Beskid Mały - Czupel 930 m i Góra Żar, 23-24.04.2016 (weekend)

dostępne: 1 miejsce

Zapraszamy na wiosenną, weekendową wędrówkę po Beskidzie Małym w którego sercu jest malownicze Jezioro Międzybrodzkie, na które będziemy mieć cudne widoki podczas wędrówki. Zdobędziemy najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel (930 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polski i niesamowitą Górę Żar z innym jeziorem na szczycie w kształcie... deltoidu!
Nocleg w bardzo ładnych, całorocznych domkach nad jeziorem, przejazd na trasie centrum Warszawy - Beskid Mały - centrum Warszawy busem lub autokarem.
Świetna rozgrzewka przed długim weekendem majowym!
w planach m.in:

- dwie jednodniowe wędrówki na lekko po Parku Krajobrazowym Beskidu Małego

- zdobycie Czupla 930 m n.p.m. - najwyższego szczytu Beskidu Małego, należącego 
do Korony Gór Polski

- wejście na Górę Żar 761 m n.p.m. - popularną wśród paralotniarzy, słynną 
z tamtejszej szkoły szybowcowej, oraz z jeziora na szczycie w kształcie deltoidu

- odwiedzenie schroniska górskiego PTTK "Na Magurce Wilkowickiej" (909 m n.p.m.)

- nocleg w pokojach 1-, 2- i 4-osobowych w ładnych domkach całorocznych typu "lux" łazienkami, salonem z kominkiem i telewizorem LED 40', wieżą hi-fi, bezpłatnym internetem wi-fi, tarasem oraz w pełni wyposażonym aneksem kuchennym 

- przejazd busem lub autokarem na trasie centrum Warszawy - Beskid Mały  -Warszawacharakter wyjazdu:

O tej porze roku na szlakach górskich po których będziemy wędrować mogą nas spotkać warunki zarówno jak podczss przedwiośnia jak i późnowiosenne. Beskid Mały ma stosunkowo łagodny klimat jak na tereny górskie - szlaki wymagają pewnej kondycji, ale jeśli jesteście aktywni i lubicie wędrować po górach to na pewno dacie radę :-).Każdego dnia będziemy mieć schronisko górskie lub knajpkę na szlaku, co wykorzystamy na posilenie się i odpoczęcie przed dalszą wędrówką.

W oba dni wędrujemy na lekko biorąc ze sobą tylko rzeczy potrzebne podczas wędrówki - termos z ciepłą herbatą, inne napoje (w sumie co najmniej 1,5 litra/dzień) kanapki, przekąski, aparat fotograficzny i latarkę, a jeszcze lepiej czołówkę. Warto mieć rękawiczki i czapkę w plecaku i polar.
Co wziąć na wiosenną wędrówkę górską?

Wczesna wiosna w górach to czas zmiennej pogody. Może być +10 czy +15 st C i łagodna, słoneczna aura lub też kilka stopni na plusie wiatr i deszcz. Dlatego oddychająca a zarazem chroniąca przed wiatrem i deszczem kurtka górska, polar i buty trekkingowe to podstawa, tak jak czapka i rękawiczki. Pamiętajcie o latarkach, najlepiej czołówkach. 

Zdecydowanie warto mieć stuptuty (ochraniacze na nogawki) bo w terenie może być błotniście, Jeśli macie, zdecydowanie warto wziąć kijki trekkingowe. Jeśli macie bieliznę oddychającą, warto ją wziąć. Pamiętajcie o obuwiu na zmianę w domkach. Weźcie koniecznie aparat fotograficzny, termos, kanapki, przekąski.Koszt wycieczki to 290 zł/os.obejmuje:

− przejazd komfortowym busem lub autokarem z klimatyzacją i DVD na trasie centrum Warszawy − Beskid Mały

− powrót tym samym busem lub autokarem na trasie Beskid Mały – centrum Warszawy

− nocleg w pokojach 1- 2- i 4- osobowych w całorocznych domkach typu "lux" z łazienkami, salonem z 

kominkiem i telewizorem LED 40', wieżą hi-fi, bezpłtanym internetem wi-fi, tarasem oraz w pełni wyposażonym aneksem kuchennym 

− przejazdy lokalne busa lub autokaru

− niedzielne śniadanie przy naszym ośrodku wypoczynkowym 

 opiekę certyfikowanego pilota Polskiej Izby Turystyki (PIT) przez cały wyjazd

− ubezpieczenie NNW

− mapy kolorowe z zaznaczonymi trasami pieszymi

− podatki

koszty dodatkowe, które warto uwzględnić:

- obiadokolacje w sobotę i niedzielę, wydatki na przekąski wedle potrzeb, 

- kaucja zwrotna za domki 28,60 zł/os. na wypadek zniszczeń płatna w ośrodku na miejscu w sobotę wieczorem i zwracana w niedzielę rano przy zdaniu domków.Zgłoszenia:

Dostępne są już wszystkie szczegóły wyjazdu. Zapraszamy do zgłoszeń, najlepiej poprzez wygodny formularz ew. wysyłając maila na weronika.wedrujemy@gmail.com podając imię, nazwisko, email i numer telefonu każdej zgłaszanej osoby.

Pytania:

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 608479222 (Weronika)

liczba miejsc: 

dostępne: 1 miejsce 


 Spełniamy wszystkie prawne wymagania jako organizator turystyki:

- posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki.

 - spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (TU Europana rzecz uczestników naszych  wyjazdów 

- w przypadku wyjazdów poza Polskę zawsze wykupujemy dla uczestników wymagane ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL NNW)

- w przypadku tras górskich wykupujemy usługę przewodnicką na rzecz uczestników tylko u licencjonowanych przewodników górskich

 Ponadto: na życzenie wystawiamy faktury
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYJAZDU:

Zbiórka, wyjazd i powrót:

Spotykamy się o północy z piątku na sobotę, 22/23 kwietnia 2016 roku na ul. Emilii Plater w pobliżu Hotelu Intercontinental, skąd ruszymy naszym komfortowym busem lub autokarem w Beskid Mały na Żywiecczyznie. Do Warszawy wrócimy w zależności od warunków panujących na drodze, między północą a ok. 1 w nocy. między niedzielą a poniedziałkiem, by móc do rana przespać się już we własnych łóżkach.

Dzień pierwszy (sobota)

Rano w rejon zapory wodnej Porąbka, skąd ruszymy pieszo na szlak. Zanim to jednak nastąpi zatrzymamy się wczesnym porankiem na stacji benzynowej po drodze, jeszcze po polskiej stronie, gdzie będzie okazja napić się aromatycznej kawy lub herbaty. Na początek przejdziemy jej koroną, przy okazji podziwiając rozległe, piękne widoki. 

Następnie zaczniemy podejście, prosto na szczyt słynnej góry Żar (761 m n.p.m.) popularnej wśród paralotniarzy. Na jej szczycie znajduje się górny zbiornik wodny elektrowni Porąbka-Żar. Wygląda niesamowicie! Ma kształt deltoidu, 640 m długości i 250 m szerokości, a w najgłębszym miejscu mierzy 28 m. Żeby tego było mało, panorama z góry Żar należy do najpiękniejszych w Beskidach. Widać stąd Jezioro Żywieckie, Beskid Żywiecki z Pilskiem, Liptowskim Wierchem, Rycerzową i Wielką Raczą, Beskid Śląski z Baranią Górą i Skrzycznem, zachodni Beskid Mały z Czuplem i Magurką, a dalej nawet Babią Górę i Małą Fatrę na Słowacji! Podziwianie panoram ułatwią nam lunety widokowe. Na szczycie zajrzymy też do tamtejszej restauracji Meteo.

Stamtąd ruszymy na Kiczerę (831 m.n.p.m gdzie będą nas czekać kolejne rozległe widoki. Stamtąd przez Przełęcz Isepnicką (698 m.n.p.m.) i Cisową Grapę (810 m.n.p.m.) dotrzemy do przełęczy Przysłop Cisowy (795 m.n.p.m.). Od tego momentu zmienimy kierunek na południowy zachód, po drodze przechodząc przez Jaworzynę (864 m.n.p.m.) i dalej stopniowo w dół przez Kościelec (736 m.n.p.m.).

Będziemy mieć przed sobą widoczne Jezioro Międzybrodzkie, a miejscami także Jezioro Żywieckie, co spowoduje niezapomniane wrażenia widokowe. Na samym dole przejdziemy przez zaporę wodną w Tresnej i tym samym zepniemy w klamrę nasza niedzielną trasę. Tam przyjedzie po nas bus lub autokar i pojedziemy na nocleg i wieczorną integrację do ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Międzybrodzkim.

Drugi dzień (niedziela)

Rano po śniadaniu zamówionym tuż kolo naszego ośrodka i zapakowaniu bagaży do busa lub autokaru wyruszymy na zdobycie Czupla, 930 m n.p.m. – najwyższego szyczytu Beskidu Małego. Naszą piesza trasę rozpoczniemy podejściem – naszym celem będzie Rogacz (899 m.n.p.m.), a krótko po nim zdobędziemy Czupel (933 m n.p.m.). Popodziwiamy stamtąd widoki na wschodnią część Beskidu Małego, przełom rzeki Soły wraz z Jeziorem Międzybrodzkim i Jeziorem Czaniec oraz słynną górę Żar - mekkę paralotniarzy, a jednocześnie cel naszej wędrówki z poprzedniego dnia. Dalej nasza trasa będzie znacznie łatwiejsza – po osiągnięciu wysokości, przez dłuższy czas będziemy szli po terenie bez większych podejść i zejść. W ten sposób dotrzemy po ok. 2,5-3 godzinach do Schroniska górskiego PTTK na Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m.), założonego w 1903 roku przez niemiecką organizację Beskidenverein. To kolejne miejsce, gdzie możemy liczyć na piękne widoki. Z polany podszczytowej widać świetnie: Beskid Śląski, Mały oraz Żywiecki, a w tym najwyższe szczyty pasm: Babią Górę, Pilsko i Wielką Raczę oraz Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczok.

W schronisku PTTK na Magurce zrobimy sobie oczywiście przerwę, by zregenerować siły. Stamtąd ruszymy na północ i zejdziemy trochę w dól do Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.). Następnie będziemy mieć jeszcze podejście na Gaiki (816 m n.p.m.). Tu skręcimy na zachód i zaczniemy łagodne zejście grzbietem zwanym Nowy Świat w kierunku Międzybrodzia Bialskiego.

Jeśli jednak pogoda nam dopisze, a do tego będzie chęć w grupie, zrealizujemy dłuższy wariant: z Gaików przez Milerze i Groniczki (839 m n.p.m.) ruszymy w kierunku Przełęczy U Panienki (710 m n.p.m.) w pobliżu którego znajduje się Źródło Maryjne. Krótko potem dotrzemy do chatki Chrobacza Łąka, a stamtąd przez Bujakowski Groń (749 m n.p.m.) w pobliżu rezerwatu Buczyna na Zasolnicy zejdziemy w pobliże zapory na rzece Sole. 

Stamtąd ruszymy busem lub autokarem w kierunku Warszawy umilając ją sobie oglądaniem filmów na DVD a po drodze zatrzymamy się jeszcze na obiadokolację.Comments