Góry Opawskie, Biskupia Kopa 890 m n.p.m. i nieziemski Zamek w Mosznej, 23-24.01.2016 (weekend)


ostatnia aktualizacja: 19.01 g. 12.15 - 3 zmiany na liście i mamy 2 miejsca wolne z 20, zapraszamy!
poprzednie aktualizacje: 
12.01 g. 17.30 - 2 zmiany na liście i mamy 3 miejsca wolne z 20, zapraszamy!
11.01 g. 18.00 - 4 zmiany na liście i mamy 1 miejsce wolne z 20, zapraszamy!
07.01 g. 13.40 - 3 zmiany na liście i mamy 2 miejsca wolne z 20, zapraszamy!
18.12 g. 00.30 - 3 zmiany na liście i mamy 2 miejsca wolne z 24, zapraszamy do dalszych zgłoszeń!
14.12 - powiększamy ekipę i po pierwszych zgłoszeniach mamy 4 miejsca wolne z 24
13.12 - po pierwszych zgłoszeniach mamy 3 miejsca wolne z 17


Góry Opawskie to najdalej na wschód wysunięte pasmo Sudetów, tuż przy czeskiej granicy. Słyną z łagodnego klimatu, pięknie zachowanej przyrody oraz legend i tajemnic związanych z wydobywanym tutaj złożami złota.

Zapraszamy na weekendową, zimową wędrówkę podczas której zdobędziemy najwyższy szczyt Gór Opawskich – Biskupią Kopę (890 m n.p.m.) i to od czeskiej stronyprzejdziemy tzw. Gwarkową Perć, czyli przejście po drabinkach wśród skał zwanych Piekiełkiemzobaczymy absolutnie nieziemski, bajkowy Zamek w Mosznej

Wyjazd z centrum Warszawy i powrót do niej. Nocleg ze śniadaniem, a do tego integracja w grupie w sobotni wieczór :-)

w planach m.in.:

- zdobycie Biskupiej Kopy (Biskupska kupá 890 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór Opawskich 
od czeskiej strony

- wejście na Srebrną Górę (785 m n.p.m.) i Zamkową Górę (571 m n.p.m.)

- eksploracja tzw. Piekiełka i Gwarkowej Perci - poprowadzonej po drabinkach trasy 
wśród malowniczych skałek

- przejście przez tzw. Skały Karolinki - zróżnicowanego, widokowego szlaku z tajemniczym jeziorkiem wśród skał zwanym Żabie Oczko

- zwiedzenie obłędnych wnętrz nieziemskiego Zamku w Mosznej - obiektu o 365 komnatach i 99 wieżach!

- zobaczenie urokliwego miasteczka czeskiego - Zlatych Hor

- przejazd busem lub autokarem na trasie centrum Warszawy - Góry Opawskie - Zamek w Mosznej i powrót do Warszawy

- nocleg ze śniadaniem w hostelu znajdującym się w pięknym, zrewitalizowanym poniemieckim budynku z widokami na góry

charakter wyjazdu:

Szlaki górskie po których będziemy wędrować są idealne do zimowej wędrówki. Szlaki są nietrudne - zarówno podejścia jak i zejścia będą łagodne, a po drodze każdego dnia po drodze zatrzymamy się w schronisku lub w knajpce aby się posilić i zagrzać. W oba dni wędrujemy na lekko biorąc ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki - termos z ciepłą herbatą, kanapki, przekąski, a także zapasowe rękawiczki, polar, aparat fotograficzny i - ze względu na krótki dzień - koniecznie latarkę, a jeszcze lepiej czołówkę.Co wziąć na zimową wędrówkę?

Chroniąca przed wiatrem kurtka, ciepły polar i dobre górskie buty to podstawa, tak jak czapka, szalik i rękawiczki. 

Na śnieg bardzo przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych. Na biegówki przydadzą się nieprzemakalne spodnie. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Warto mieć przekąski (batoniki, bakalie, kabanosy) i napoje. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos (w sumie 1,5 litra napojów dziennie). Zimą najlepiej ubierać się na tzw. "cebulkę" czyli kilka cieńszych warstw, z których zawsze można jakąś zdjąć gdy się zgrzejemy.
Zgłoszenia:

Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu, w tym koszt. Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez formularz lub. ewentualnie mailowo na weronika.wedrujemy@gmail.com 

Przy zgłoszeniu koniecznie prosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu emailowego i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu 

telefonicznego608479222 (Weronika)


lista uczestników (ostatnia aktualizacja: 19.01 g. 12.15 - 3 zmiany na liście i mamy 2 miejsca wolne z 20, zapraszamy!)

 
 1. Weronika W.

 2. Adam M.

 3. Izabela W.

 4. Katarzyna K.

 5. Alicja B.

 6. Wioletta P.

 7. Renata M.

 
  8. Magdalena K.

  9. Magdalena B.

 10. Marzena J.

 11. Eugeniusz B.

 12. Marlena C.

 13. Paweł W.

 14. Katarzyna S.
 
 15. Monika K.

 16. wolne!

 17. Katarzyna K.

 18. Michał K.

 19. Łukasz G.

 20. wolne!

Koszt wycieczki to 290 zł*/os. i obejmuje:

− przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − Góry Opawskie

- powrót tym samym busem lub autokarem na trasie Góry Opawskie – centrum Warszawy

− przejazdy lokalne busa lub autokaru


− nocleg w hostelu z pościelą (nie bierzemy śpiworów) w pokojach 2, 3, i 4-os. (większość pokoi z  łazienkami, od pozostałych łazienka oddzielona korytarzem). Do naszej dyspozycji także lodówki i czajniki elektryczne. Na miejscu duża sala kominkowa w której będziemy mogli spędzić sobotni wieczór. Hostel znajduje się w pięknym, poniemieckim budynku, bardzo ładnie zrewitalizowanym kilka lat temu, z widokami na góry.

− niedzielne śniadanie w hostelu

− bilet wstępu na zwiedzanie z przewodnikiem Zamku w Mosznej

 opiekę pilota przez cały wyjazd

− ubezpieczenie NNW

− mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

− podatki

Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

- posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki.

- spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa) na rzecz uczestników naszych wyjazdów 

- w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW).

- w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich

Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 22/23 stycznia 2016 roku na ul. Emilii Plater pod Salą Kongresową, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w Góry Opawskie. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 2 w nocy między niedzielą a poniedziałkiem, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota)

Rano dotrzemy do urokliwego czeskiego miasteczka Zlate Hory. Stamtąd ruszymy na zdobycie Biskupiej Kopy od czeskiej strony. Zanim to jednak nastąpi, po drodze busem lub autokarem zatrzymamy się na dogodnej stacji benzynowej gdzie będzie możliwość napicia się ciepłej herbaty lub aromatycznej kawy.


Podchodząc na Biskupią Kopę, już po osiągnięciu pierwszego wzgórza ujrzymy rozległy widok na czeską stronę Gór Opawskich czyli Zlatohorską Vrchovinę oraz oczywiście też panoramę Zlatych Hor. Na podejściu miniemy też uroczą kapliczkę Świętego Rocha (Svaty Roch). W ten sposób osiągniemy szczyt Biskupiej Kopy (Buskupska Kupa, 890 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Opawskich. Tam też wejdziemy na ponad stuletnią wieżę widokową (bo z 1898 roku), by dokładniej przyjrzeć się widokom stamtąd się roztaczającym – na Góry Opawskie, Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika, zaś po czeskiej stronie Zlatohorską Vrchovinę, Jesioniki i Rychlebské Hory. Gdy już nasycimy się widokami, dotrzemy do schroniska górskiego tuż pod samym szczytem. Na miejscu czekać na nas będzie sala kominkowa i ciepłe jedzenie.


Na koniec ruszymy szlakiem granicznym na południe a potem na wschód. Po drodze zdobędziemy Srebrną Górę (785 m n.p.m.), a także Zamkową Górę (571 m n.p.m.) z pozostałościami warowni i ciekawymi historiami a na koniec Szyndzielową Kopę (533 m n.p.m.). Na koniec dotrzemy w rejon Młyńskiej Góry (362 m n.p.m.) przy której zatrzymamy się w tamtejszej słynne pstrągarni na pyszną obiadokolację. Ostatni odcinek pieszy to będzie dotarcie do hostelu w którym czeka nas nocleg, a jeszcze wieczorem – integracja i wymiana wrażeń z minionego dnia.

Czas przejść: ok. 5 godzin + przerwy na trasie (w sumie ok. 2 godzin m.in. w schronisku górskim na Biskupiej Kopie i na obiadokolacji), przewyższenia: 680 m w górę i 750 m w dół, 15 km


Dzień drugi (niedziela)

Rano po śniadaniu w naszym hostelu zapakujemy bagaże do busa lub autokaru i ruszymy pieszo, szlakiem prowadzącym granicą polsko-czeską w kierunku Srebrnej Przełęczy, skąd specjalnym, znanym nam skrótem dotrzemy w rejon słynnego Piekiełka oraz Gwarkowej Perci – grupy malowniczych skałek z drabinkami. Z pewnością czeka nas tam wiele zabawy!


Prosto stamtąd dotrzemy w świetne miejsce – sprawdziliśmy je już kiedyś na 2 wyjazdach pieszym i rowerowym – restauracji „Włoski smak” prowadzonej od lat przez rodowitego Włocha, który upodobał sobie tę okolicę.

Ostatnim etapem naszej wędrówki będzie przejście grzbietem Masywu Olszaka (451 m n.p.m) znajdującego się po północnej stronie Doliny Złotego Potoku. To bardzo urozmaicony odcinek szlaku! Ze znajdujących się na nim Skałek Karolinki popodziwiamy ładny widok na dolinę masyw Biskupiej Kopy z którego zeszliśmy. Zobaczymy też Żabie Oczko – tajemnicze jeziorko ukryte wśród skał. 

Tam wsiądziemy do busa lub autokaru skąd prosto pojedziemy do ostatniej, ale wielkiej atrakcji tego dnia - nieziemski Zamku w Mosznej (niem. Schloß Moschen). Ten gigantyczny zamek należał pod koniec XIX-wieku do najbogatszego człowieka w Prusach! Na budowlę składa się aż 365 pomieszczeń (czyli tyle ile dni w roku) oraz 99 wież! Trudno w to uwierzyć, ale właściciele, zaprojektowali szereg kanałów na terenie parku po których pływały gondole i specjalnie wybudowali linię kolejową która podjeżdżała pod samą rezydencję. 

Czas przejść: ok. 4 godziny + przerwy na trasie (w sumie ok. godziny m.in. w restauracji), przewyższenia: 420 m w górę i 450 m w dół, 13 kmComments