Beskid Sądecki - esencja. Radziejowa 1266 m n.p.m. i Jaworzyna 1114 m n.p.m., 5-6.11.2016 (weekend)

dostępne: lista rezerwowa (komplet 20 uczestników, aktualizacja na 03.11)

Beskid Sądecki to nasza ulubiona część Beskidów. Zapraszamy na wędrówkę podczas której wyciągniemy z niej prawdziwą esencję. Podczas jednego weekendu zdobędziemy bowiem najwyższe szczyty jego obu jej pasm - Radziejową (1266 m n.p.m.) w Pasmie Radziejowej i Jaworzynę (1114 m)  w Pasmie Jaworzyny. 

Zdobędziemy też Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m) oraz Runek (1085 m n.p.m.). Odwiedzimy sympatyczne schroniska górskie, w tym przepięknie położoną, dla wielu kultową Bacówkę PTTK Nad Wiechomlą i Chatkę pod Niemcową, oraz polansujemy się w uzdrowiskach - w Piwnicznej-Zdroju i Muszynie. 

Nocleg w ładnym ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami. Wyjazd z Warszawy i powrót do niej wynajętym busem lub autokarem.


w planach m.in.:

 2 dni wędrówki po Popradzkim Parku Krajobrazowym

 zdobycie na lekko Radziejowej (1266 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego ze świetnym widokiem z jej wieży widokowej

 zdobycie widokowej Jaworzyny Krynickiej 1114 m n.p.m. - jednego z najsłynniejszych szczytów beskidzkich, najwyższego w całym Paśmie Jaworzyny, znanego z niezrównanego widoku na Tatry;

 zdobycie na lekko m.in. Małej Radziejowej (1207 m n.p.m), Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m) oraz Runka (1085 m n.p.m.);

 nocleg z pościelą w pokojach z łazienkami w ładnym ośrodku wypoczynkowym;

 śniadanie w miejscu noclegu;

 obiadokolacja w miejscu noclegu;

 przejście przez Popradzki Park Krajobrazowy;
- odwiedzenie kultowych schronisk górskich, w tym Bacówki Nad Wiechomlą, Schroniska na Przehybie (lub Bacówki na Obidzy), oraz Chatki pod Niemcową, a także Schroniska na Jaworzynie

 przejście pasmem Radziejowej oraz pasmem Jaworzyny Krynickiej;

 przejazd busem lub autokarem na trasie Warszawa - Piwniczna-Zdrój - Warszawa;

 lokalne przejazdy i powroty busem lub autokarem na miejsce noclegu;

− opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały

wyjazd; 

- atrakcje dodatkowe w miejscu noclegu - sauna sucha, kręgielnia plenerowa, a dla odważnych ruska bania + zimna beczka (na zewnątrz) oraz gorąca beczka na zewnątrz;


charakter wyjazdu:

Po szlakach będziemy wędrować przez oba dni na lekko (czyli z niewielkim plecakiem o pojemności ok. 20-30 litrów) zdobywając na lekko zarówno Radziejową, Jaworzynę Krynicką jak i inne szczyty, a wszystkie rzeczy niepotrzebne na szlaku będą na nas czekać w autokarze, który będzie czekał na naszym noclegu,. Nocleg mamy w 3 apartamentach 2-pokojowych (2 os.+2 os. i 2 os.+3 os.) oraz zdecydowana większość w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienką, TV i balkonami. Na miejscu dostępne jest pomieszczenie z bilardem i stołem do ping-ponga, a chętni będą mogli relaksować się korzystając m.in. z sauny suchej oraz kręgielni plenerowej, a dla odważnych będzie czekała ruska bania + zimna beczka (na zewnątrz) jak i gorąca beczka na zewnątrz. 


Co wziąć w góry jesienią?

Dobre górskie buty, górska kurtka – oddychająca, chroniąca przed wiatrem i deszczem oraz wygodny plecak to podstawa wyposażenia górskiego turysty. Zdecydowanie przyda się też czapka, szalik i rękawiczki. W górach pogoda szybko się zmienia i możliwy jest nawet śnieg. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. Przydadzą się też stuptuty (ochraniacze na nogawki) - gorąco polecamy, zachęcamy też do wzięcia kijków trekkingowych, zwłaszcza jeśli je posiadacie. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos z gorącą herbatą, kanapki, przekąski. W ośrodku wypoczynkowym jemy sobotnią obiadokolację i niedzielne śniadanie. Obiadokolację w niedzielę zjemy w dogodnym zajeździe w drodze powrotnej do Warszawy.Koszt wycieczki to 320 zł/os. i obejmuje:

przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie Warszawa – Piwniczna Zdrój;

powrót tym samym busem lub autokarem na trasie okolice Piwnicznej-Zdrój – Warszawa;

- przejazdy lokalne busem lub autokarem na początek i na zakończenie tras zgodnie z planem;

nocleg ośrodku wypoczynkowym w pokojach z łazienkami, TV i balkonami (Wi-Fi dostępne w holu recepcyjnym);

niedzielne śniadanie w miejscu noclegu;

sobotnia obiadokolacja w miejscu noclegu;


opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały wyjazd;

ubezpieczenie NNW na sobotę i niedzielę;

mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

podatki

dla chętnych opcjonalnie za dopłatą m.in.:

- sauna sucha w budynku głównym - 30 zł/0,5h;

bilard - 10 zł/1h;

- ruska bania + zimna beczka (na zewnątrz) na około 5-6 osób naraz - 80 zł/45 min :);

- gorąca beczka (na zewnątrz) na około 5-6 osób naraz- 80 zł/45 min.;

- kręgielnia plenerowa - 10 zł/h.

koszty dodatkowe, które warto uwzględnić:

- obiadokolację w niedzielę w drodze powrotnej do Warszawy, wydatki na przekąski wedle potrzeb.


Zgłoszenia:

Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu. Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)

liczba miejsc:

dostępnelista rezerwowa (komplet 20 uczestników, aktualizacja na 03.11)


 
 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

 - posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru  Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana  rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

 - w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

 - w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich 

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury


SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o g. 23.30 w piątek, 4 listopada 2016 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w okolice Piwnicznej-Zdrój

Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 2.30 w nocy z niedzieli na poniedziałek, tak, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.


Dzień pierwszy (sobota): Pasmo Jaworzyny: Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m), Bacówka PTTK nad Wierchomlą, Runek 1083 m n.p.m. Schronisko na Jaworzynie, Muszyna

Rano docieramy busem lub autokarem do Piwnicznej-Zdrój, skąd zaczniemy naszą piesza wędrówkę. Zanim to jednak nastąpi, zatrzymamy się na jakiejś dogodnej stacji benzynowej lub zajeździe przed wyruszeniem na szlak, by napić się ciepłej herbaty lub gorącej kawy, jak to bywa zwykle na naszych wyjazdach. Po wypakowaniu rzeczy z autokaru, udamy się w kierunku Bacówki PTTK nad Wierchomlą (895 m n.p.m.). Tam zrobimy przerwę na zjedzenie czegoś dobrego i oczywiście będzie okazja popodziwiać wspaniałe widoki od doliny Wierchomianki aż po Pasmo Radziejowej, a do tego przy dobrej pogodzie zobaczymy panoramę Tatr! 

Następnie wdrapiemy się na szczyt Runek (1080 m n.p.m.). Po jego zdobyciu udamy się czerwonym - Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Polanę Bukową na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) skąd rozpościerają się rozlegle widoki na Góry Leluchowskie, Magurę Spiską, Góry Lubowelskie na Słowacji, Pasmo Radziejowej, aż po Beskid Niski i Góry Grybowskie. Przy dobrej pogodzie zobaczymy nawet oszałamiającą panoramę Tatr. Na jej szczycie w knajpce zrobimy krótką przerwę na regenerację sił, a następnie udamy się w kierunku znanego i lubianego uzdrowiska Muszyna, która posiada liczne odwierty i rozlewniami wód mineralnych, gdzie będzie czas na zwiedzanie Muszyny, a dla chętnych możliwość napicia się leczniczych wód mineralnych. Następnie przyjedzie do nas bus lub autokar z naszymi bagażami i pojedziemy do ośrodka wypoczynkowego na nocleg. Tam zjemy obiadokolację, a wieczór będzie dobrą okazją do wspólnych rozmów i powspominania minionego dnia i niezwykłych, górskich przeżyć, chętni zaś będą mogli relaksować się m.in. korzystając z sauny suchej jak również z gorącej beczki (na zewnątrz).

Czas przejścia około 6 godzin + przerwy w schroniskach na trasie


Drugi dzień (niedziela): Pasmo Radziejowej: Radziejowa (1266 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
Chatka pod Niemcową, Wielki Rogacz (1182 m n.p.m.), Schronisko Prehyba lub Bacówka na Obidzy

Rano, po śniadaniu na noclegu ruszymy stromym szlakiem na Niemcową (1001 m n.p.m.). Ze szczytu zejdziemy trochę poniżej, gdzie jest słynna Chatka pod Niemcową – będzie okazja napić się czegoś ciepłego. Następnie wrócimy na grzbiet i nim, trzymając się czerwonego szlaku (Główny Szlak Beskidzki) wejdziemy na Międzyradziejówki (1035 m n.p.m.) a z nich jeszcze wyżej – na Wielki Rogacz (1182 m n.p.m.). Stąd już krótka droga (acz pod górę) na Radziejową (1266 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego.

Szczyt Radziejowej wprawdzie jest zalesiony, ale na szczęście jest na nim wieża widokowa, na którą oczywiście się wdrapiemy! Z jej góry rozciąga się widok na wszystkie strony świata – zobaczymy Tatry, już w ich zimowej odsłonie, Pasmo Jaworzyny, po którym wędrowaliśmy poprzedniego dnia, Dolinę Popradu, Pieniny, Magurę Spiską na Słowacji. Żeby tego było mało, przy dobrej widoczności ukaże nam się też Babia Góra, Turbacz i Tatry Niżne na Słowacji!

W zależności od sił uczestników i warunków pogodowych, posileni duchowo udamy się w kierunku górskiego schroniska Prehyba, po drodze przechodząc jeszcze przez Złomnisty Wierch (1226 m. n.p.m.) oraz zaliczając szczyt Wielka Prehyba (1191 m. n.p.m.) lub też Bacówki na Obidzy po drodze zdobywając szczyt Małego Rogacza (1162 m n.p.m) oraz przechodząc przez bardzo widokową Litawcową Polanę, a także osiągając Gromadzką Przełęcz 931 m n.p.m..

W schronisku lub bacówce na pewno zrobimy sobie przerwę na dobre jedzenie, a stamtąd rozpoczniemy nasze zejście – Prehyby na północny wschód i wschód, zaś w przypadku Obidzy na wschód by zejść prosto w miejsce gdzie będzie stał nasz bus lub autokar, który zawiezie nas już prosto do Warszawy, po drodze zatrzymując się na w dogodnym miejscu na obiadokolację, a podróż umilimy sobie oglądaniem filmów na DVD.

Czas przejścia około 7 godzin + przerwa w schronisku i w chatce na trasie

Zobacz też:

                   Sudeckie Rudawy, wulkany i Zamek Grodziec, 11-13.11.2016 (3 dni, długi weekend listopadowy)

                                      Góry Świętokrzyskie - Andrzejki u czarownic, 26-27.11.2016 (weekend)

                                                                  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmFDm_Vbox-lVwPnLIrnbg8J5gJUMp1W48xQw9kUuTUNDHZQ/viewformŚlęża i Wielka Sowa na Mikołajki + jarmark we Wrocławiu, 03-04.12.2016 (weekend)

                              


   


Comments