Beskid Śląski - Skrzyczne, Barania Góra i Browar Zamkowy Cieszyn, 10-11.10.2020 (weekend)

Brak miejsc, zapisy zakończone


Zapraszamy na wyjazd trekkingowy podczas którego powędrujemy po przepięknych szlakach Beskidu Śląskiego w jesiennej odsłonie. Wtedy to żółci się i czerwienieje tamtejsza buczyna i jaworzyna, a wszystko możemy podziwiać w słonecznej aurze, bo październik to czas zwykle bardzo stabilnej pogody w Beskidach.

Beskid Śląski zobaczymy w kilku jego wymiarach. Zdobędziemy najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego - Skrzyczne 1257 m n.p.m. i Baranią Górę 1220 m n.p.m., gdzie odwiedzimy źródła rzeki Wisły
Zajrzymy do klimatycznych schronisk górskich (m.in. na Skrzycznem i Przysłop pod Baranią Górą), ale też zobaczymy malownicze Kaskady Rodła i wychodnie skalne na Malinowskiej Skale 1152 m n.p.m. oraz piękne, otoczone górami Jezioro Czerniańskie
W PLANACH

 2 dni trekkingu na lekko po terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego w jesiennej odsłonie

 zdobycie Skrzycznego 1257 m n.p.m. - najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego

 wejście na Baranią Górę 1220 m n.p.m. z obszarem źródliskowym rzeki Wisły - drugiego co do wysokości szczytu w Beskidzie Śląskim

 wejście na szereg znanych szczytów Beskidu Śląskiego - Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m, Malinowska Skała 1152 m n.p.m., Malinów 1114 m n.p.m.


 przejście przez znane przełęcze beskidzkie - Salmopolską 934 m n.p.m i Kubalonkę 758 m n.p.m.

 odwiedzenie klimatycznych schronisk górskich - na Skrzycznem (1250 m n.p.m.), Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) i Stecówki (760 m n.p.m.)

 nocleg w pensjonacie ze śniadaniem 

 zwiedzanie Browaru Zamkowego Cieszyn (opcjonalne)

 przejazd autokarem z centrum Warszawy w Beskid Śląski i z powrotem, przejazdy lokalne

- ubezpieczenie NNW

- opieka pilota


CHARAKTER WYJAZDU I WYŻYWIENIE

Przez 2 dni wędrujemy na lekko (czyli z niedużymi plecakami), zaś niepotrzebne podczas wędrówki rzeczy czekają na nas w autokarze. Powędrujemy po bardzo widokowych trasach o średnich wymaganiach kondycyjnych, jednak dla osób z pewnym doświadczeniem górskim i świadomych, że w górach pogoda potrafi być bardzo zmienna i odpowiednio do tego wyposażonych (buty górskie, kurtka górska, ubranie „na cebulkę”, odpowiednia ilość wody – minimum 1,5 litra/os., przekąski). Każdego dnia będziemy mieć na szlaku 1-2 schroniska górskie z bufetami do których będziemy wstępować na przerwy.

W ramach wyjazdu mamy zapewnione śniadanie w niedzielę, na pozostałe posiłki będziemy się zatrzymywać w dogodnych knajpkach po drodze oraz w schroniskach górskich.KOSZT UCZESTNICTWA to 325 zł/os. i obejmuje:
przejazd autokarem na trasie centrum Warszawy − Beskid Śląski Tychy − centrum Warszawy

 nocleg w ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2, 3- i 4-osobowych z łazienkami, pościelą i wifi 

niedzielne śniadanie

przejazdy lokalne autokaru

− prowadzenie tras trekkingu przez licencjonowanego przewodnika beskidzkiego

opiekę pilota

ubezpieczenie NNW

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

podatki, w tym VAT

koszt nie obejmuje:

 obiadokolacji (opcjonalnie  w sobotę 24 zł), biletu wstępu do Browaru Zamkowego Cieszyn (opcjonalnie, 25 zł)


ZGŁOSZENIA

Zapraszamy do zgłoszeń najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com.
 

Prosimy o przesłanie w ramach zgłoszenia imienia, nazwiska, emaila i numeru telefonu każdej zgłaszanej osoby. 

Po otrzymaniu zgłoszenia przesyłamy mailem potwierdzenie miejsca i dane do wpłaty. 

PYTANIA

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 608479222

Brak miejsc, zapisy zakończone


 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna TU SAna  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYCIECZKI

MIEJSCE SPOTKANIA, WYJAZD I POWRÓT

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę 9/10 października 2020 na ul. Emilii Plater, skąd ruszymy autokarem w Beskid Śląski. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek (zwykle jest to między północą a 1 w nocy), by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 10 października 2020) Barania Góra 1220 m n.p.m., Kaskady Rodła i Jezioro Czerniańskie

Rano dotrzemy autokarem do Wisły w Beskidzie Śląskim. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się jeszcze po drodze na dogodnej stacji benzynowej, gdzie napijemy się gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. Tego dnia naszym głównym celem będzie Barania Góra 1220 m

n.p.m., drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. To właśnie w rejonie tego szczytu znajduje się obszar źródliskowy rzeki Wisły. To tutaj wypływają dwa potoki źródłowe Wisły – Biała i Czarna Wisełka

Na samym początku wędrówki zatrzymamy się przy malowniczym Jeziorze CzerniańskimBędziemy też w pięknym miejscu zwanym Kaskady Rodła. To zespół przepięknych naturalnych wodospadów i progów rzecznych na Białej Wisełce o wysokości do 5 metrów i są to najwyższe wodospady Beskidu Śląskiego

Tego dnia odwiedzimy też 2 klimatyczne schroniska górskie PTTK Przysłop, 900 m n.p.m. oraz prywatne Schronisko Stecówka, 760 m n.p.m.. W każdym z nich zrobimy przerwę na odpoczynek i zamówienie czegoś do picia i jedzenia. Na koniec dojdziemy do Przełęczy Kubalonka, 830 m n.p.m. skąd autokarem pojedziemy na nocleg do ośrodka wypoczynkowego. Wieczór w pensjonacie będzie dobrą okazją do wymiany wrażeń z minionego dnia przy napojach jakie lubicie.


Czas przejść: 7h20+ przerwy (m.in. w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą), przewyższenia: 900 m podejścia, 705 m zejścia, w sumie 20 km, 25 GOTDZIEŃ DRUGI (niedziela, 11 października 2020) Skrzyczne, 1257 m, Małe Skrzyczne 1211 m i Malinowska Skała 1152 m n.p.m.

Po śniadaniu w pensjonacie wyjdziemy w rejon Skrzycznego. Ten najwyższy szczyt całego Beskidu Śląskiego będzie tego dnia naszym głównym celem. Czeka nas dosyć łatwa wędrówka bowiem niewiele będzie podejść. Tego dnia będziemy też na szczycie Malinów 1114 m n.p.m. z którego przy dobrej pogodzie zobaczymy rozległą panoramę dookolną na Szczyrk, Skrzyczne i Klimczok, ale także dalsze pasma – Czantorii i Stożka. 


Warto wiedzieć, że w zboczach Malinowa są liczne jaskinie w tym najdłuższe w tym rejonie - Jaskinia Wiślańska oraz Jaskinia Miecharska – obie o łącznej długości korytarzy ok. 2000 m!

Wśród atrakcji naszej wędrówki tego dnia będzie też Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) w pobliżu szczytu której faktycznie jest malownicza skałka, czyli inaczej wychodnia skalna o której można przeczytać w przewodnikach, że ma kształt „rozczłonkowanej ambony długości 13 m, szerokości 5 m i wysokości ok. 5 m”. Na jej ścianach widać ciekawe formy wietrzenia, m.in. dosyć głęboką niszę. Skałka jest też uważana za symbol Beskidu Śląskiego i ma status pomnika przyrody.

Kolejnym naszym celem będzie wierzchołek Kopy Skrzyczeńskiej (1189 m n.p.m.), 

a następnie szczyt Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. z bardzo widokową Halą Skrzyczeńską na szczycie. Mimo skromnej nazwy to trzeci co do wysokości szczyt całego Beskidu Śląskiego! Widoki z niego zapierają dech w piersiach! Będziemy mogli podziwiać widoki na Beskid Żywiecki wraz z Pilskiem i Babią Górą - najwyższym polskim szczytem poza Tatrami a także wielki kawał obszaru Beskidu Śląskiego. 


Ze szczytu Skrzycznego1257 m n.p.m. naszego głównego celu wędrówki tego dnia, na którym jest platforma widokowa rozpościerają się obłędne, panoramiczne widoki na Jezioro Żywieckie wraz z Żywcem i całą Kotliną Żywiecką, Babią Górą, Pilskiem, Beskidem Żywieckim i Beskidem Małym. Przy dobrej widoczności możemy liczyć na widoki Tatr! Na szczycie Skrzycznego jest górskie schronisko PTTK Skrzyczne gdzie będzie czas na zamówienie czegoś do jedzenia i wypicia małego co nieco (słynne ciasto z jagodami i szarlotka!). Czas wolny będzie można też wykorzystać na rozejrzenie się po wierzchołku Skrzycznego. Jest tam stacja nadajnikowa RTV (87-metrowy maszt!), ścianka wspinaczkowa, strzelnica, boisko i górna stacja kolejki krzesełkowej. Na koniec ze szczytu zejdziemy do Szczyrku, a towarzyszyć nam będą cały czas rozległe widoki na Pasmo Klimczoka i Szyndzielni oraz na Beskid Mały. Po zakończeniu wędrówki dotrzemy do autokaru, którym pojedziemy na zwiedzanie najstarszego browaru w Polsce  - nieprzerwanie działającego od 1846 roku -  Browaru Zamkowego Cieszyn. Niezainteresowanym zwiedzaniem muzeum zaproponujemy spacer po starówce Cieszyna i/lub odwiedzenie jednej z licznych knajpek w okolicy. W drodze powrotnej do Warszawy zatrzymamy się też w dogodnym miejscu na obiadokolację.Czas przejść:  ok. 5h + przerwy na trasie (m.in. w Schronisku PTTK Skrzyczne), przewyższenia: 950 m podejścia i 530 m zejścia, w sumie ok. 15 km, 21 GOT)

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu w terenie górskim ze względu na trudne warunki atmosferyczne (np. ulewne opady deszczu, gwałtowna burza, śnieżyca) oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje przewodnik górski lub pilot.

CO WZIĄĆ W GÓRY JESIENIĄ?

Październik dla Beskidów to wyśmienity czas – bardzo duża szansa na stabilną, słoneczną pogodę. Jednocześnie trzeba przyjąć, że wieczorem i rano będzie naprawdę rześko, zatem czapki, rękawiczki i ciepły polar traktujmy jako oczywistość, tym bardziej, że w październiku zdarza się czasem, że spada śnieg i robi się chłodniej. Pamiętajcie też, że w partiach szczytowych, na otwartych polanach - jak to w górach - lubi wiać. Zatem ochrona przed wiatrem jest szczególnie ważna. Podstawa to buty górskie, dobra kurtka górska - przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa i wygodny plecak (25-30 litrowy).  Przydadzą się stuptuty (ochraniacze na nogawki), kijki trekkingowe, obuwie na zmianę do domków, w których nocujemy. Nie zapomnijcie też o latarce, najlepiej czołówce, warto mieć powerbank. Weźcie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.ZOBACZ TEŻ INNE NASZE WYJAZDY:

Już wkrótce opublikujemy wszystkie szczegóły, ale już teraz zapraszamy do wstępnych zgłoszeń

Dostępne wolne miejsca

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJFVIBYWfXwJm2RxVUAIPTl3oEkP654JwRO6HNxIm6lycAqw/viewform?usp=sf_linkDostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń


Brak miejsc, dostępne miejsca na liście rezerwowej
Złota jesień w Kampinosie, 07.11.2020 (sobota)


Dostępne są już wszystkie szczegóły, zapraszamy do zgłoszeń


Brak miejsc, dostępne miejsca na liście rezerwowejComments