Czechy: Jesienne Jeseniky i Pradziad 1491 m n.p.m., 27-28.10.2018 (weekend)

Dostępne: 2 miejsca z 26

W ostatni weekend października zapraszamy na wędrówkę po najwyższym - obok Karkonoszy - pasmie Sudetów, Jesionikach, w całości położonym w Czechach.

Powędrujemy po ich najwyższej części – Hrubym Jeseniku, zdobywając kilka imponujących wierzchołków w tym 2 najwyższe szczyty całego pasma, a także całych Sudetów Wschodnich - Pradziada 1491 m n.p.m.z charakterystyczną wieżą telewizyjną na szczycie, a także Vysoką Holę 1465 m n.p.m. W ten weekend zajrzymy też do urokliwego czeskiego uzdrowiska Karlova Studanka i zwiedzimy krasową Jaskinię na Pomezi równie piękną jak znana polska Jaskinia Niedźwiedzia.

Nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pięknie wyremontowanym schronisku PTSM znajdującym się w zabytkowym budynku, przejazd busem lub autokarem z centrum Warszawy do Jesioników w Czechach i z powrotem, opieka pilota i prowadzenie trasy przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego, ubezpieczenie NNW.w planach:

- dwie wędrówki 1-dniowe po najwyższej części czeskich Jesioników - Wysokim Jesioniku (Hrubym Jeseniku)

- zdobycie najwyższego szczytu Jeseników i całych Sudetów Wschodnich - Pradziada (Praded, 1491 m n.p.m.) z imponującą wieżą na szczycie

- wejście na szczyt Vysoka Hole (1465 m n.p.m.) drugi co do wysokości szczyt pasma

- zdobycie widokowego wierzchołka Šeráka (1351)a także Malego Děda (1368 m)

- zobaczenie malowniczej grupy skalnej Obří skály

- odwiedzenie tamtejszych urokliwych schronisk górskich - Barborki, Svycarnej i Chaty Jiřího- zwiedzanie Jaskini na Pomezi z niezwykłymi formami krasowymi w najróżniejszych kształtach, jednej z najładniejszych w Czechach

- odwiedzenie urokliwego uzdrowiska Karlova Studanka oraz miasteczka Zlate Hory z kolorowymi fasadami kamienic

- prowadzenie tras trekkingowych przez licencjonowanego górskiego przewodnika sudeckiego

- nocleg w schronisku PTSM w pięknie urządzonym i wyremontowanym zabytkowym budynku (zdjęcia) w pokojach 2- 3- i 4-osobowych osobowych z łazienkami i wifi

- śniadanie i obiadokolacja w miejscu noclegu


- przejazd busem lub autokarem na trasie Warszawa - czeskie Jesioniki - Warszawa

- lokalne przejazdy busem lub autokarem na rozpoczęcie szlaku pieszego i po jego zakończeniu

- opieka certyfikowanego przewodnika PIT (Polskiej Izby Turystyki)


charakter wyjazdu:


O tej porze roku na szlakach górskich po których będziemy wędrować mogą nas spotkać warunki zarówno jesienne jak i zimowe (śnieżne). Jesioniki są górami średniej wysokości i tym samym trudności - szlaki wymagają pewnej kondycji, ale jeśli dobrze się czuliście na Śnieżniku, w Karkonoszach czy na dłuższych wędrówkach w Beskidach lub Bieszczadach na pewno dacie radę :-). 

W oba dni wędrujemy na lekko biorąc ze sobą w niewielkim plecaku (25-35l) tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki - termos z ciepłą herbatą, kanapki, przekąski, a także rękawiczki, aparat fotograficzny i latarkę, a jeszcze lepiej czołówkę. Każdego dnia będziemy mieć 1 lub 2 schronisko górskie po drodze trekkingu, aby się posilić i napić.Koszt wycieczki to 335 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem na trasie centrum Warszawy − pasmo Jesioników w Czechach

powrót tym samym busem lub autokarem na trasie pasmo Jesioników w Czechach – centrum Warszawy

nocleg w schronisku PTSM w pięknie wyremontowanym zabytkowym budynku (zdjęcia) w pokojach 2- 3- i 4-osobowych osobowych z łazienkami i wifi

śniadanie i obiadokolację w miejscu noclegu


prowadzenie tras trekkingowych przez licencjonowanego przewodnika sudeckiego

przejazdy lokalne busa lub autokaru na początek szlaku i po jego zakończeniu

opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały wyjazd

ubezpieczenie KL NNW przez cały pobyt

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi na każdy dzień wędrówki

podatki

koszty dodatkowe, które warto uwzględnić:

obiadokolacja w niedzielę, (opcjonalnie) wstęp do Jaskini na Pomezi (110 Kč) i na taras widokowy na Pradziadzie (80 Kč)

 

 

 
Spełniamy
 wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna rzecz uczestników naszych wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy fakturyZgłoszenia:

Dostępne są już wszystkie szczegóły wycieczki w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz lub ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com z podaniem imienia, nazwiska, adresu mailowego oraz numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 608479222 (Weronika)


liczba miejsc:

dostępne2 miejsca z 26SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:


Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 23 00 w piątek, 26 października 2018 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w Jesioniki w Czechach.

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 27 października 2018)

Rano dotrzemy busem lub autokarem do miejsca, gdzie rozpoczniemy wędrówkę po najbardziej znanej części Hrubego Jesenika, w bezpośrednim sąsiedztwie Pradziada - najwyższego szczytu całego pasma. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się rano na dogodnej stacji benzynowej jeszcze po polskiej stronie, by napić się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy.

Tego dnia zdobędziemy też szczyt szczyt Maly Děd (1368 m n.p.m.), a także Vysoka Hole (1465 m) - drugi co do wysokości po Pradziadzie szczyt Jesioników. To bardzo rozległy i płaski wierzchołek. Jednak naszym głównym celem wędrówki tego dnia będzie najwyższy szczyt Jesioników - Pradziad (Praděd, 1491 m n.p.m.). Na jego szczycie jest bardzo charakterystyczna wieża retransmisyjna porównywalna do rakiety kosmicznej oraz atrakcyjny taras widokowy.


Dobrą okazją do przerwy w wędrówce, posilenia się i napicia będą 2 schroniska górskie: Chata Švýcárna (1304 m n.p.m.), najstarsze schronisko Jesioników wybudowane w 1884 roku z rozległymi widokami m.in. na Pradziada, a także Chata Barborka (1321 m n.p.m.). Tego dnia przejdziemy też Doliną Bilej Opavy - tworzącą kanion przez który wędruje się po mostkach, miejscami też drabinkach obserwując liczne kaskady i wodospady z których najwyższy ma aż 8 metrów wysokości. 

Będziemy też w Karlovej Studance - najpiękniejszej miejscowości Jesioników. To maleńkie uzdrowisko, powstałe w XVIII wieku pełne jest drewnianych, malowanych na brązowo zabytkowych domów. Na koniec wsiądziemy do busa lub autokaru i pojedziemy na nocleg i obiadokolację.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin + przerwy (m.in. w Chacie Barborka i w Chacie Svycarnej), 940 m↑, 820 m↓ , w sumie 20 km, 28 GOT


DZIEŃ DRUGI (niedziela, 28 października 2018)

Po śniadaniu w naszym pensjonacie pojedziemy busem lub autokarem do miejsca, gdzie rozpoczniemy zwiedzanie Jaskini na Pomezi. Choć mniej znana w Polsce niż pobliska Jaskinia Niedźwiedzia po polskiej stronie, oferuje nie mniej spektakularne widoki. To pełna zjawisk krasowych, przepiękna jaskinia, która żyje, a tamtejszy marmur podlega nieustannym procesom. Zobaczymy wspólnie naturalne kaskady, draperie, potężne stalagmity i nieskończoną liczbę fantazyjnych kształtów.

Następnie podjedziemy busem lub autokarem na początek szlaku. Naszym celem tego dnia będzie widokowy Šerák (1351 m n.p.m.). Zanim to jednak nastąpi czeka nas podejście z kilkoma widokami po drodze i ze słynnym i bardzo widokowym szczytem Obří skály (1802 m.n.p.m). Na szczycie Šeráka natomiast czeka nas przemiłe schronisko Chata Jiřího (Chata Jerzego, 1323 m n.p.m.) wybudowana w 1888 roku.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin, w sumie 13 km, 700 m↑, 700 m↓, 19 GOT+ przerwy (m.in. w schronisku górskim Chata Jiřího i na przejazd i zwiedzanie Jaskini na Pomezi).

Co wziąć w góry jesienią?

Chociaż październik to dla gór wspaniały czas - na szczytach może być stabilna, ciepła i słoneczna jesień jak i pierwsze płatki śniegu. Koniecznie miejcie: buty górskie, ciepły polar, dobrą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, rękawiczki, czapkę, ew. płaszcz foliowy jednorazowy, plecak (25-35 litrowy), obuwie na zmianę, zdecydowanie warto kijki trekkingowe ze względu na spore przewyższenia. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

Nawet przy pięknej pogodzie jesienią w dzień, wieczorem i rano trzeba przyjąć, że będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach – lubi wiać. 

Program wycieczki jest ramowy. Kolejność programu może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje pilot oraz przewodnik górski.

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSehQsbeM6_hiLr4riD0Zvj9FvEREc0c54DHDEQwbMDiWXcUYw/viewform
Dostępne są już wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń 


Dostępne: lista rezerwowa (komplet 32 uczestników)

Comments