Boże Ciało po łowicku - rowerem i pieszo+autem, 07.06.2012 (Boże Ciało)

Ta wycieczka już się odbyła. Relację z niej znajdziecie tutaj 

ostatnia aktualizacja: 31.05 - jest 14 uczestników rowerowych (grupa Artura) oraz 14 pieszo-samochodowych (grupa Beaty), zapraszamy do dalszych zgłoszeń


Zapraszamy na jednodniową wycieczkę fotograficzno-krajoznawczą po okolicach Łowicza. Głównym celem będzie oglądanie niezwykłej procesji w Złakowie Kościelnym, zobaczymy też piękny skansen w Maurzycach, a jak czasu starczy to i Łowicz obejrzymy. Czas umilimy sobie przy grillu u rodziny u Beaty, jednego z organizatorów.

Wycieczka planowana jest w wersji samochodowo-pieszej, a także rowerowej. W zależności od wariantu, który wybieracie, zgłaszajcie się do Beaty (pieszo+autem) lub Artura (rowerem).

organizatorzy: Beata (pieszo+autem) i Artur (rowerem)


Atrakcje wycieczki:
Głównym celem wyprawy jest oglądanie procesji w Złakowie Kościelnym pod Łowiczem oraz udział w mszy. Procesja odbywa się, jak co roku w strojach łowickich po rozłożonym tataraku(!). Więcej znajdziecie tu oraz tu [film]. 
Po procesji oczywiście obejrzymy kościół. Naprawdę warto – bardzo oryginalne wnętrze pomalowane w łowickie wzory. Z pewnością będzie to przeżycie zarówno duchowe jak i turystyczne.

Następnie przewidziany jest w Złakowie grill u rodziny Beatyorganizatorki grupy pieszo-samochodowej (pamiętajcie o wzięciu prowiantu).

Po grilu ruszymy do skansenuMaurzycach, który sobie obejrzymy. Znajduje się tam blisko 40 budynków zlokalizowanych według dwóch układów przestrzennych: tzw. starej wsi występującej do poł. XIX w., o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi - ulicówki, powszechnej w II poł. XIX w. Będzie też okazja do przypatrzenia się kolorowym wnętrzom chat łowickich. 

Wycieczkę skończymy w Łowiczu. Jeśli starczy czasu to jeszcze go trochę zwiedzimy, a jak będzie chęć to zajrzymy też do jego niezwykłego muzeum:

Cała wycieczka z pewnością będzie też gratką dla fotografów. Program wycieczki samochodowo-pieszej (prowadzący: Beata)

- g. 9.30 zbiórka aut w Grodzisku Mazowieckim, stamtąd wszyscy ruszamy malowniczymi drogami wśród pól i łąk do Złakowa Kościelnego pod Łowiczem.
- oglądanie procesji w łowickich strojach po tataraku, a wcześniej (od g.11.00) udział w mszy w Złakowie, na koniec zwiedzanie wnętrza kościoła – wspólnie z grupą rowerową
- następnie wspólny grill u rodziny organizatorki w Złakowie z grupą rowerową (pamiętajcie o wzięciu prowiantu)
- przejazd samochodami do skansenu w Maurzycach, zwiedzanie - ew. z grupą rowerową
- przejazd autami do Łowicza, zwiedzanie, integracja
- powrót samochodami do Grodziska i/lub Warszawy. Program wycieczki rowerowej (prowadzący: Artur,  dystans: ok. 40-65 km)

- g. 7.45 zbiórka na stacji Warszawa Śródmieście, o g. 7.58 odjeżdżamy pociągiem Kolei Mazowieckich do Łowicza, w którym będziemy o g. 9.28
- przejazd rowerami 20 km z Łowicza do Złakowa Kościelnego gminnymi drogami asfaltowymi
- oglądanie procesji w łowickich strojach po tataraku, a wcześniej (od g.11.00) udział w mszy w Złakowie, na koniec zwiedzanie wnętrza kościoła – wspólnie z grupą pieszo-samochodową
- następnie wspólny grill u rodziny Beaty - organizatorki grupy pieszo-samochodowej w Złakowie (pamiętajcie o wzięciu prowiantu)
- przejazd rowerami w kierunku Łowicza (20 km), po drodze Maurzyce z ciekawym skansenem Łowickim, zwiedzanie
- opcjonalnie zwiedzanie Łowicza i tamtejszego muzeum
- powrót pociągiem z Łowicza do Warszawy lub możliwość wydłużenia trasy rowerowej np. o dodatkowe 25 km (razem trasa ok. 65 km) do Skierniewic i powrót pociągiem ze Skierniewic do Warszawy. 


Zgłoszenia i kontakt: 

Jeśli jesteście zainteresowani wersją samochodowo-pieszą, zgłoście się do Beaty (
Beata Piątkowska beata@piatkowscy.pl tel. 509-55-33-66z zaznaczeniem: 

- czy macie samochód, 
- czy chccie się dołączyć do innego auta  

Jeśli wybierasz wersją rowerową i robisz to po 30.05, daj znać Arturowi (Artur Krubiński, tel. 501 563 044). 

UWAGA rowerzyści! w przypadku niepewnej pogody, prosimy o telefon do Artura rano w dniu wycieczki, by dostać potwierdzenie, czy wycieczka się odbędzie.zapraszamy!

Comments