Wiosna na Turbaczu 1310 m n.p.m. i w Gorcach, 22-23.05.2021 (weekend)


W maju, gdy przyroda beskidzka przybiera jedną z najpiękniejszych swoich postaci wyruszamy w Gorce. Powędrujemy po tamtejszych halach, lasach i łąkach otoczeni wokół intensywnie zielonym kolorem

Po drodze czekają nas też klimatyczne schroniska górskie, zdobycie m.in. najwyższego szczytu Gorców - Turbacza 1310 m n.p.m. słynącego z wyśmienitej panoramy Tatr, a także widokowej Jaworzyny Kamienieckiej, 1288 m wraz z bulandową kapliczką oraz przejście Polany Długiej.

Zapewniamy przejazd autokarem lub busem z Warszawy w Gorce i z powrotem, lokalne przejazdy, noclegi w pensjonacie ze śniadaniem i opcją obiadokolacji, prowadzenie tras przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego, opiekę pilota i ubezpieczenie NNW.W PLANACH- 2 jednodniowe wędrówki na lekko (z małymi plecakami) po beskidzkim pasmie - Gorcach w wiosennej odsłonie


- zdobycie najwyższego szczytu Gorców - Turbacza, 1310 m n.p.m.


- odwiedzenie 2 klimatycznych schronisk gorczańskich - PTTK na Turbaczu 1283 m n.p.m. i PTTK Stare Wierchy 968 m n.p.m.- zajrzenie do urokliwej, dla wielu kultowej - Bacówki PTTK na Maciejowej, 852 m n.p.m.


- przejście pięknych i widokowych Polany Długiej (1160-1270 m n.p.m.) i Hali Turbacz


- zdobycie widokowej Jaworzyny Kamienieckiej 1288 m n.p.m., drugiego najwyższego szczytu Gorców, z piękną kapliczką Bulandy z 1904 r.,


- nocleg ze śniadaniem w pensjonacie z opcją obiadokolacji


- przejazd autokarem lub busem z centrum Warszawy w Gorce i z powrotem oraz przejazdy lokalne


- prowadzenie tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego


- opieka certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)


- ubezpieczenie NNW

CHARAKTER WYJAZDU

Powędrujemy po pięknych trasach stanowiących esencję Gorców o średnich wymaganiach kondycyjnych, zaś pod względem trudności technicznych odpowiednie dla każdego.

Przez oba dni wędrujemy na lekko, zaś niepotrzebne podczas wędrówki bagaże (np. kosmetyczka czy piżama) czekają na nas w busie lub w autokarze.

We wszystkie dni będziemy realizować trasy całodzienne, w praktyce około 6-7-godzinne plus przerwy na odpoczynek, czy też zatrzymanie się w schroniskach górskich. Maksymalnie wykorzystujemy długi weekend, aby napatrzyć się na wspaniałe, gorczańskie widoki!


Koszt uczestnictwa to 355 /os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem na trasie centrum Warszawy − Gorce – centrum Warszawy

nocleg w pensjonacie pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami, pościelą tv i wifi

śniadanie

przejazdy lokalne busa lub autokaru

prowadzenie tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

opiekę pilota

ubezpieczenie NNW (zawierające KL)

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

podatki, w tym VAT

koszt nie obejmuje:

- sobotniej obiadokolacji (dla chętnych, 25 zł), pozostałych posiłków

ZGŁOSZENIA

Zapisy zakończone, zapraszamy na kolejne nasze wycieczki.

PYTANIA

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

wyjazd i powrót:

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 21/22.05.2021 w Centrum Warszawy na ul. Emilii Plater, skąd ruszymy naszym busem lub autokarem w Gorce. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek (zwykle jest to między północą a 1 w nocy), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Można dołączyć do wyjazdu także poza Warszawą po drodze autokaru z Warszawy w Gorce, w szczególności w centrum Krakowa. Szczegóły ew. miejsca spotkania poza Warszawą ustalamy indywidualnie w momencie zapisu na wyjazd.


DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 22 maja 2021) Schronisko PTTK na Maciejowej, Jaworzyna Ponicka, Bukowina Obidowska, Jaworzyna Miejska

Rano dotrzemy busem lub autokarem do północno-zachodnich stoków Gorców. Zanim to nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze na dogodnej stacji benzynowej, gdzie napijemy się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy, będzie teżz czas by coś zamówić do jedzenia.

Na początku trasy bardzo widokowe podejście z Rabki-Zdroju, gdzie przez chwilę będziemy chłonąć uzdrowiskowy klimat na szczyt Maciejowej i tamtejszej Bacówki PTTK Na Maciejowej (852 m n.p.m.). W tym schronisku górskim zrobimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zjedzenie posiłku. Wieczór będzie okazją dla chętnych na spędzenie trochę czasu w aktywnym gronie i wymianę wrażeń z minionego, górskiego dnia.

Stamtąd będziemy mieć lekkie podejście na Jaworzynę Ponickiej (995 m n.p.m) z której pójdziemy bardzo łagodnym, prawie płaskim odcinkiem zejściem w rejon Starych Wierchów (969 m n.p.m.), gdzie czeka nas krótka wizyta w tamtejszym schronisku górskim.

Zwykle na naszych wędrówkach druga połowa dnia wędrówkowego to zejście, tym razem zrobimy jednak małej podejście. Od Doliny Lepietnicy podejdziemy na szczyt Bukowiny Obidowskiej 981 m n.p.m. Po chwili przerwy na odpoczynek będzie czekało na nas jeszcze łagodne podejście na szczyt Bukowiny Miejskiej 1119 m n.p.m.z którego zejdziemy prosto do pensjonatu na obiadokolację.

Czas przejść: 7h30+ przerwy, 20 km, 1006 m podejścia, 870 m zejścia, 30 GOT

DZIEŃ DRUGI (niedziela, 23 maja 2021) Turbacz, Jaworzyna Kamieniecka, Hala Długa, i Bulandowa kapliczka

Rano po śniadaniu w pensjonacie wyruszymy bardzo widokowym szlakiem, jednym z naszych ulubionych, przez Bukowinę Waksmundzką 1103 m n.p.m. Jeśli będzie dobra widoczność to panorama Tatr będzie nam cały czas towarzyszyć.

Ten dzień to także wejście na widokowy, drugi najwyższy szczyt Gorców - Jaworzynę Kamienicką (1288 m n.p.m.), Tam też zobaczymy słynną Kapliczkę Bulandy z 1904 roku. Kapliczką ma swoją historię i wiążą się z nią legendy, a my je Wam opowiemy :-)

Jednak gwoździem programu będzie Turbacz - najwyższy szczyt Gorców i znajdujące się tuż pod jego szczytem schronisko PTTK Na Turbaczu (1283 m n.p.m.) Tam zrobimy oczywiście dłuższą przerwę na odsapnięcie czy też zjedzenie małego co nieco. Chętni w tym czasie będą mogli „zaliczyć” też sam szczyt, ale przerwa będzie na tyle długa, że i oni zdążą sobie coś zamówić w schronisku. To schronisko słynie też z niezrównanych widoków na Tatry – przy dobrej widoczności ukażą się one w całej okazałości.


Tego dnia będziemy też na sczytach Wyszniej 1107 m n.p.m. i Kiczory 1282 m n.p.m. Tego dnia będzie wiele okazji do widoków – na Polanie Certez, Polanie Jaworzyna Kamieniecka, a także na ogromnej Hali Długiej. Co ciekawe, jest to jedno z miejsc tzw. kulturowego wypasu owiec od 2003 roku, co zapewnia niezarastanie tego obszaru i zachowanie różnorodności biologicznej.

Czas przejść: 6h45+ przerwy, 19 km, 800 m w górę, 815 m w dół, 27 GOT

Co wziąć w góry na wiosnę?

Spodziewamy się pięknej pogody, ale jako, że to góry deszczu nigdy wykluczyć nie można. Dlatego chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka, wygodny plecak i buty trekkingowe to podstawa. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo na leśnych odcinkach szlaku może być błotniście, Jeśli macie, zawsze warto wziąć kijki trekkingowe. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę w pensjonacie. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny,

termos, kanapki, przekąski. W oba dni bazujemy na własnych przekąskach, ale też zaglądamy do schronisk po drodze. W pensjonacie mamy wykupione niedzielne śniadanie, a dla chętnych także sobotnią obiadokolację.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDYhttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe9sT7ztECDeGZRVUNTCi3t4LtKwgcnKsq3wAa8UizqGnTEAA/viewform?usp=sf_link
Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne wolne miejsca


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScq8Rr6blPHLV13LDWOvKFWSDbnewg_L6kBuhYtbd0mrHhpFQ/viewform?usp=sf_link
Wkrótce opublikujemy komplet informacji nt. wyjazdu w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń

Dostępne wolne miejsca


Comments