Bieszczady: Tarnica i Wielka Rawka w barwach jesieni, 05-06.10.2019 (weekend)Zapraszamy na wędrówkę po najwyższej i zarazem najdzikszej części Bieszczad w całości położonej na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W planach przede wszystkim zdobycie Tarnicy (1346 m n.p.m) – najwyższego szczytu polskich Bieszczadów, a także Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.)jedynego szczytu Bieszczad Zachodnich o wysokości powyżej granicy 1300 m. Zdobędziemy również bardzo widokowe Bukowe Berdo oraz szczyty Małej Rawki (1271 m n.p.m.) i Szerokiego Wierchu 1268 m n.p.m., a na koniec odwiedzimy bieszczadzką Bacówkę PTTK Pod Małą Rawką.

Przejazd z centrum Warszawy w Bieszczady i z powrotem wynajętym autokarem wraz z przejazdami lokalnymi, nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w pokojach 2-, 3-osobowych i 4-osobowych. 
w planach:

zdobycie Tarnicy 1346 m n.p.m, najwyższego szczytu Bieszczad

wejście na Hreben (Krzemień, 1335 m n.p.m.) drugiego co do wysokości szczytu Bieszczad

- „zaliczenie” Wielkiej Rawki 1307 m n.p.m., jedynego szczytu Bieszczad Zachodnich o wysokości powyżej granicy 1300 m! (uważany jest za najbardziej ambitny szczyt polskich Bieszczad, ze względu na bardzo duże przewyższenia), Małej Rawki (1271 m), oraz Szerokiego Wierchu (1268 m n.p.m.)

przejście przez połoninę Bukowego Berda oraz oraz pasmo Rawek i Działu

odwiedzenie urokliwej bacówki bieszczadzkiej PTTK Pod Małą Rawką (910 m n.p.m.)

zajrzenie w miejsca, gdzie można skosztować pysznej kuchni regionalnej


nocleg ze śniadaniem w ośrodku w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami w pensjonacie

niedzielna obiadokolacja w pensjonacie

- opiekę certyfikowanego pilota PIT (Polskiej Izby Turystyki)

− prowadzenie trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z uprawnieniami na Bieszczadzki Park Narodowy

przejazd wynajętym autokarem na trasie Warszawa – Bieszczady – Warszawa i przejazdy lokalne

- ubezpieczenie NNW


Charakter wyjazdu i jedzenie:

Przez oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecakami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki bagaże czekają na nas w autokarze. Czekają nas bardzo widokowe trasy o średnich wymaganiach kondycyjnych, jednak dla osób z pewnym doświadczeniem górskim i świadomych, że w górach pogoda potrafi być zmienna i odpowiednio wyposażonych (buty górskie, kurtka górska, odpowiednia ilość wody – minimum 1,5 litra/os., przekąski).

Od rana w sobotę do popołudnia w niedzielę przebywamy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na szlaku będziemy mieć 1 schronisko górskie (w niedzielę). Opcja zakupów spożywczych będzie w sobotę wieczorem i w niedzielę wcześnie rano. W ramach wyjazdu zapewniamy sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie.


Koszt uczestnictwa to 335 zł i obejmuje:

przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją na trasie centrum Warszawy − Bieszczady

powrót tym samym autokarem na trasie Bieszczady – centrum Warszawy

nocleg w pokojach 2- i 3- i 4-osobowych z łazienkami

przejazdy lokalne autokaru

obiadokolację

niedzielne śniadanie przy naszym ośrodku wypoczynkowym− prowadzenie trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego z uprawnieniami na Bieszczadzki Park Narodowy

− opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT)

ubezpieczenie NNW

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

podatki, w tym VAT


koszty dodatkowe, które warto uwzględnić:
 pozostałe posiłki, wydatki na własne przekąski i napoje, wstępy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego (6 zł)
Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby. (zapisy zakończone).

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)
 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 22.00 w piątek, 4 października 2019 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym autokarem w Bieszczady. 

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 3 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.
DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 5 października 2019)

Rano dotrzemy autokarem w rejon rozległego masywu Bukowego Berda (1311 m n.p.m.) w Bieszczadach i na lekko, z wysokości ok. 720 m n.p.m. ruszymy na zdobycie najwyższego szczytu Bieszczad – wspaniałej o tej porze roku Tarnicy (1346 m n.p.m.) należącej do Korony Gór Polski oraz drugiego co do wysokości bieszczadzkiego szczytu – Krzemienia (Hrebenia, 1335 m n.p.m.) dochodząc szlakiem w pobliże jego wierzchołka, bo sam szczyt nie jest udostępniany turystom.

Zarówno Tarnica jak i Krzemień są wyjątkowo widokowe: z drugiego będziemy mogli dostrzec m.in.: Tarnicę z Szerokim Wierchem, Połoninę Caryńską, Halicz z Rozsypańcem, Bukowe Berdo, dolinę górnego Sanu, a także pasma Bieszczadów ukraińskich, natomiast z Tarnicy przy dobrej pogodzie zobaczyć będzie można tez ukraińskie pasma: Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną i Świdowiec, a do tego może nawet też Tatry.Czwartym bardzo widokowym obszarem jest Masyw Szerokiego Wierchu (1268 m. n.p.m.) skąd w pięknej odsłonie zobaczymy Bukowe Berdo po którym wcześniej wędrowaliśmy, Pasmo Graniczne w tym Wielką i Małą Rawkę a z drugiej strony na Halicz i Rozsypaniec. Czasem widać stąd też Pikuj (1408 m.n.p.m.) – najwyższy szczyt całych Bieszczad (na terenie Ukrainy).

Na koniec wędrówki zejdziemy do Ustrzyk Górnych na obiadokolację, po zakończeniu której przyjedzie po nas autokar i pojedziemy na nocleg. Wieczór będzie świetną okazją do spotkania w prawdziwie górskim gronie i wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach jakie lubicie.

Czas przejść: ok. 6h15 + przerwy na trasie, 900 m↑ 960 m↓, 16,5 km, 26 GOTDZIEŃ DRUGI (niedziela, 06 października 2019)

Ten dzień zaczniemy od smacznego śniadania w pensjonacie. Następnie spakujemy bagaże do autokaru i ruszymy na lekko (z niewielkimi plecaczkami) na niedzielny szlak, rozpoczynając trekking od wysokości ok. 620 m n.p.m.

Naszym celem tego dnia będzie Pasmo Rawek (Małej i Dużej) oraz Dział z jego najwyższym szczytem 1147 m n.p.m., na które warto się wybrać zwłaszcza w okresie jesieni. Tego dnia podczas wędrówki będzie możliwość zdobycie widokowej Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.), jedynego szczytu Bieszczad Zachodnich o wysokości powyżej granicy 1300 m., który nie wchodzi w skład pasma Tarnicy, a zarazem przez przewyższenia sięgające około 650 m które pokonamy tego dnia, uważany jest za najbardziej ambitny szczyt polskich Bieszczad! Z jego szczytu będziemy mogli podziwiać panoramę , obejmującą swoim zasięgiem zarówno Połoninę Caryńską jak i Wetlińską, trasę sobotnią - szczyt Tarnicy i Halicza oraz Bukovske Vrchy. Zanim dotrzemy do pasma Rawek, będziemy wędrować na Dział ( góra o kilku wierzchołkach – najwyższy 1147 m n.p.m.) oraz miniemy kilka polan porośniętych jagodami na których zrobimy sobie przy sprzyjającej pogodzie przerwę na wypoczynek, oraz będzie okazja się posilić ich owocami ;) Tego dnia zdobędziemy również bardzo widokowy szczyt Małej Rawki oraz odwiedzimy kultową bacówkę PTTK Pod Małą Rawką, w której zrobimy przerwę na regenerację sił. Zatrzymamy się tam na chwilę i posilmy się słynnymi naleśnikami a na koniec wędrówki dotrzemy do miejsca, gdzie będzie na nas czekał autokar i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy, po drodze zatrzymując się jeszcze w naszym pensjonacie na obiadokolację.

Czas przejść: ok. 5h45 + przerwy na trasie (m.in. w bacówce PTTK Pod Małą Rawką), 780 m↑ 600 m↓, w sumie 15 km, 22 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.


Co wziąć w góry jesienią?

Październik dla Bieszczad to wyśmienity czas – bardzo duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie trzeba przyjąć, że wieczorem i rano będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość, tym bardziej, że w październiku zdarza się czasem, że spada śnieg i robi się chłodniej. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach - lubi wiać, a na połoninach wiać lubi szczególnie. Zatem ochrona przed wiatrem jest szczególnie ważna. Podstawa to buty górskie, dobra kurtka górska - przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa i wygodny plecak (25-30 litrowy). Czasem jesienią na połoninach można doświadczyć inwersji temperatury wraz z towarzyszącą jej widzialnością do 150-200 km, zatem trzymajmy kciuki, aby nam się poszczęściło!

Przydadzą się stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe, obuwie na zmianę do domków, w których nocujemy. Nie zapomnijcie też o latarce, najlepiej czołówce. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.

ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI:


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfhSDmXwDmqIEtopK01NwDrw2kLmowLzSBnkXf87qMTxaMu8w/viewform?usp=sf_link


Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdl8uzp3bqUCsVQPiI93oCmTK1x0VKUEdpDrb3eQUOl98y3fw/viewform?usp=sf_linkPublikujemy już pierwsze informacje nt. wyjazdu, wkrótce pojawią się wszystkie szczegóły w tym koszt, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca


Bieszczady - Jesienne Połoniny Caryńska i Wetlińska, 19-20.10.2019 (weekend)Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń

Dostępne ostatnie wolne miejsca
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdw-aNEiYTb9W8bAfuNxESTLOSeQud_imdiyVfQNxb3rS82WA/viewform?usp=sf_linkJuż wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca

Comments