Tajemnicze Góry Sowie: hitlerowskie sztolnie, Wielka Sowa i Kalenica, 23-24.03.2019 (weekend)

Dostępne ostatnie wolne miejsca


Zapraszamy na weekendową wędrówkę wczesnowiosenno-zimową po najbardziej tajemniczych górach w Polsce! 

Znajdujące się na ich terenie sztolnie hitlerowskie od lat przyciągają poszukiwaczy przygód i badaczy. I my tam będziemy! 

Przetrzebimy je nie tylko pod ziemią, ale przebędziemy też ich najpiękniejsze szlaki, gdy w dolinach mogą pojawić się pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny, a na górze rządzić będzie zima przez co też zdobędziemy ich 2 najwyższe szczyty - Wielką Sowę1015 m n.p.m. i Kalenicę, 964 m n.p.m. w zimowej odsłonie! Obie ze wspaniałymi wieżami widokowymi!

Wyjazd busem lub autokarem z centrum Warszawy i powrót do niej. Nocleg w pensjonacie ze śniadaniem i obiadokolacją, opieka pilota i ubezpieczenie NNW.
w planach

- piękne, zimowe i wiosenne krajobrazy Parku Krajobrazowego Gór Sowich

- wyśmienite towarzystwo na nietrudnej wędrówce górskiej, ok. 15 km dziennie 

- zdobycie najwyższego szczytu Sowich - Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.)

- eksploracja podziemnych sztolni hitlerowskich - trasy "Walim" i "Osówka"

- XIX-wieczna wieża widokowa Bismarcka na Wielkiej Sowie, a stamtąd widoki na połowę Sudetów

- nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w 2-, 3-, i 4-osobowych pokojach z łazienkami

- wyjazd busem lub autokarem z centrum Warszawy i powrót do niejcharakter wyjazdu:

Szlaki górskie po których będziemy wędrować są idealne do zimowej wędrówki. Szlaki są nietrudne - choć przewyższenia będą wynosić ok. 500-600 metrów, to zarówno podejścia jak i zejścia będą łagodne, a po drodze każdego dnia po drodze zatrzymamy się po drodze w schronisku aby się posilić i zagrzać, każdego dnia spędzimy też ok. godzinę na podziemnych trasach, gdzie jest zwykle kilka stopni na plusie, zatem raczej cieplej niż na zewnątrz. W oba dni wędrujemy na lekko biorąc ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki - termos z ciepłą herbatą, kanapki, przekąski, a także zapasowe rękawiczki, polar, aparat fotograficzny i - ze względu na krótki dzień - koniecznie latarkę, a jeszcze lepiej czołówkę.

Koszt wycieczki to 335 zł/os. i obejmuje:

− przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − Góry Sowie

- powrót tym samym busem lub autokarem na trasie Góry Sowie – centrum Warszawy

− przejazdy lokalne busa lub autokaru

− nocleg w pensjonacie z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w pokojach 2,3 i 4 os. z łazienkami, TV i internetem. Do naszej dyspozycji także lodówki i czajniki elektryczne. Na miejscu duża sala kominkowa w której będziemy mogli spędzić sobotni wieczór

− niedzielne śniadanie w pensjonacie

 sobotnią obiadokolację w pensjonacie

− opiekę pilota przez cały wyjazd

− ubezpieczenie NNW (obejmujące też KL)

− mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

− podatki w tym VAT

Koszt nie zawiera:

niedzielnej obiadokolacji, biletów wstępu do sztolni hitlerowskich „Walim”  - 20 zł oraz kompleksu „Osówka” - 21 zł z przewodnikiem. Osoby które nie planują zwiedzać sztolni mogą spędzić ten czas w kafejce tuż obok. Pierwszy z obiektów zwiedzamy przed sobotnią trasą górską, drugi po zakończeniu trasy niedzielnej.Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz, lub. ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com


Koniecznie prosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu mailowego i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222
 Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturySZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę, 22/23 marca 2019 roku na ul. Emilii Plater pod Hotelem Intercontinetal, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w Góry Sowie. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 3 w nocy między niedzielą a poniedziałkiem, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota): Walim-Rzeczka podziemna trasa turystyczna, Kalenica 964 m n.p.m,  Schronisko PTTK Zygmuntówka (740 m n.p.m.) 

Rano w sobotę dotrzemy do serca Gór Sowich. Na początek czeka nas zwiedzanie Podziemnych Fabryk „Walim-Rzeczka”. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnej stacji benzynowej Będzie tam możliwość zamówienia sobie aromatycznej kawy lub gorącej herbaty czy też zjedzenia śniadania. Po zwiedzeniu pełnego tajemnic Kompleksu „Rzeczka” z powrotem wsiądziemy do autokaru by podjechać w miejsce z którego rozpoczniemy naszą zimową wędrówkę.


Tego dnia potrawersujemy zboczem Masywu Kalenicy by zdobyć jego najwyższy szczyt, Kalenicę 964 m n.p.m. z wieżą widokową, zahaczymy też o Masyw Wielkiej Sowy (by jego szczyt zdobyć następnego dnia). Na trasie czekają nas trzy przełęcze (Przełęcz Trzy Buki, 628 m n.p.m., Przełęcz Jugowska (805 m n.p.m.) oraz Kozie Siodło (887 m n.p.m.), urokliwa tzw. Zimna Polanka (879 m m n.p.m.), także szczyt Rymarza (913 m n.p.m.). 

Odwiedzimy też przesympatyczne schronisko górskie PTTK Zygmuntówka z pyszną domową kuchnią, gdzie oczywiście nie omieszkamy zatrzymać się na małe co nieco. W jego pobliżu znajduje się Jugowska Polana z której rozpościerają się rozległe widoki na zachodnią część Gór Sowich, a także Wzgórza Wyrębińskie i Wzgórza Włodzickie i ruszymy na obszar Masyw Wielkiej Sowy. Poprzez Kozią Równię (930 m n.p.m.) Krótko przed zmierzchem dotrzemy do pensjonatu na nocleg i obiadokolację. Wieczór będzie dobrą okazją do integracji i wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach jakie lubicie czy też pogrania w gry planszowe.


Czas przejść: ok. 4,5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku  i na zwiedzaniu podziemnych sztolni), przewyższenia: 600 m w górę i 760 m w dół, 15 km

Dzień drugi (niedziela): Wielka Sowa, 1015 m n.p.m., Schronisko turystyczne Sowa (ok. 900 m n.p.m.), trasa po podziemnym mieście „Osówka”


Rano po śniadaniu w pensjonacie zapakujemy bagaże do naszego busa lub autokaru i ruszymy pieszo na wędrówkę. Na początku będziemy szli prawie po płaskim by po ok. 3 kwadransach rozpocząć właściwe podejście na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Sowich. Gdy znajdziemy się na szczycie będzie czekać nas tam nie lada gratka – wieża widokowa z 1886 roku na którą się wdrapiemy!
Po krótkim odsapnięciu powędrujemy w dół by po półgodzinie dotrzeć do Schroniska turystycznego Sowa. Tam zrobimy przerwę na posilenie się i zagrzanie przed dalszą wędrówką. Na koniec zostanie nam tylko dotarcie do Podziemnego Miasta „Osówka” a dotrzemy tam schodząc nieznacznie do Doliny Walimki a potem delikatnie podchodząc na Masyw Sokoła i Włodarza. Przy wejściu do podziemnej trasy działa też knajpka więc w razie potrzeby tam również będzie możliwość zamówienia sobie np. gorącej herbaty.

Po zwiedzaniu będzie czekał na nas nasz bus lub autokar, a dalej ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Czas przejść: ok. 5 godzin + przerwy na trasie (m.in. w schronisku i na zwiedzaniu podziemnych sztolni), przewyższenia: 600 m w górę i 760 m w dół, 15 km   

Riese (Olbrzym) – to tajemny projekt III Rzeszy utworzenia wewnątrz przede wszystkim Gór Sowich oraz Zamku Książ kwater hitlerowskich połączonych systemem podziemnych sztolni i gigantycznych hal i tuneli. Rozpoczął się w 1943 roku. Do dziś historycy się spierają jakie dokładnie były cele tworzonych konstrukcji w Górach Sowich, choć wiadomo, że pod pobliskim Zamkiem Książ planowano utworzenie nowej kwatery głównej Hitlera. Najczęściej uważa się, że produkowano tu tajną broń.
Projekt w górach Sowich obejmował też m.in. reorganizację wszystkich okolicznych dróg wokół i połączenia wszystkich obiektów liniami 
kolei wąskotorowej (być może tędy przejechał słynny złoty pociąg?). Riese było miejscem także przymusowych robót tysięcy ludzi.
Olbrzyma realizowano w 
wielkim pośpiechu i na niego przeznaczono gigantyczne pieniądze - na wszystkie konstrukcje Niemcy przeznaczyły nie mniejszą ilość stali i betonu niż rocznie na budowę schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej! Przed wkroczeniem Armii Czerwonej zniszczono wiele okrytych tajemnicą konstrukcji i powysadzano wejścia do nich. Dość powiedzieć, że mimo intensywnych poszukiwań, spośród istniejących sztolni na terenie Gór Sowich do dziś dotarto jedynie do połowy! Mu odwiedzimy 2 główne obiekty udostępniane turystycznie „Walim-Rzeczka” i „Podziemne Miasto Osówka”.

 


Co wziąć na zimową lub wczesnowiosenną wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Warto mieć przekąski (batoniki, bakalie, kabanosy) i napoje. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos (w sumie 1,5 litra napojów dziennie). Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę" czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. śnieżyca, wysoka pokrywa śnieżna, gwałtowna burza) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot.
 


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY


Majowy spływ kajakowy Liwcem - mazowieckie meandrowanie, 18-19.05.2019 (weekend)

Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca


Majówka - 6 skalnych Miast, 01-05.05.2019 (długi weekend majowy)


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdqNPpUx6z5sxyaBth_cVOO1rqKRkyVAeLoTyQVtRT2iRjJcw/viewform

Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca

https://goo.gl/forms/jS4wvkNLt745BDY52Dostępne są już pierwsze informacje o wyjeździe, a już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


dostępne wolne miejscaDostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Właśnie ogłaszamy, dostępne wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd_bfvwP3f_DOsuKN69aUvCnMQdLCMkEDLUCYVPS9Ee18lVEg/viewformDostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne miejsca na liście rezerwowejComments