamy na listę rezerwową

PYTANIA

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222


 

 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU

 SAna  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturySZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 23.45 w środę, 2 czerwca 2021 roku na ul. Emilii Plater pod Hotelem Intercontinental, skąd ruszymy autokarem w Góry Stołowe w Sudetach.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między 1 a 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek 06/07.06, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


DZIEŃ PIERWSZY (czwartek, 3 czerwca 2021) – Błędne Skały, Wzgórza Lewińskie i Kudowa-Zdrój

Rano dotrzemy do Parku Narodowego Gór Stołowych. Głównym celem pierwszego dnia będzie prawdziwy „hit” czyli skalne miasto Błędne Skały. Ten rezerwat to niesamowity labirynt skalny na szczycie Skalniaka (852 m n.p.m.) - drugiego najwyższego szczytu Gór Stołowych


Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnym miejscu po drodze busem lub autokarem na śniadanie, gdzie będzie okazja napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy lub też zamówienia przekąsek. 

Na Błędne Skały wyruszamy na tyle rano, by ominąć główną falę turystów ;-). Później, gdy będą już tam wszyscy stać w kolejkach, my powędrujemy przez malownicze i sielskie Wzgórza Lewińskie gdzie czekają nas urokliwe widoki na Góry Stołowe oraz liczne odsłony pani wiosny w wersji czerwcowej. Po południu czeka nas obiadokolacja, a wieczór będzie dobrym czasem na wymianę wrażeń z pierwszego dnia wędrówki, przy napojach jakie lubicie.

Dla chętnych tego dnia będzie jeszcze wieczorny wypad busem lub autokarem do Kudowy-Zdroju, przepięknego uzdrowiska dolnośląskiego. Będzie chwila na zajrzenie do Parku Zdrojowego pachnącego kwiatami, czy też wzniesienie toastu za pięknie zrealizowaną trasę górską pierwszego dnia.

czas przejścia: ok 6h+przerwy na trasie, przewyższenia: ok. 620 m w górę, ok. 830 m w dół, 24 GOT, 18 km

DZIEŃ DRUGI (piątek, 4 czerwca 2021): Radkowskie Skały, Skalne Grzyby i Polanica-Zdrój

Rano, po śniadaniu w naszym pensjonacie pojedziemy w kierunku bajkowych Radkowskich Skał w Górach Stołowych. Od tamtejszych widoków może się zakręcić w głowie, a do tego całkowicie niesamowite kształty tych skał mogą być nie lada gratką dla naszej wyobraźni. Po kolejnej godzinie znajdziemy się zaś w czarodziejskiej krainie Skalnych Grzybów. Wyrastają one w sposób całkowicie nieprzewidziany w okolicach szlaku, zatem co chwila będziemy mogli być pewni niepowtarzalnych niespodzianek krajobrazowych.


Na koniec idąc mniej znanym szlakiem poprzez wzniesienia Tylnia i przednia Borowa Kopa a także Owczarska Kopa dotrzemy do przeuroczego uzdrowiska Polanica-Zdrój. Tam będzie czas wolny na skorzystanie z uroków miejscowości czy też spacer po najsympatyczniejszych zakątkach miasteczka. Będzie czas na zerknięcie na teatr zdrojowy i to, jak ładnie zrewitalizowano w ostatnich latach dom i park zdrojowy. Na koniec autokar zawiezie nas prosto do pensjonatu w którym czekają nas przesympatyczne chwile w prawdziwie górskim towarzystwie.

czas przejścia: ok 6h +przerwy na trasie, przewyższenia: 400 m w górę, 715 m w dół, 19 GOT, 16,5 kmDZIEŃ TRZECI (sobota, 5 czerwca 2021) Orlica – najwyższy szczyt Gór Orlickich, Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, Torfowisko pod Zieleńcem


Rano, po śniadaniu w pensjonacie ruszymy na podbój Gór Orlickich i Bystrzyckich, by w jeden dzień zdobyć aż 2 szczyty Korony Gór Polski. Busem lub autokarem dotrzemy w rejon Spalonej w Górach Bystrzyckich, skąd wejdziemy na Jagodną (985 m n.p.m.), a po jej zdobyciu nie omieszkamy odwiedzić jednej z najbardziej klimatycznych miejscówek w polskich górach, czyli Schroniska Górskiego PTTK Jagodna (811 m n.p.m.) w ponadstuletnim, drewnianym budynku, gdzie będzie okazja by posilić przesmacznym i niepowtarzalnymi daniami i by poczuć panującą tam wyjątkową atmosferę. Przemieszczając się busem lub autokarem w rejon Jagodnej będziemy mieć tez piękne doświadczenie jakim jest obserwacja surowego krajobrazu Doliny Dzikiej Orlicy, naszym zdaniem wyjątkowo pięknego w skali Polski.

Tego dnia wejdziemy też na Orlicę 1084 m n.p.m., najwyższy szczyt polskich Gór Orlickich, leżący na granicy Polski i Czech.
Na koniec wędrówki znów trafimy w Góry Bystrzyckie, tym razem już pieszo, by zobaczyć tam arcyciekawy obszar Torfowiska pod Zieleńcem. Ze względu na niesamowity krajobraz miejsce to bywa porównywane do tundry arktycznej. Na wyobraźnię może też działać informacja, że miąższość torfu sięga tu miejscami 8 metrów, ale jeśli kogoś to przestrasza, to już spieszymy z informacją, że zwiedza się je wędrując po wygodnych pomostach, z barierkami ;). Pikanterii temu miejscu dodaje fakt, że rosną tu rośliny mięsożerne. Czasem słyszane dowcipne powiedzenie, że "bagno wciąga" tu się sprawdza, bo ciekawostek na jego temat, które poznamy na miejscu jest znacznie więcej.

W drodze do pensjonatu zatrzymamy się w pełnym kwiatów Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju. Będzie chwila na zerknięcie na tamtejszą kolorową fontannę czy dawny teatr zdrojowy, dziś zwany dworkiem Chopina dla uczczenia pobytu 16-letniego wówczas kompozytora w Dusznikach w 1816 roku. Na koniec dnia dotrzemy do pensjonatu na obiadokolację i nocleg. W planach także oczywiście wieczorne harce lub też jak kto woli nocne Polaków rozmowy przy różnych napojach.

czas przejścia: 6h10 +przerwy na trasie (m.in. w schronisku Jagodna) i przejazdy busem lub autokarem, przewyższenia: 475 w górę, 665 w dół, 24 GOT, 18,5 km

DZIEŃ CZWARTY (niedziela, 6 czerwca 2021) – Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych i Sawanna ;-)

Celem ostatniego dnia wyjazdu będzie najwyższy szczyt Gór StołowychSzczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Wyruszymy nań jak zwykle po śniadaniu w pensjonacie i spakowaniu bagaży do busa lub autokaru. Tego dnia czeka nas też niezwykła wędrówka - po Sawannie! Tak bowiem nieoficjalnie nazywa się rejon Skałek Łężyckich przez który przejdziemy. Sami ocenicie, czy faktycznie przypomina on afrykański krajobraz. Tymczasem ani się obejrzymy, a zdobędziemy widokowe wzniesienie Lech (739 m n.p.m.) sąsiadujący z pobliskim Czechem ;)


Ukoronowaniem dnia będzie skalisty Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Cały masyw to niezwykły labirynt skalny określany także jako skalne miasto, w którym co chwila widzimy ostańce o niezwykłych kształtach. Będzie możliwość przejścia tamtędy specjalną biletowaną trasą, gdzie na niektórych odcinkach do końca kwietnia można się nawet spodziewać śniegu (choć na naszym wyjeździe się go nie spodziewamy) i w ramach której jest tzw. Piekiełko. Na wierzchołku Szczelińca znajduje się malowniczo położone górskie Schronisko PTTK na Szczelińcu o urokliwej, tyrolskiej architekturze. Jest to najstarsze schronisko w całych Sudetach, bo wybudowane w 1846 roku. Nie omieszkamy oczywiście do niego zajrzeć na odpoczęcie i zamówienie czegoś do picia i do jedzenia. Na koniec przyjedzie po nas bus lub autokar i pojedziemy do Warszawy, zatrzymując się jeszcze na obiadokolację w dogodnym zajeździe po drodze oraz ciesząc oko przez kilka chwil nad Zalewem Radkowskim uroczo położonym u podnóża Gór Stołowych.

czas przejścia: ok 6,5 godz.+przerwy na trasie (m.in. w schronisku na Szczelińcu), przewyższenia: ok. 800 m w górę, ok. 500 m w dół, 25 GOT, 19,5 km

Co wziąć w Góry Stołowe?

We wszystkie dni wędrujemy na lekko, zabierając ze sobą niewielki plecak, zaś pozostałe bagaże zostawiając w pensjonacie (środkowe dni) lub w busie lub autokarze (pierwszy i ostatni dzień).

Spodziewamy się pięknej pogody, ale jako, że to góry, dlatego deszczu nigdy wykluczyć można. Dlatego oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka, wygodny plecak i buty trekkingowe to podstawa. Warto wiedzieć, że choć teren miejscami jest bardzo łatwy, to są też klimat panujący wśród skał jest surowszy niż by to wynikało z (niewielkiej) wysokości nad poziomem morza. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, Jeśli macie, zawsze warto wziąć kijki trekkingowe. Jeśli posiadacie koszulki oddychające, warto je wziąć.

Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski. We wszystkie dni bazujemy na własnych przekąskach, ale po drodze będziemy też mieć schroniska górskie i knajpki w których będzie okazja do zamówienia czegoś do picia i jedzenia. W pensjonacie mamy wykupione 3 śniadania i obiadokolację pierwszego dnia (oraz opcję wykupienia obiadokolacji na drugi i trzeci dzień).

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDYhttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScyW8pdxjaDwQOY8_K9O6QabBZtt9VPFaICi3VFMdJVrnaK4A/viewform?usp=sf_linkDostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne wolne miejscahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfqaWDwKia9wpG_7IyL4qAjyY6QVRRAsbdnp_INrSweXCBFag/viewform?usp=sf_link
Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły tego wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń

Dostępne wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScq8Rr6blPHLV13LDWOvKFWSDbnewg_L6kBuhYtbd0mrHhpFQ/viewform?usp=sf_link
Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne ostatnie wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScRuWmDbJdeTPKhT8gVF528KWnHVQJfEcmavhXqUyXlHzPxQA/viewform?usp=sf_linkJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły tego wyjazdu, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń

Dostępne wolne miejsca
Comments