Bieszczady - Jesienne Połoniny Caryńska i Wetlińska, 19-20.10.2019 (weekend)


Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda feeria barw jesienią w Bieszczadach to ruszajcie z nami na najpiękniejsze o tej porze roku Połoniny Caryńską i Wetlińską. Jesień w tych najbardziej kultowych górach w Polsce - Bieszczadach uważana jest za najlepszą porę roku na piesze wędrówki.

Zdobędziemy najwyższe wierzchołki obu połonin i odwiedzimy 2 klimatyczne bieszczadzkie schroniska – Chatkę Puchatka i Kolibę. Będzie też okazja zajrzeć do klimatycznych knajpek bieszczadzkich - Chaty Wędrowca w Wetlinie czy Bieszczadzkiej Legendy.

Przejazd z centrum Warszawy w Bieszczady i z powrotem wynajętym autokarem lub busem wraz z przejazdami lokalnymi, śniadanie i nocleg, opieka pilota.

W planach:

- 2 dni wędrówki po terenach Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- przejście przez dwie najpiękniejsze bieszczadzkie Połoniny Caryńską i Wetlińską

- zdobycie Kruhlego Wierchu 1297 m n.p.m. najwyższego szczytu Połoniny Caryńskiej

- zdobycie 3 najwyższych wierzchołków Połoniny Wetlińskiej: Roha (1255 m n.p.m. szlakiem przebiegającym tuż koło wierzchołka), Osadzkiego Wierchu (1253 m) oraz Hasiakowej Skały (1232 m n.p.m.).

przejście przez 3 słynne przełęcze bieszczadzkie: Przysłup Caryński (785 m), Wyżnią (772 m) i Przełęcz M. Orłowicza (1093 m n.p.m.)- odwiedzenie 2 kultowych i bardzo klimatycznych schronisk bieszczadzkich: Chatki Puchatka 1228 m n.p.m. oraz Koliby (777 m) 

- okazja do wstąpienia do kultowych knajpek bieszczadzkich: Bieszczadzkiej Legendy w Ustrzykach Górnych, Chaty Wędrowca czy Starego Sioła w Wetlinie

- nocleg w pokojach 2- i 3-osobowych apartamentach i całorocznych domkach z łazienkami, salonem z kominkiem i telewizją satelitarną i aneksem kuchennym, a wszystko u podnóża połonin

- przejazd busem lub autokarem na trasie Warszawa - Bieszczady - Warszawa i przejazdy lokalne

- okazja do odwiedzenia restauracji z pyszną, bieszczadzką kuchniąCharakter wyjazdu:

Przez oba dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecaczkami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki rzeczy czekają na nas w autokarze lub busie. Czekają nas bardzo widokowe trasy o średnich wymaganiach kondycyjnych, jednak dla osób z pewnym doświadczeniem górskim i świadomych, że w górach pogoda potrafi być bardzo zmienna i odpowiednio do tego wyposażonych (buty górskie, kurtka górska, ubranie „na cebulkę”, odpowiednia ilość wody – minimum 1,5 litra/os., przekąski).

Od rana w sobotę do popołudnia w niedzielę przebywamy w górach na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na szlaku będziemy mieć 1 schronisko górskie (w niedzielę), z możliwością zakupienia sobie czegoś do picia lub jedzenia. Opcja zakupów spożywczych będzie w sobotę wieczorem i w niedzielę wcześnie rano oraz w niedzielę po południu. W ramach wyjazdu mamy zapewnioną sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie.


Koszt uczestnictwa to 315 /os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − Bieszczady

powrót tym samym busem lub autokarem na trasie Bieszczady – centrum Warszawy

nocleg w pokojach 2- i 3- osobowych w wygodnych apartamentach i całorocznych domkach z łazienkami, salonem z kominkiem i telewizją satelitarną oraz w pełni wyposażonym aneksem kuchennym

przejazdy lokalne busa lub autokaru


niedzielne śniadanie przy naszym ośrodku wypoczynkowym

opiekę pilota 

ubezpieczenie NNW

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

podatki, w tym VAT

koszty dodatkowe, które warto uwzględnić:

- obiadokolacja w niedzielę, wydatki na własne przekąski i napoje, wstępy do parku narodowego (6 zł/os./dzień)


Zgłoszenia:

Dostępne są już wszystkie szczegół wyjazdu, zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. mailem na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)


właśnie ogłaszamy - dostępne wolne miejsca


 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 22.00 w piątek, 18 października 2019 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym autokarem w Bieszczady. 

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. g. 3 w nocy (zwykle wracamy między g. 1 a 2 w nocy) z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 19 października 2019)


Rano dotrzemy w najwyższą część Bieszczad (ok. 600 m n.p.m.) skąd rozpoczniemy wędrówkę. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się na stacji benzynowej po drodze, gdzie będzie okazja napić się aromatycznej kawy lub herbaty. Wędrówkę rozpoczniemy podchodząc lekko pod górę przez las aż do przełęczy Przysłup Caryński (785 m n.p.m.) skąd zobaczymy malownicze widoki na rejon Bukowego Berda i Tarnicy. Tam też zatrzymamy się w Schronisku Koliba (777 m n.p.m.) na odpoczynek i małe co nieco.

Następnie ruszymy jednym z ramion połoniny między potokami Krywec i Bystryna na jesienne zdobycie Połoniny Caryńskiej i Kruhlego Wierchu 1297 m n.p.m. - najwyższego jej wierzchołka. Gdy wyjdziemy z lasu ukażą nam się rozległe widoki z Połoniny Caryńskiej i jednego z jej wierzchołków (1239 m n.p.m.). Połonina słynie z widoków na całe niemal Bieszczady, widoczność jesienią potrafi sięgać 150 km. Szczególnie dobrze widać z niej Masyw Wielkiej i Małej Rawki, Połoninę Wetlińską oraz najwyższą część Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem.Na koniec zejdziemy w kierunku Ustrzyk Górnych (650 m n.p.m.), gdzie zatrzymamy się na odpoczynek i przekąszenie miejscowych specjałów (na miejscu m.in. Bieszczadzka Legenda). Na koniec pojedziemy naszym busem lub autokarem do ośrodka z domkami i apartamentami w Wetlinie na nocleg.

Czas wędrówki: ok. 7h + przerwy (m.in. w Schronisku Koliba), przewyższenia: ok. 1030 m w górę, ok. 900 m w dół, 25 km

DZIEŃ DRUGI (niedziela, 20 października 2019)

Ten dzień zaczniemy od smacznego śniadania zamówionego tuż przy naszym noclegu w Wetlinie. Następnie spakujemy bagaże do busa lub autokaru i ruszymy na lekko (z niewielkimi plecaczkami) na niedzielny szlak, rozpoczynając trekking od wysokości ok. 620 m n.p.m.


Naszym celem tego dnia będzie Połonina Wetlińska wraz z jej najwyższym wierzchołkiem Rohem (1255 m n.p.m.) wraz z charakterystycznymi rumowiskami skalnymi zwanymi w tym przypadku grechotami oraz szczytami, Osadzki Wierch (1253 m) oraz Hasiakowa Skała (1232 m n.p.m.). Sam szczyt nie jest dostępny dla ruchu turystycznego ale będziemy niego naprawdę blisko mając wyjątkową radość z obcowania z pięknym krajobrazem i górskim, rześkim powietrzem.

Przez całą wędrówkę po połoninie będziemy mieć rozległe widoki – m.in. na Wielką Rawkę i Wysoki Dział ale też panoramę widokową Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich.

Niezwykłym z pewnością miejscem jest schronisko górskie PTTK „Chatka Puchatka”, 1228 m n.p.m. - pierwotnie punkt obserwacyjny Wojsk Ochrony Pogranicza, dziś najwyżej w Bieszczadach położone schronisko. Zatrzymamy się tam na chwilę, a na koniec wędrówki dotrzemy do miejsca, gdzie będzie na nas czekał autokar lub bus i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy, po drodze zatrzymując się w dogodnym zajeździe na obiadokolację.

Czas wędrówki: ok. 5h30 + przerwy, przewyższenia: ok. 720 m w górę, ok. 500 m w dół, 12 km, 19 GOT

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

Co wziąć w góry jesienią?

Październik dla Bieszczad to wyśmienity czas – bardzo duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie trzeba przyjąć, że wieczorem i rano będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość, tym bardziej, że w październiku zdarza się czasem, że spada śnieg i robi się chłodniej. Pamiętajcie też, że powyżej lasu - jak to w górach - lubi wiać, a na połoninach wiać lubi szczególnie. Zatem ochrona przed wiatrem jest szczególnie ważna. Podstawa to buty górskie, dobra kurtka górska - przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa i wygodny plecak (25-30 litrowy). Czasem jesienią na połoninach można doświadczyć inwersji temperatury wraz z towarzyszącą jej widzialnością do 150-200 km, zatem trzymajmy kciuki, aby nam się poszczęściło!

Przydadzą się stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe, obuwie na zmianę do domków, w których nocujemy. Nie zapomnijcie też o latarce, najlepiej czołówce. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.


ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYCIECZKI:


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfhSDmXwDmqIEtopK01NwDrw2kLmowLzSBnkXf87qMTxaMu8w/viewform?usp=sf_link


Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń


Dostępne wolne miejsca
Tatry Zachodnie - Kończysty 2002 m.n.p.m., Wołowiec 2064 m n.p.m. i Rakoń, 21-22.09.2019 (weekend)


Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne ostatnie wolne miejsca
Bieszczady: Tarnica i Wielka Rawka w barwach jesieni, 05-06.10.2019 (weekend)Dostępne są wszystkie szczegóły w tym koszt, zapraszamy do zgłoszeń


Dostępne ostatnie wolne miejsca
Comments