Tajemnicze Góry Sowie i hitlerowskie sztolnie, 23-24.03.2019 (weekend)
Zapraszamy na weekendową wędrówkę zimową po najbardziej tajemniczych górach w Polsce! 

Znajdujące się na ich terenie sztolnie hitlerowskie od lat przyciągają poszukiwaczy przygód i badaczy. I my tam będziemy! 

Przetrzebimy je nie tylko pod ziemią, ale też nie omieszkamy zdobyć ich najwyższego szczytu Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) w zimowej odsłonie!
Wyjazd z centrum Warszawy i powrót do niej. Nocleg w pensjonacie ze śniadaniem, a do tego integracja w grupie w sobotni wieczór karnawałowy 

w planach m.in.:

- piękne, zimowe krajobrazy Parku Krajobrazowego Gór Sowich

- wyśmienite towarzystwo na nietrudnej wędrówce górskiej, ok. 15 km dziennie w 

- zdobycie najwyższego szczytu Sowich - Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.)

- eksploracja podziemnych sztolni hitlerowskich - trasy "Walim" i "Osówka"

- XIX-wieczna wieża widokowa Bismarcka na Wielkiej Sowie, a stamtąd widoki na połowę Sudetów

- nocleg w pensjonacie w 2-, 3-, i 4-osobowych pokojach z łazienkami

- wyjazd autokarem z centrum Warszawy i powrót do niejcharakter wyjazdu:

Szlaki górskie po których będziemy wędrować są idealne do zimowej wędrówki. Szlaki są nietrudne - choć przewyższenia będą wynosić ok. 500-600 metrów, to zarówno podejścia jak i zejścia będą łagodne, a po drodze każdego dnia po drodze zatrzymamy się po drodze w schronisku aby się posilić i zagrzać, każdego dnia spędzimy też ok. godzinę na podziemnych trasach, gdzie jest zwykle kilka stopni na plusie, zatem raczej cieplej niż na zewnątrz. W oba dni wędrujemy na lekko biorąc ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki - termos z ciepłą herbatą, kanapki, przekąski, a także zapasowe rękawiczki, polar, aparat fotograficzny i - ze względu na krótki dzień - koniecznie latarkę, a jeszcze lepiej czołówkę.

Co wziąć na zimową wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. 

Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych. Na biegówki przydadzą się nieprzemakalne spodnie. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Warto mieć przekąski (batoniki, bakalie, kabanosy) i napoje. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos (w sumie 1,5 litra napojów dziennie). Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę" czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy.
Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz, lub. ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com


Koniecznie prosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu mailowego i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222
 Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturySZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się w piątek, 23 marca 2019 roku o g. 23.00 na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w Góry Sowie. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 3 w nocy między niedzielą a poniedziałkiem, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota): Walim-Rzeczka podziemna trasa turystyczna – Masyw Kalenicy – Schronisko PTTK Zygmuntówka (740 m n.p.m.) - Masyw Wielkiej Sowy – pensjonat

Rano w sobotę dotrzemy do serca Gór Sowich. Na początek czeka nas zwiedzanie Podziemnych Fabryk „Walim-Rzeczka”. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się w dogodnej stacji benzynowej Będzie tam możliwość zamówienia sobie aromatycznej kawy lub gorącej herbaty czy też zjedzenia śniadania. Po zwiedzeniu pełnego tajemnic Kompleksu „Rzeczka” z powrotem wsiądziemy do autokaru by podjechać w miejsce z którego rozpoczniemy naszą zimową wędrówkę.


Na początek przetrawersujemy zboczem Masywu Kalenicy a po drodze przejdziemy przez Przełęcz Trzy Buki (628 m n.p.m.), by potem podejść na jego grzbiet docierając do tzw. Zimnej Polanki (879 m m n.p.m.) przy szczycie Rymarza (913 m n.p.m.). Stamtąd już będzie rzut beretem do schroniska górskiego PTTK Zygmuntówka z pyszną domową kuchnią, gdzie oczywiście nie omieszkamy zatrzymać się na małe co nieco.

Stamtąd przejdziemy do Przełęczy Jugowskiej (805 m n.p.m.) i Jugowskej Polany z której rozpościerają się rozległe widoki na zachodnią część Gór Sowich, a także Wzgórza Wyrębińskie i Wzgórza Włodzickie i ruszymy na obszar Masyw Wielkiej Sowy. Poprzez Kozią Równię (930 m n.p.m.) i Kozie Siodło (887 m n.p.m.) dotrzemy do pensjonatu na obiadokolację. Wieczorem będzie okazja by razem usiąść porozmawiać o minionym dniu albo się pobawić.

Czas przejść: ok. 4,5 godzin + przerwy na trasie (w sumie ok. 2 godzin m.in. w Schronisku Zygmuntówka i na zwiedzaniu podziemnych sztolni), przewyższenia: 600 m w górę i 760 m w dół, 15 km

Dzień drugi (niedziela): Pensjonat - Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) - Schronisko turystyczne Sowa (ok. 900 m n.p.m.) Dolina Walimki - Masyw Włodarza = trasa po podziemnym mieście „Osówka”


Rano po śniadaniu w pensjonacie zapakujemy bagaże do naszego busa lub autokaru i ruszymy pieszo na wędrówkę. Na początku będziemy szli prawie po płaskim by po ok. 3 kwadransach rozpocząć właściwe podejście na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Sowich. Gdy znajdziemy się na szczycie będzie czekać nas tam nie lada gratka – wieża widokowa z 1886 roku na którą się wdrapiemy!


Po krótkim odsapnięciu powędrujemy w dół by po półgodzinie dotrzeć do Schroniska turystycznego Sowa. Tam zrobimy przerwę na posilenie się i zagrzanie przed dalszą wędrówką. Na koniec zostanie nam tylko dotarcie do Podziemnego Miasta „Osówka” a dotrzemy tam schodząc nieznacznie do Doliny Walimki a potem delikatnie podchodząc na Masyw Sokoła i Włodarza. Przy wejściu do podziemnej trasy działa też knajpka więc w razie potrzeby tam również będzie możliwość zamówienia sobie np. gorącej herbaty.

Po zwiedzaniu będzie czekał na nas nasz bus lub autokar, a dalej ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Czas przejść: ok. 4 godziny + przerwy na trasie (w sumie ok. 2 godzin m.in. w Schronisku Sowa i na zwiedzaniu podziemnych sztolni), przewyższenia: 600 m w górę i 760 m w dół, 15 km   

Riese (Olbrzym) – to tajemny projekt III Rzeszy utworzenia wewnątrz przede wszystkim Gór Sowich oraz Zamku Książ kwater hitlerowskich połączonych systemem podziemnych sztolni i gigantycznych hal i tuneli. Rozpoczął się w 1943 roku. Do dziś historycy się spierają jakie dokładnie były cele tworzonych konstrukcji w Górach Sowich, choć wiadomo, że pod pobliskim Zamkiem Książ planowano utworzenie nowej kwatery głównej Hitlera. Najczęściej uważa się, że produkowano tu tajną broń.
Projekt w górach Sowich obejmował też m.in. reorganizację wszystkich okolicznych dróg wokół i połączenia wszystkich obiektów liniami 
kolei wąskotorowej (być może tędy przejechał słynny złoty pociąg?). Riese było miejscem także przymusowych robót tysięcy ludzi.
Olbrzyma realizowano w 
wielkim pośpiechu i na niego przeznaczono gigantyczne pieniądze - na wszystkie konstrukcje Niemcy przeznaczyły nie mniejszą ilość stali i betonu niż rocznie na budowę schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej! Przed wkroczeniem Armii Czerwonej zniszczono wiele okrytych tajemnicą konstrukcji i powysadzano wejścia do nich. Dość powiedzieć, że mimo intensywnych poszukiwań, spośród istniejących sztolni na terenie Gór Sowich do dziś dotarto jedynie do połowy! Mu odwiedzimy 2 główne obiekty udostępniane turystycznie „Walim-Rzeczka” i „Podziemne Miasto Osówka”.

 

Koszt wycieczki to  zł*/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − Góry Sowie

- powrót tym samym busem lub autokarem na trasie Góry Sowie – centrum Warszawy

przejazdy lokalne busa lub autokaru

nocleg w pensjonacie z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w pokojach 2,3 i 4 os. z łazienkami, TV i internetem. Do naszej dyspozycji także lodówki i czajniki elektryczne. Na miejscu duża sala kominkowa w której będziemy mogli spędzić sobotni wieczór

niedzielne śniadanie w pensjonacie

sobotnią obiadokolację w pensjonacie

opiekę pilota przez cały wyjazd

ubezpieczenie NNW

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

podatki

*lub /os. w przypadku chęci dodatkowo zwiedzania sztolni hitlerowskich „Walim” oraz „Osówka” z przewodnikiem. Osoby które nie planują zwiedzać sztolni mogą spędzić ten czas w kafejce tuż obok. Pierwszy z obiektów zwiedzamy przed sobotnią trasą górską, drugi po zakończeniu trasy niedzielnej.

koszty dodatkowe, o których warto pamiętać:

własne wydatki na przekąski i niedzielną obiadokolację


 


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY


Jurajskie cuda: Ojcowski PN, Olsztyn i Bobolice - trekking, 09-10.02.2019 (weekend)


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/1IKLG0ya9D3WzBWAwxBuTFcvGhsVyp7YdVKNRzm-TVEk/edit
Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne miejsca na liście rezerwowej


Śnieżny Beskid Śląski - Skrzyczne 1257 m i kopalnia Guido, 23-24.02.2019


Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne wolne miejsca

Comments